تتر چیست و چطور به یکی از محبوب‌ترین ارزهای دنیا تبدیل شد؟

تتر یکی از ارزهای دیجیتال معروف است که نام آن در لیست رمزارزهای کاربردی شنیده‌اید. همه چیز درباره این استیبل کوین از تعریف تا نحوه سرمایه‌گذاری آن را بخوانید.

حتی اگر آشنایی چندانی با دنیای بلاک چین نداشته باشید و از تازه‌واردان بازار ارزهای دیجیتال محسوب شوید نیز نام چند ارز دیجیتال بیش از دیگر آن‌ها به گوشتان آشنا است. تتر یکی از این ارزهای محبوب است که نام آن بعد از بیت کوین و اتریوم معمولا آشناتر از دیگر ارزها است. تتر از نظر عملکرد و ساختار تفاوت‌هایی با دیگر ارزهای دیجیتال دارد. با این حال به‌دلیل نحوه معاملات و حضور در شبکه بلاک چین، در کنار بهترین رمزارزهای بازار دیده می‌شود.

اگر با تتر آشنایی زیادی ندارید یا به دنبال یک راهنمای جامع از تعریف تتر تا نکات خرید و فروش آن هستید، ادامه این مطلب از مجله فینیکس را از دست ندهید. در ادامه بیشتر با این کوین پرطرفدار در دنیای بلاک چین آشنا خواهید شد.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین نوعی ارز دیجیتال است که به آن در اصطلاح فارسی ارز باثبات نیز می‌گویند. همان‌گونه که از نام این دسته از ارزها پیدا است، نوسانات قیمت این نوع از ارزها مانند سایر ارزهای دیجیتال نیست و قیمت آن ثابت است. البته ثبات قیمت به معنی این نیست که استیبل کوین‌ها نوسان قیمتی را تجربه نمی‌کنند اما تغییرات قیمت این ارزها به بازار ارزهای دیجیتال و ارزش ذاتی کوین وابسته نیست.

استیبل کوین‌ها وابسته به ارزهای دیگری مانند دلار، پوند و حتی یک ارز دیجیتال دیگر هستند. در حقیقت قیمت این نوع ارزها با توجه به ارزش یک ارز دیگر تعیین می‌شود.

با توجه به این موضوع می‌توان گفت که استیبل کوین‌ها انواع مختلفی دارند:

 • استیبل کوین با پشتوانه فیات
 • استیبل کوین با پشتوانه ارزهای دیجیتال
 • استیبل کوین بدون پشتوانه

در دو حالت اول استیبل کوین مانند همه ارزهای دیجیتال، پشتوانه خاص خود را دارد و به سادگی می‌توان با مشاهده تغییرات قیمتی در ارزهای پشتوانه آن‌ها، از قیمت استیبل کوین مطلع شد.

استیبل کوین بدون پشتوانه که به آن استیبل کوین الگوریتمی هم می‌گویند، وابسته به نوسانات عرضه و تقاضای پول در بانک‌ها است و از الگوریتم‌های نوسانی آن پیروی می‌کند.

علاوه‌بر تتر که به‌عنوان مهم‌ترین استیبل کوین شناخته می‌شود، ارزهایی مانند جمینی، ترو یو اس دی و دلار بایننس در دسته برترین استیبل کوین‌های بازار قرار دارند.

ارز دیجیتال هم‌تراز با دلار

تتر در ساده‌ترین تعریف نوعی ارز فیات در شبکه بلاک چین است. ممکن است این تعریف در بازار ارزهای دیجیتال گیج‌کننده و نامفهوم به نظر برسد اما تتر مانند دلار در دنیای رمزارزها عمل می‌کند.

در واقع تتر(Tether) نوعی استیبل کوین است و می‌توان آن را در دسته ارزهای دیجیتال با ثبات نیز قرار دارد. چراکه نوسانات آن در بازار، مشابه دیگر ارزهای دیجیتال نیست و افزایش یا کاهش قیمت آن به میزان نوسانات قیمت دلار وابسته است.

این ارز با واحد اختصاری USDT در صرافی ارز دیجیتال معامله می‌شود و ارزش هر تتر همیشه با یک ارزش یک دلار آمریکا برابر است.

کنترل نوسان بازار با تتر

تاریخچه تتر؛ پیدایش یک ارز باثبات در قلب نوسانات بازار

اولین بار که نامی از یک استیبل کوین با ویژگی قیمت با ثبات و پشتوانه دلاری مطرح شد، سال ۲۰۱۴ بود. در این سال شرکت iFinex یک استیبل کوین با نام ریل کوین (realcoin) به بازار عرضه کرد. این شرکت هدف از ایجاد یک کوین با این ویژگی‌ها را نزدیک کردن پول و دارایی‌های دولت به ارزهای جدید قابل معامله در سطح جهانی اعلام کرد.

نام ریل کوین در انتهای همان سال دچار تغییر شد. کوین جدید با نام تتر از اول سال ۲۰۱۵ با دو توکن USDT و EURT که دلار و یورو را پشیبانی می‌کردند به دنیای رمزارزها معرفی شد.

آیا تتر همان دلار دیجیتال است؟

از آنجایی که پشتوانه تتر دلار است، بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که دلار دیجیتال (که در سال‌های گذشته نام آن زیاد شنیده شده) نام دیگر این ارز است. اگرچه تتر و دلار دیجیتال هر دو در دسته استیبل کوین‌ها قرار دارند اما یکی نیستند.

دلار دیجیتال با نام اختصاری CBDC معرفی شده و ارز دیجیتال بانک مرکزی در آمریکا است. این ارز با توجه به استقبال عده‌ای سرمایه‌گذاران مطرح در این کشور عرضه شده و در آن از مجموعه‌ای از فناوری‌های بیت کوین و سایر رمزارزها بهره برده‌اند.

تتر با نماد اختصاری USDT و با هدفی متفاوت ساخته شده و با اینکه یک استیبل کوین با پشتوانه دلار است، شباهت چندانی با دلار دیجیتال ندارد.

نگاهی به اهداف ایجاد بهترین استیبل کوین

افرادی که ارزهای دیجیتال مختلف را ایجاد و به بازار رمزارزها معرفی می‌کنند، اغلب هدفی خاص برای آن طراحی می‌کنند. این اهداف معمولا پایه و اساس مشخصی دارند و برای رفع محدودیتی خاص ایجاد شده‌اند.

می‌توان گفت که استیبل کوین‌ها و به ویژه تتر به این هدف ایجاد شدند که از نوسانات بازار ارزهای دیجیتال جلوگیری کنند. این هدف به‌ویژه به افرادی که تخصص چندانی در خرید و فروش ارز دیجیتال ندارند کمک می‌کند تا بتوانند با ریسک کم‌تری به معامله بپردازند.

در حقیقت تولد تتر و سایر استیبل کوین‌ها در بازار معاملات رمز ارزها باعث کاهش میزان نوسان‌های ناگهانی شد و با این ایده معاملات ثبات بیشتری را تجربه کردند.

تتر چگونه کار می‌کند؟

تتر نیز مانند همه استیبل کوین‌های دیگر، سیستم معاملاتی خود را دارد. بااین حال به طور کلی استیبل کوین‌ها بر پایه بلاک چین فعالیت می‌کنند و از فرآیندهایی ثابت پیروی می‌کنند. این کوین‌ها اغلب روی یک شبکه بلاک چین که معمولا اتریوم است پردازش می‌شوند.

این ارز نیز با کمک این فرآیند و البته با حفظ ارزش یک به یک با دلار، اغلب در بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال یک راه نجات برای معامله‌گران در شرایط بحرانی به حساب می‌آید. مهم‌ترین بخش معامله تتر، توجه به میزان عرضه و تقاضا در بازار است. این ارز در حقیقت با جلوگیری از افزایش تقاضای انباشته و عرضه بالا به کنترل قیمت‌ها کمک می‌کند.

کنترل نوسان بازار ارز دیجیتال

انواع تتر؛ استیبل کوین با ویژگی‌های متفاوت

ارز دیجیتال تتر انواع مختلفی دارد که هرکدام از آن‌ها روی شبکه‌های متفاوتی از بلاک چین به کاربران عرضه شده است. هرکدام از این تترها در سیستم واریز و برداشت فرآیندی متفاوت از یکدیگر دارند. بنابراین شناخت تفاوت‌های آن‌ها به شما کمک می‌کند تا بدانید که برای هر نوع معامله باید کدام تتر را انتخاب کنید. در ادامه انواع تتر را به شما معرفی می‌کنیم:

تتر شبکه امنی (omni)

این ارز روی شبکه بلاک چین بیت کوین قرار دارد و اولین گونه از ارز دیجیتال تتر عرضه شده به بازار به حساب می‌آید. این نوع تتر در کنار ویژگی‌های مثبت شبکه خود، معایبی نیز داشت و این معایب باعث می‌شد تا در فرآیند معاملات کاربران نارضایتی‌هایی وجود داشته باشد. یکی از این موارد نارضایتی، بالا بودن کارمزد این شبکه در معاملات بود.

تتر امنی به دلیل حضور روی شبکه بیت کوین آدرس‌های ولت مشابه با یکدیگر دارند. این آدرس‌ها با یک عدد شروع می‌شوند که معمولا یک یا سه است.

تتراتریوم

کارمزد بالا در کنار معایب کوچک دیگر در شبکه امنی باعث شد تا تتر روی یک شبکه دیگر به نام شبکه اتریوم نیز پردازش شود. نام اتریوم برای کاربران آشناتر بود و به همین دلیل ترکیب این دو کنار یکدیگر نمی‌توانست چندان ناخوشایند باشد. به همین دلیل از همان ابتدا طرفداران زیادی پیدا کرد.

تتراتریوم سرعت بالا و کارمزد تراکنش پایین‌تری از تتر امنی دارد و آدرس ولت‌های آن مشابه با ولت‌های اتریومی هستند.

تترترون

شبکه ترون نیز یکی دیگر از بسترهای میزبان برای تتر است. با استفاده از این شبکه برای واریز و برداشت tether لازم است در کیف پول ارز دیجیتال خود ترون داشته باشید.

تترترون به دلیل افزایش حجم کاربران در شبکه تتر اتریوم و به منظور تقسیم کاربران به این شبکه ایجاد شد. تتر ترون نیز مانند تتر اتریوم سرعت تراکنش قابل توجهی دارد و کارمزد پایین‌تری را با استفاده از آن پرداخت خواهید کرد.

آیا تتر قابل استخراج است؟

عبارت استخراج ارزهای دیجیتال یک مفهوم رایج و آشنا در دنیای بلاک چین است. در حقیقت اغلب ارزهای دیجیتال را می‌توان به روش‌های مختلفی استخراج کرد. استخراج تتر نیز یکی از مفاهیمی است که افراد تازه‌وارد به دنیای رمزارز به دنبال چگونگی آن هستند.

واقعیت این است که این استیبل کوین یک ارز قابل استخراج نیست. این ارز همانطور که پیش از این گفته شد، بر پایه دلار شکل گرفته و به‌دلیل اینکه اعتبار و ارزشی مساوی دلار دارد، امکان ماین کردن آن وجود ندارد.

البته ممکن است در بعضی از سایت‌ها با عبارت استخراج تتر یا دریافت تتر رایگان مواجه شده باشید. این عبارت‌ها در دسته ماینینگ به حساب نمی‌آیند.

در سایت‌های این‌چنینی در ازای انجام فعالیتی خاص مانند ثبت نام در سایت، بازی یا کلیک روی یک بنر خاص به شما درصدی از تتر تعلق می‌گیرد. بنابراین بیش از آنکه یک شیوه درآمدزایی باشد، تبلیغات و فعالیتی تفریحی برای کاربران بازار رمزارز به حساب می‌آید.

کاربردهای Tether

تتر نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال به منظور رفع نیاز کاربران این بازار عرضه شده و تا امروز نیز توانسته به یکی از موفق‌ترین ارزهای دیجیتال تبدیل شود. این ارز که در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله در رتبه پنجم رتبه‌بندی ارزهای دیجیتال قرار گرفته، کاربردهای متفاوتی دارد.

مهم‌ترین و روشن‌ترین کاربرد تتر، خریدهای روزانه به کمک آن است. استفاده از این ارز برای خرید و فروش به ویژه زمانی که دیگر ارزها از جمله بیت کوین و اتریوم در نوسان شدید هستند، یک راه مطمئن است.

امکان پرداخت تتر در قراردادهای هوشمند و همچنین سرمایه‌گذاری بر این ارز در بازه‌های زمانی خاصی را می‌توان از دیگر کاربردهای تتر دانست.

کاربردهای تتر در ایران

یکی از جدیدترین کاربردهای این استیبل کوین به ویژه در کشورهایی مانند ایران که به درگاه‌های پرداخت دلاری دسترسی ندارند، انجام تراکنش‌های پرداختی است. در این شرایط بسیاری از افراد که به صورت پروژه محور با شرکت‌های خارجی همکاری دارند به جای پرداخت دلاری دستمزد به آن‌ها تتر می‌پردازند. این افراد که بیشتر در حوزه برنامه‌نویسی، دیزاین و هنر فعالیت دارند می‌توانند با روشی ساده و سریع دستمزدهای خود را از کارفرمای خارجی دریافت کنند.

این ویژگی باعث شده تا هنرمندان و متخصصان ایرانی به دنیای تخصصی در دنیا معرفی شوند و پروژه‌های بین‌المللی دریافت کنند. با این اتفاق، تجربه و دانش نیز به جریان خواهد افتاد.

همچنین بسیاری از کسب‌وکارهای ایرانی که مشتریان خارجی دارند، به جای دریافت دلار در ازای ارائه خدمات خود با شیوه ساده‌تری تتر دریافت می‌کنند.

چرا این ارز محبوب است؟

یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این ارز، همان هدف اولیه یعنی کنترل قیمت‌ها برای ایجاد تعادل در نوسانات بازار ارزهای دیجیتال بود. این ویژگی خاص توانست تتر را به ویژه نزد معامله‌گران بازار کریپتو محبوب‌تر کند.

با این حال از زمان پیدایش این ارز تا امروز، تجربیات کاربران نشان داده که تتر مزیت‌های دیگری نیز دارد که باعث حضور آن در میان بهترین ارزهای دیجیتال شده است. این مزیت‌ها را بشناسید:

 • قیمت ثابت و پشتوانه دلاری
 • به صرفه بودن از نظر اقتصادی
 • عرضه نامحدود
 • امنیت بالا و جلب اعتماد کاربران در پیشینه حضور در بازار رمزار
 • حفظ ارزش دارایی هنگام نوسانات قیمتی بازار
 • نقل و انتقال ساده پول در صرافی ارز دیجیتال
 • قابلیت پیگیری و مشاهده ارز
 • سرعت بالا در نقد شدن

ویژگی‌هایی که باید قبل از انتخاب بدانید

اغلب ارزهای دیجیتال بر بستر غیر متمرکز ایجاد شده‌اند و یکی از دلایل اعتماد کاربران نیز همین بالا بودن امنیت ارز دیجیتال به شکلی چشم‌گیر در شبکه غیرمتمرکز است. بااین حال تتر با وجود پشتوانه‌ای مانند دلار، ماهیتی مشابه با ارزهای متمرکز دارد. این ویژگی باعث شده تا کاربران درباره شبکه پردازش آن تردید داشته باشند.

در حقیقت اصلی‌ترین نگرانی کاربران، پشتیبانی دلار به عنوان یک ارز فیات از تتر است. البته این موضوع بیشتر در سال‌های اولیه پیدایش تتر نگران کننده بود و حالا با گذشت زمان و بررسی پیشینه این ارز، کاربران کم‌تر درباره آن دچار ابهام هستند.

یکی از دیگر از ویژگی‌هایی که می‌توان آن را در دسته معایب نیز دانست این است که تتر نیز مانند ارزهای دیگر، درصدی از نوسان را تجربه می‌کند و قیمت آن کاملا ثابت نیست.

نحوه سرمایه‌گذاری روی تتر؛ آیا ارزش خرید دارد؟

مانند هر ارز دیجیتال دیگر، اولین پرسش معامله‌گران قبل از خرید تتر این است که آیا سرمایه‌گذاری در تتر انتخاب خوبی است؟

واقعیت این است که پاسخ به این سوال نسبی است و به طور کلی در دنیای ارزهای دیجیتال، پاسخ قطعی برای هیچ سرمایه‌گذاری و خرید و فروشی وجود ندارد. با این حال عواملی در هر معامله و مخصوص هر ارز وجود دارند که به شما امکان می‌دهند تصمیم بهتری برای نحوه و میزان خرید تتر بگیرید.

یکی از عواملی که می‌تواند تا حدودی شما را از آینده این آلت کوین آگاه کند، بررسی پیشینه و عملکرد آن از زمان پیدایش است. مهم‌ترین نکته این است که ارزش تتر به ارزش دلار گره خورده و به همین خاطر می‌تواند برای افرادی که ریسک کم‌تری در معاملات دارند، سرمایه کم‌خطر با میزان سود متوسط به حساب آید. tether یک ارز دیجیتال امن است که می‌تواند در کوتاه مدت یکی از بهترین رمزارزهای کیف پول ارز دیجیتال شما باشد.

بااین حال اغلب افراد حرفه‌ای در حوزه ارز دیجیتال از این استیبل کوین به عنوان یک دارایی برای خرید دیگر ارزها و معاملات استفاده می‌کنند. چراکه معتقدند با وجود تغییرات محدود قیمتی در طولانی مدت نمی‌توان سود زیادی در بلندمدت از تتر برداشت کرد.

البته این به معنای کم ارزش بودن این رمزارز نیست. تتر می‌تواند یک جایگزین مناسب برای خرید دلار و کسب سود از آن باشد. اگر قصد خرید این ارز و برداشت سود از آن را دارید باید بهترین زمان خرید تتر را بشناسید و به موقع آن را به ارزهای دیگر تبدیل کنید.

بهترین کیف پول Tether

قبل از شروع معامله و خرید باید بستری استاندارد و هماهنگ با این استیبل کوین را فراهم کنید. فراموش نکنید که تتر نیز همانند بیت کوین یک ارز ارزشمند به حساب می‌آید. بنابراین نیاز به کیف پول اختصاصی یا هماهنگ با شبکه خود دارد.

بهترین کیف پول تتر به ویژه برای افرادی که قصد نگهداری طولانی مدت این ارز را دارند و در فکر معامله روزانه نیستند،‌ کیف پول سخت افزاری است. کیف پول‌های سخت افزاری کاملا امن هستند و از میان آن‌ها می‌توان کیف پول لجر و ترزور را برای ذخیره تتر نام برد.

اگر تتر را برای معاملات روزانه و خرید و فروش خریداری می‌کنید، کیف پول‌های نرم افزاری دسکتاپ و موبایل زیادی هستند که از این ارز پشتیبانی می‌کنند. علاوه‌بر تراست ولت، کوینومی، اکسودوس و این دست کیف پول‌های معروف، می‌توانید این ارز را در کیف پول اختصاصی این ارز نیز ذخیره کنید.

همچنین کیف پول‌هایی در صرافی‌های ایرانی وجود دارند که به شما امکان نگهداری این آلت کوین را می‌دهند. بنابراین از ریسک کیف پول صرافی خارجی نیز در امان خواهید بود.

کیف پول تتر

در ایران از کجا تتر بخریم؟

برای خرید این ارز کافی است در صرافی مورداعتماد خود یک حساب کاربری ایجاد کنید. این صرافی بعد از احراز هویت، امکان ایجاد ولت و البته خرید و فروش تتر را برای شما فراهم می‌کند. برای انتخاب صرافی باید توجه کنید که به برندهایی اعتماد کنید که پیشینه فعالیت آن‌ها رضایت‌بخش، امن و بدون حاشیه بوده است.

ما در صرافی فینیکس امکان خرید و فروش آسان رمزارزها را برای شما فراهم کرده‌ایم. برای خرید تتر می‌توانید به صفحه این کوین در سایت یا اپلیکیشن فینیکس مراجعه کنید و در کوتاه‌ترین زمان بهترین معاملات را به ثبت برسانید. همچنین همکاران ما در بخش پشتیبانی به صورت ۲۴ ساعته و در ۳۶۵ روز سال پاسخگوی ابهامات و پرسش‌های شما هستند.

شما درباره تتر چه می‌دانید؟ در لیست سرمایه‌های دیجیتال شما وجود دارد؟

منبع: investopedia en.wikipedia theverge
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.