بیت کوین چیست؟ پادشاه ارزهای دیجیتال چگونه قدرت را به دست گرفت؟

دنیای امروز، دنیای نوآوری است. دنیایی پر شتاب و نو که می‌تواند بخش‌های مختلفی از یک جامعه را به سرعت تحت تاثیر فناوری‌های ایجاد شده قرار دهد و به طور کلی باعث تغییر جهت افراد و جوامع شود. اقتصاد همیشه یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در جامعه بوده است. از همان زمانی که مبادلات کالا به کالا انجام می‌گرفت تا بعد از چاپ اسکناس، این بخش از زندگی بی وقفه رو به جلو در حرکت بود. حقیقت این است که از همان زمان نیز افراد به فکر نگهداری سرمایه خود و افزودن به آن از راه‌های مختلف بودند.

سرمایه‌گذاری در هر دوره از زندگی، بیش از هرچیز وابسته به ارز رایج در همان دوره بود. حال دنیای فناوری با سرعت بی‌وقفه خود پا به دنیای ارزها نیز گذاشته است. بیت کوین نامی است که این روزها در دنیای سرمایه‌گذاری بسیار شنیده‌اید. ارز دیجیتالی که با وجود محبوبیت، هنوز هم افراد زیادی درباره آن تردید دارند. هرچند خرید بیت کوین امروزه به یکی از فعالیت‌های اقتصادی بسیاری تبدیل شده اما هنوز هستند کسانی که با این پدیده آشنایی ندارند. با این حال این پادشاه ارزهای دیجیتال در مسیر خود متوقف نمانده و هرروز بر تعداد خریداران آن افزوده می‌شود.

در این پرونده تلاش کردیم هرچیزی که درباره بیت‌کوین لازم است بدانید را مرور کنیم:

تعریف بیت کوین به زبان ساده

بیت‌کوین اولین دارایی غیرمتمرکز جهان است؛ به این معنی که هیچ نهاد یا سازمانی آن را اداره و مدیریت نمی‌کند. این اولین ارز دیجیتال جهان در بستری غیرمتمرکز ایجاد و جابه‌جا می‌شود. این دارایی می‌تواند شکلی از سرمایه کاربران باشد. همچنین این قابلیت را دارد که مثل دارایی‌های معمول برای انجام تراکنش‌های مالی به‌کار گرفته شود. هر واحد بیت‌کوین در عمل از مجموعه‌ای پارامتر که در کنار هم برای شبکه معنی خاصی دارند تشکیل می‌شود.

تاریخچه بیت کوین؛ تولد جدیدترین ارز‍ دنیا با کمک فناوری

بحث درباره ارزهای رمزنگاری شده از حدود سال ۱۹۸۵ شکل گرفت. دیوید چام از اولین افرادی بود که به دنبال ایده‌ای منحصربه‌فرد برای جایگزینی با سیستم دولتی اقتصاد بود. تحقیقات جدید نشان می‌دهند هنری فورد خالق کمپانی خودروسازی فورد ۱۰۰ سال پیش ایده‌ای برای خلق دارایی‌هایی مبتنی بر «انرژی» داشته است. به‌روشنی مشخص نیست کدام‌یک از این ایده‌ها آغازگر دنیای ارزهای دیجیتال بوده‌اند.

تلاش‌های دیوید چام موفقیت‌آمیز نبود. او و همکارانش بارها شکست خوردند. مهم‌ترین دلیل شکست آن‌ها محدود بودن فناوری در آن زمان بود. چام و همکارانش موفق به حل مسائل پیچیده ریاضی نشدند.

بیشتر بخوانید: تاریخچه ارز دیجیتال؛ مصریان باستان چطور به خلق بیت کوین کمک کردند؟

ایده‌های شکست خورده تاریخ در یک بازه زمانی، همواره می‌توانند کلیدی برای فتح دنیا در نسل‌های آینده باشند. ایده چام نیز یکی از این کلیدها بود که بعدها توسط فردی مرموز اما هوشمند به ایجاد یکی از مهم‌ترین ارزهای دنیا منجر شد. این ارز بیت‌کوین نام داشت و تاریخ تولد رسمی آن در سال ۲۰۰۹ میلادی بود.

چه کسی بیت کوین را اختراع کرد؟

اگرچه معرفی رسمی بیت کوین به دنیای ارزها در سال ۲۰۰۹ اتفاق افتاد اما در سال ۲۰۰۸ نیز ردپایی از آن منتشر شد. در این سال یک مقاله توسط فردی ناشناس در فضای مجازی دست به دست شد. شرح این مقاله درباره معرفی بیت کوین به عنوان یک پول الکترونیکی بود.

ساتوشی ناکاماتو همان فرد مرموز و بدون هویتی بود که با انتشار مقاله توانست یک دفاع بی نقص از بیت کوین به عنوان ارز آینده دنیا داشته باشد. پیش از انتشار این مقاله، دامنه bitcoin.org نیز در سال ۲۰۰۸ ثبت شده بود و هویت فردی که آن را ثبت کرد نیز ناشناس بود. این تکه‌های پازل در کنار یکدیگر باعث شد تا کاربرانی که به این بازار جذب شده بودند، ساتوشی را خالق قطعی اولین ارز دیجیتال موفق دنیا بدانند.

هویت ساتوشی ناکاماتو همچنان مانند یک راز در دنیای بلاک چین و ارز دیجیتال باقی مانده و هنوز هم کسی نمی‌داند که او در دنیای حقیقی چه نام و نشانی دارد. بااین حال اقدام شگفت‌انگیز او باعث شد تا در نهایت بیت کوین در سال ۲۰۰۹ برای اولین بار در دسترس عموم مردم قرار گیرد و تراکنش‌های آن در شبکه بلاک چین ثبت گردد.

بیت‌کوین چگونه کار می‌کند؟

تازه‌واردان دنیای بلاک چین و رمزارز تصور می‌کنند که برای آگاهی از نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال به دانش فنی و پیش‌زمینه‌ای حرفه‌ای نیاز دارند. حقیقت این است که هر فردی با هر سطح از اطلاعات و آگاهی، می‌تواند سهمی در این دنیا داشته باشد. تنها کافی است مفاهیم پایه‌ای را بخوانید و اطلاعات خود را در زمینه ارزهای دیجیتال پرورش دهید.

عملکرد بیت کوین نیز در این بازار اگرچه به نظر پیچیده می‌رسد اما با گذر زمان متوجه فرآیندهای اجرا شده در معاملات آن خواهید شد. بیت‌کوین یک ارز است اما تصوری که اغلب افراد از ارز دارند، یک شی قابل لمس است. در حالی‌که بیت‌کوین را نمی‌توان هم‌تراز با ارزهای فیزیکی دانست. این ارز به زبان ساده یک فایل دیجیتالی است که در شبکه بلاک چین داد و ستد می‌شود و از نظر ماهیت آن را مشابه طلا می‌دانند. به همین دلیل نام آن را در دنیای فناوری طلای دیجیتال نیز گذاشته‌اند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با بلاک چین؛ نگاهی دقیق به جذاب‌ترین فناوری عصر مدرن

به هرحال این طلای دیجیتال می‌تواند با کمک زنجیره‌های بلاک چین به یک دارایی برای شما تبدیل شود. بلاک چین مجموعه‌ای از داده‌های به هم پیوسته است که از واحدهایی به نام بلوک تشکیل شده‌اند. هر بلوک حاوی اطلاعات مربوط به هر تراکنش از جمله تاریخ و زمان، ارزش کل معامله و اطلاعات کاربری خریدار و فروشنده است. جابه‌جایی این اطلاعات و کامل شدن زنجیره‌ها به تدریج می‌تواند به انجام معامله و خرید و فروش بیت کوین منجر شود.

قیمت بیت کوین چگونه تعیین می‌شود؟

اولین و مهم‌ترین دلیل که باعث به وجود آمدن بازار رمزارزها و به ویژه بیت کوین شد، تلاش برای کاهش دخالت دولت‌ها در اقتصاد و فرآیندهای سرمایه‌گذاری بود. بخش زیادی از نوسانات قیمتی ارزهای فیات نیز درست به دلیل دخالت دولت‌مردان و اتفاقات مرتبط با آنان ایجاد می‌شد. به همین دلیل ارزهای دیجیتال باید مسیری متفاوت از گذشته را برای تعیین قیمت پیش می‌بردند.

قیمت بیت کوین

تعیین قیمت بیت‌کوین با توجه به ارزش ذاتی آن باعث شد تا بسیاری از افراد نگرانی چندانی درباره تعیین قیمت توسط حکومت‌ها نداشته باشند. با این حال نوسانات قیمتی این ارز نشان می‌دهد که عوامل مختلفی در تعیین قیمت آن تاثیرگذار هستند. بخشی از این عوامل شامل موارد زیر هستند:

 •   میزان عرضه و تقاضای بیت کوین در بازار
 •   هزینه‌های استخراج
 •   رقابت با دیگر رمزارزها
 •   چرخه کارمزد تراکنش‌ها
 •   حجم معاملات بازار

بیت کوین چه کاربردهایی دارد؟

یکی از عواملی که می‌توان ارزش یک ارز را تعیین کند، کاربرد آن است. در حقیقت هرچه یک ارز کاربردی‌تر و در بخش‌های مختلف زندگی پذیرفته‌تر باشد، تقاضای افراد برای به دست آوردن آن نیز بالاتر خواهد رفت. ارزهای دیجیتال و به ویژه بیت کوین به دلیل در دسترس و جهانی بودن توانستند زودتر از حد تصور محبوبیت خود را در دنیای اقتصاد تضمین کنند.

کاربردهای بیت کوین به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

پرداخت

می‌توانید از این رمز ارز برای پرداخت‌های بین‌المللی با مشکلاتی کم‌تر از پرداخت‌های آنلاین بین بانکی استفاده کنید. پیش‌بینی می‌شود پرداخت با کمک رمزارز به دلیل سرعت بالا در چند سال آینده به یکی از اولین روش‌های جابجایی دارایی تبدیل شود. السالوادور سال ۲۰۲۱ به اولین کشور جهان تبدیل شد که بیت‌کوین را به‌عنوان پول رسمی کشور خود معرفی کرد. کوبا، آرژانتین و لائوس هم اعلام کرده‌اند به‌زودی تصمیمی مشابه خواهند گرفت.

خرید و فروش

دنیای این روزها را به دلیل وجود اینترنت به دهکده‌ای جهانی تشبیه می‌کنند. شما می‌توانید در این دهکده جهانی از یک نقطه دیگر دنیا محصولاتی را خریداری کنید. Bitcoin به شما کمک می‌کند تا فرآیند خرید و فروش با امنیت بالاتر و سرعت بیشتری اتفاق بیفتد.

سرمایه‌گذاری

همه ما دنبال روش‌هایی ساده، کاربردی و سودآور برای سرمایه‌گذاری هستیم. بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دیگر نیز در سال‌های اخیر به یکی از بهترین روش‌ها برای حفظ سرمایه تبدیل شده‌اند. 

بیشتر بخوانید: بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۱

استخراج بیت کوین چیست؟

یکی از اولین پرسش‌هایی که اغلب افراد هنگام ورود به بازار ارزهای دیجیتال دارند، این است که اصلا بیت کوین از کجا به وجود می‌آید؟ همانطور که گفتیم بیت کوین یک شی و ارز قابل لمس نیست. این ارز بعد مجموعه فرآیندهایی به دست می‌آید که به آن استخراج می‌گویند.

تعداد بیت کوین محدود است. این ارز به گونه‌ای طراحی شده که ۲۱ میلیون واحد از آن وجود دارد. این واحدها به تدریج و با حل معادلاتی کامل می‌شود و امکان ورود به خرید و فروش برای آن‌ها فراهم می‌گردد. مراحل حل معادله و به دست آورن بیت کوین را به اصطلاح استخراج می‌نامند.

استخراج‌کنندگان بیت کوین یا ماینرها نیز افرادی داوطلب هستند که با کمک قدرت پردازش دستگاه‌های استخراج، به حل معادلات می‌پردازند. در صورتی که تراکنش‌ها یانجام شده توسط شبکه تایید گردد، بیت کوین استخراج می‌شود.

فرآیند استخراج بیت کوین ابتدا توسط همه افراد و بدون محدودیت صورت می‌گرفت. این روزها به دلیل گسترش شبکه استخراج و پیشرفته‌تر شدن دستگاه‌های ماینینگ، استخراج مستقیم بیت کوین توسط فضاهایی به نام استخر استخراج صورت می‌گیرد.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

استخراج‌کنندگان برای اینکه در شبکه فعالیت داشته باشند و تراکنش‌ها را تایید کنند، باید انگیزه‌ و مشوق اقتصادی داشته باشند. در شبکه بیت کوین، کارمزد تراکنش‌ها و پاداش بلاک‌ها مشوق ماینرها به‌شمار می‌روند.

اولین بلاک‌ها پاداش ۵۰ بیت‌کوین برای استخراج‌کنندگان داشت. پس از گذشت ۲۱۰ هزار بلاک این تعداد نصف شد و به ۲۵ عدد رسید. این فرآیند که از آن به عنوان هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج یاد می‌شود در دوره‌های حدودا چهار ساله اتفاق می‌افتد.

در حال حاضر پس از گذشت سومین هاوینگ، پاداش استخراج به ۶.۲۵ واحد بیت کوین رسیده است. بلاک چین بیت‌کون در تابستان ۱۴۰۰ از بلاک ۷۰۰ هزار هم عبور کرد. حدود ۱۴۰ هزار بلاک دیگر هاوینگ بعدی انجام می‌شود.

نصف شدن پاداش هاوینگ از این جهت حائز اهمیت است که عرضه و تورم آن را کاهش می‌دهد و همین یک عامل قوی برای افزایش قیمت آن به حساب می‌آید. همچنین این رویداد در سودآوری استخراج ماینرها نیز تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد و از این جهت قیمت سر به سر شدن هزینه و درآمد را افزایش می‌دهد.

بعد از استخراج تمام بیت کوین‌ها چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

با در نظر گرفتن دوره‌های چهار ساله هاوینگ، تمامی بیت کوین‌ها در سال ۲۱۴۰ استخراج خواهند شد و پس از آن دیگر بیت کوینی برای استخراج باقی نخواهد ماند. پس با این حساب ماینرها چه انگیزه‌ای برای فعالیت در شبکه باید داشته باشند و چرا باید به استخراج ادامه دهند؟

استخراج بیت کوین

کارمزد بررسی و تایید تراکنش‌ها، یکی دیگر از منابع درآمد ماینر‌ها به‌شمار می‌رود. پاداش استخراج پس از حدود ۲۰ تا ۳۰ سال آینده و پس از طی چند هاوینگ دیگر به شدت کاهش خواهد یافت و ارزش آن در مقابل کارمزد تراکنش‌ها ناچیز خواهد بود. با این حساب قبل از اینکه سال ۲۱۴۰ فرا برسد، سودآوری استخراج بیت کوین از کارمزد تراکنش‌ها حاصل خواهد شد. پس از استخراج تمام بیت کوین‌ها هم ماینرها به عنوان تایید‌کنندگان تراکنش به فعالیت در شبکه ادامه خواهند داد.

آیا بیت کوین به پول نقد تبدیل می‌شود؟

یکی از چالش‌هایی که افراد قبل از ورود به بازار ارزهای دیجیتال دارند، ابهام درباره نقد شدن آن‌ها است. حقیقت این است که بیت‌کوین در مسیر ورود به دنیای سرمایه‌گذاری تغییرات شگفت‌انگیزی را تجربه کرده است.

این روزها به سادگی در هر نقطه از دنیا می‌توانید برای نقد کردن بیت کوین به صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر مراجعه کنید. همچنین بسیاری از کشورها در حال نصب دستگاه خودپرداز برای بیت کوین هستند. این ویژگی‌ها به این معنی است که بیت کوین قابلیت تبدیل شدن به پول نقد را دارد و این قابلیت هرروز با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال در دنیا ساده‌تر خواهد شد.

مزیت‌های بیت کوین چیست؟

اگرچه تب تند بازار همیشه بر وفق مراد این ارز نبود اما حتی در سال ۲۰۱۳ و پس از ریزش شدید قیمتی، هنوز افرادی به آن وفادار بودند و نتیجه شگفت‌انگیزی نیز از این وفاداری به دست آوردند.

واقعیت این است که Bitcoin یک ترند معاملاتی نیست بلکه فرآیندی حساب شده، امن و پاسخ‌گو به اقتصاد جهانی است. این ویژگی‌ها به دلیل مزیت‌های این رمزارز در طول زمان به کاربران این بازار ثابت شده و به همین دلیل است کخ امروز دیگر ارزش ذاتی بیت کوین بر کسی پوشیده نیست.

این مزیت‌ها به اختصار شامل موارد زیر هستند:

 •   تمرکز بر سیستم بلاک چین
 •   امنیت بالا در معاملات و انجام تراکنش‌ها
 •   عدم وابستگی به یک سیستم نظارتی واحد
 •   انجام آسان تراکنش‌های بین‌المللی
 •   قابلیت نقدپذیری بالا
 •   شفافیت اطلاعات در معاملات
 •   هزینه جانبی پایین‌تر نسبت به سیستم‌های پرداخت بین بانکی
 •   تراکنش‌های بدون مالیات
 •   حذف واسطه در معاملات
 •   جلوگیری از رکود و تورم

پشتوانه بیت کوین چیست؟

این پرسش در مواجهه با تمام بازارهای سرمایه‌ای مطرح می‌شود. پاسخ به این پرسش «هیچ» است. پیش از اینکه فکر کنید نداشتن پشتوانه یک ایراد بزرگ محسوب می‌شود به این فکر کنید که آیا طلا پشتوانه دارد؟ جامعه جهانی پذیرفته این فلز کم‌یاب ارزشمند است. همین مسئله درباره ارزهای رمزنگاری شده نیز وجود دارد. حتی اسکانس‌هایی که در اختیار داریم هم پشتوانه‌ای به‌جز «پذیرفته شدن» ندارند. هر دارایی که جامعه آن را با ارزش بداند، ارزشمند است. نیاکان ما پذیرفته بودند که برنج با ارزش است و مقدار مشخصی از آن هم‌ارزش با مقدار مشخصی از گوشت است. چنین فلسفه‌ای درباره تمام دارایی‌ها منجمله دارایی‌های رمز ارزی وجود دارد.

بیت کوین رایگان چیست؟

بیت کوین رایگان را باید یکی از جالب‌ترین افسانه‌های دنیای ارزهای دیجیتال نامید. این افسانه سراسر دروغ و کلاهبرداری نیست اما تمام کسانی که چشم بسته سراغش رفته‌اند را به کام دردسر کشیده است. این روزها که قیمت بیت کوین کانال‌های ۴۰ و ۵۰ هزار دلار را پشت سر می‌گذارد وسوسه رایگان به‌دست آوردن آن بیش از گذشته مطرح می‌شود.

سال‌های ابتدایی عرضه بیت‌کوین، گروهی از افراد علاقه‌مند برای تبلیغ آن به کاربران بیت‌کوین هدیه می‌دادند. این هدیه‌ها زمانی داده میشد که این ارز ارزش چندانی نداشت. بعد از سپری شدن این دوره و رسیدن به کانال‌های چند ده هزار دلاری، تمام پروژه‌های مدعی اعطای رایگان بیت‌کوین کلاهبرداری درنظر گرفته می‌شوند.

آیا بیت‌کوین امن است؟

می‌دانیم بیت کوین یک ارز «رمزنگاری» شده است؛ به این معنی که شبکه‌ی بیت کوین با استفاده از پروتکلی قدرتمند رمزنگاری شده است. این ارز دیجیتال از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کند که یک شبکه‌ی بسیار قدرتمند و ایمن ساخته است. شبکه بیت‌کوین به احتمال زیاد بزرگ‌ترین و قوی‌ترین شبکه مبتنی برمحاسبه در جهان باشد و بارها از سخت‌ترین آزمایش‌های امنیتی عبور کرده است.

بیشتر بخوانید: امنیت بیت کوین چگونه تأمین می‌شود؟ پاسخ به یک پرسش بنیادی

غیرمتمرکز بودن شبکه‌ی بیت کوین باعث می‌شود هیچ‌کاربری نتواند اطلاعات موجود روی شبکه را بدون اطلاع و تایید کاربران دیگر دستکاری کند. همچنین گستردگی چشمگیر این شبکه امکان تبانی بین کاربران برای تایید دستکاری‌ها را از بین برده است. بیشترین آسیب‌پذیری در شبکه‌ی بیت‌ کوین مربوط به خطاهای امنیتی کاربران است.

آیا استفاده از بیت کوین قانونی است؟

گفتیم که تعدادی از کشورها این رمز ارز را به‌عنوان پول رسمی خود معرفی کرده‌اند. بسیاری از کشورها اما هنوز قانونی در این‌باره تصویب نکرده‌اند. براساس قانون ایران «عملی که در قانون برای انجام آن مجازاتی در نظر گرفته نشده است، غیرقانونی نیست.» این تعریف روشن نشان می‌دهد فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال در ایران مانعی ندارد. در آغاز پاییز ۱۴۰۰ مجلس اعلام کرد درحال بررسی لوایح قانون درباره ارزهای دیجیتال است. انتظار می‌رود دولت سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۰ لوایح پیشنهادی خود را به مجلس ارائه کند.

تصویب قوانین نظارتی در این حوزه موجب رونق گرفتن آن خواهد شد. حضور نهاد نظارتی اعتماد عمومی را افزایش خواهد داد. همچنین نظام‌مند شدن فعالیت‌هایی مثل استخراج باعث افزایش ضریب نفوذ آن‌ها در جامعه می‌شود.

سایر ارزهای دیجیتال چقدر با بیت‌کوین رقابت می‌کنند؟

همان‌طور که گفتیم از سال ۲۰۰۹ به بعد، شکوفایی ارزهای دیجیتال آغاز شد. این ارزها حالا یک لیست بلندبالا با ویژگی‌های مختلف و ارزش ذاتی متفاوت هستند. این لیست به‌اندازه‌ای بزرگ شده که لیست کردن تمام آن ناممکن است. در اکوسیستم ارزهای دیجیتال به تمام کوین‌هایی که پس از بیت‌کوین خلق شدند آلت کوین گفته می‌شود. بااین وجود هنوز هیچ‌کدام از آن‌ها نتوانسته‌اند در رتبه‌بندی ارزهای دیجیتال، بالاتر از بیت کوین قرار بگیرند.

آلت کوین

پرسشی که در این باره وجود دارد این است که آیا در آینده بیت کوین همچنان سرنشین رمزارزها خواهد بود؟ حقیقت این است که در دنیای بلاک چین و دارایی‌های دیجیتال، هیچ پاسخ قطعی وجود ندارد. ارزهایی مانند بیت‌کوین کش، اتریوم، بایننس کوین و لایت کوین نیز توانسته‌اند در سال‌های گذشته ارزش خود را به کاربران به اثبات برسانند.

همچنین بسیاری از ارزها مانند سولانا و دوج کوین در طول چند ماه توانسته‌اند ذهنیت کاربران را درباره خود تغییر دهند و خریداران را به سود برسانند. خرید دوج کوین در سال ۲۰۲۱ به یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های کاربران حرفه‌ای و آماتور حوزه ارزهای دیجیتال تبدیل شد.

بااین وجود همه ارزهای دیجیتال، هنوز هم راهی پر فراز و نشیب و طولانی برای رقابت با پادشاه ارزهای دیجیتال دارند و در حال حاضر نمی‌توان ارزی را رقیبت دیگری دانست.

از طرف دیگر با توجه به غیرقابل پیش‌بینی بودن این بازار، بهتر است برای سرمایه‌گذاری علاوه‌بر بیت کوین، نگاهی به دیگر ارزها نیز داشته باشید.

مهم‌ترین سرمایه‌گذاران بیت کوین؛ پرچم‌داران دنیای ارز دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال سال ۲۰۱۷ با سقوطی تاریخی همراه بود. یک سال بعد از این سقوط اکوسیستم موفق شد به شرایط عادی برگردد. از آن تاریخ تا امروز بسیاری از چهره‌ها و شرکت‌های مهم در این بازار و به‌خصوص بازار بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند. سرمایه‌گذارهای مهم و قدرتمند این اکوسیستم را نهنگ ارز دیجیتال می‌نامند. این نهنگ‌ها هزاران بیت‌کوین در اختیار دارند. هر نهنگ بازار ممکن است به روش‌های مختلفی صاحب چنین سرمایه‌ای شده باشد. مهم‌ترین نهنگ بیت‌کوین خود ساتوشی است که گفته می‌شود یک میلیون بیت‌کوین در اختیار دارد.

برایان آرمسترانگ مدیر عامل coinbase، مایکل سایلور مدیرعامل مایکرواستراتژی و دوقلوهای وینکلووس از جمله افراد مهمی هستند که اقدام به خرید و سرمایه‌گذاری در بیت کوین کرده‌اند. همچنین بسیاری از شرکت‌های تجاری مانند پی‌پال، اور استاک و مایکروسافت نیز از جمله برندهایی هستند که به این بازار وارد شده‌اند.

نحوه خرید بیت کوین در ایران؛ قدم اول سرمایه‌گذاری

بازار رمزارزها یک دنیای آمیخته با احساسات و عواطف انسانی به همراه تحلیل‌های علمی است. بنابراین اگر قصد خرید این ارز را دارید، باید پیش‌نیازهایی را رعایت کنید و بهترین عملکرد را داشته باشید. برای خرید بیت کوین می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

انتخاب صرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال یک بستر برای آشنایی شما با خریدار یا فروشنده است. این فضا باید یک بستر امن و مطمئن با زیرساخت‌هایی استاندارد باشد تا بتواند در فرآیند معامله، رضایت کاربران را جلب کند. بنابراین اولین قدم برای خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، آشنایی با صرافی‌های محبوب و مطمئن است. برای آغاز فعالیت می‌توانید راهنمای صرافی فینیکس را مطالعه کنید.

ایجاد کیف پول بیت کوین

هر ارز دیجیتال برای نگهداری به یک بستر مخصوص با ویژگی‌های مشخص نیاز دارد. این بستر همان کیف پول ارز دیجیتال شما است که می‌توانید با توجه به ویژگی‌ها، انواع ارز دیجیتال را در هرکدام نگهداری کنید. کیف پول‌های بیت کوین انواع مختلفی دارند.

بیشتر بخوانید: کیف پول ارز دیجیتال چیست و چرا تا این حد اهمیت دارد؟

از کیف پول‌های سرد یا سخت‌افزاری تا کیف پول‌های نرم‌افزاری را می‌توانید با توجه به شرایط خود انتخاب کنید. بهترین کیف پول بیت کوین بستری است که به سادگی به آن دسترسی داشته باشید و از امنیت آن اطمینان داشته باشید.

آگاهی از تحلیل‌های بازار

پیش از این گفتیم که بازار ارز دیجیتال یک قانون ثابت ندارد. بااین حال این موضوع به معنی این نیست که باید بدون برنامه‌ریزی اقدام به خرید و فروش بیت کوین کنید. در دنیای ارزهای دیجیتال تکنیک‌های مختلفی برای تحلیل وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا در تصمیم خود برای معامله مطمئن‌تر عمل کنید.

برای اینکه معامله‌ای موفق داشته باشید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال می‌تواند به شما در تریدها کمک کند.

کسی می‌تواند بیت‌کوین را نابود کند؟

وقتی صحبت از «دارایی مبتنی بر فناوری دیجیتال» صحبت می‌کنیم، ممکن است این پرسش مطرح شود. تا روزی که فقط یک نفر در شبکه بلاک چین حضور داشته باشد، بیت کوین به زندگی ادامه می‌دهد. باید این‌طور در نظر بگیریم که تا زمان برقرار بودن شبکه اینترنت ارزهای دیجیتال هم به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

یکی از سناریوهایی که برای نابودی بیت کوین مطرح می‌شود، بروز بحران نرم‌افزاری و حمله‌های سایبری است. گفتیم که حمله سایبری به این شبکه در عمل ناممکن است. بروز بحران نرم‌افزاری در این شبکه هم با تقریب خوبی ممکن نیست. شبکه‌ای که صدها هزار مهندس باتجربه درحال رصد همیشگی آن هستند و کوچک‌ترین تغییرات آن بعد از بارها آزمایش انجام می‌شود هرگز در خطر چنین بحران‌های بزرگی نخواهد بود.

دولت‌ها هم نمی‌توانند بیت کوین را نابود کنند. شرایطی را تصور کنید که چندین کشور بخواهند کسب و کارهای مرتبط با این حوزه را تعطیل کنند. یا اصلا شرایطی را تصور کنید که چندین کشور بزرگ تلاش کنند کامپیوترهای متصل به شبکه را قطع کنند. تا روزی که حتی یک کشور در جهان وجود داشته باشد که پذیرای این کامپیوترها باشد، هیچ دولتی نمی‌تواند بیت‌کوین را نابود کند.

آینده بیت کوین چطور ارزیابی می‌شود؟

تصمیم دولت السالوادور یک تصمیم تاریخی برای بیت‌کوین و سایر رمز ارزها بود. پذیرفته شدن توسط یک دولت می‌تواند سرعت رشد این اکوسیستم را برق‌آسا کند. پیش از السالوادور شرکت‌های بزرگی مثل پی‌پل بیت‌کوین را پذیرفتند. صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال مثل بایننس و کوین بیس درحال تبدیل شدن به غول‌های اقتصادی جهان هستند. حجم بازار بیت کوین با عبور از یک میلیارد دلار به سمت کانال‌های بسیار بالاتر حرکت می‌کند. انتظار می‌رود کشورهای بیشتری بیت‌کوین را به‌عنوان پول رسمی بپذیرند. در چنین شرایطی می‌توان گفت بیت‌کوین آماده می‌شود بخشی از سیستم اقتصادی جهان در آینده نه‌چندان دور باشد.

شما درباره این ارز دیجیتال چه نظری دارید؟ آیا آینده آن را روشن می‌بینید؟

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.