ایردراپ (Airdrop) چیست؟ دریافت ارز دیجیتال رایگان

ایردراپ یکی از روش‌های نوین تبلیغاتی در اکوسیستم رمز ارزها است. این روش در ماه‌های اخیر رونق بسیار زیادی گرفته است.

تبلیغات بیت کوین رایگان را فراموش کنید. می‌دانیم در شرایطی که قیمت این ارز دیجیتال سقف‌های تاریخ را پشت سر می‌گذارد، مدعیان اهدای رایگان آن هدفی جز کلاهبرداری ندارند. ماجرا درباره سایر ارزها اما متفاوت است. امروزه می‌توانیم بسیاری از رمز ارزها را نه در حجم بالا ولی به‌صورت رایگان دریافت کنیم.

یکی از روش‌های دریافت ارز دیجیتال رایگان شرکت در کمپین‌های تیلیغاتی است. این کمپین‌ها به شرکت‌کننده‌ها هدیه می‌دهند؛ هدیه‌هایی که شاید ارزش مادی خیلی زیادی نداشته باشند اما می‌توانند در طولانی مدت آغاز سرمایه‌گذاری را آسان و جذاب کنند.

ایردراپ چیست؟

این لغت از زمان جنگ اول جهانی وارد ادبیات بین‌المللی شد. در جریان این جنگ زمانی که بخشی از نیروهای نظامی به‌صورت کامل محاصره می‌شدند، کمک‌های نظامی، پزشکی و خوراکی از طریق هواپیما برای آن‌ها ارسال میشد. این هواپیماها که زیر فشار توپخانه دشمن امکان فرود و تخلیه کمک‌ها را نداشتند، بار خود را در حال حرکت رها می‌کردند. این استراتژی Air drop به معنی «پرت کردن از آسمان» نامیده شد.

در اکوسیستم رمز ارزها این لغت به‌معنی توزیع توکن رایگان بین حاضران در شبکه آن توکن است. در واقع ایردراپ (ارز دیجیتال رایگان) نوعی تبلیغ برای یک پروژه بلاک چینی خاص است. از این روش برای پاداش دادن به کاربران وفادار آن شبکه هم استفاده می‌شود. ایردراپ‌ها معمولا توسط شرکت‌ها یا افراد سازنده رمز ارز انجام می‌شوند تا مشارکت کنندگان را به همکاری و استفاده از توکن تشویق کنند.

انواع ایردراپ

ایردراپ‌ها به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  • ایردراپ‌های Bounty به شما در ازای ریتوئیت کردن، عضویت در کانال تلگرام و این قبیل فعالیت‌ها توکن رایگان می‌دهند.
  • ایردراپ‌های Standard در صورت عضویت و ثبت‌نام در یک وبسایت به شما مقداری کوین یا توکن اهدا می‌کنند.
  • ایردراپ‌های Holder نیز در صورتی که مقدار معینی از ارزی مثلا بیت‌کوین یا اتریوم را در ولت خود نگه‌داری کرده باشید، مقداری توکن برای شما ارسال می‌کنند.

راه‌های شرکت در ایردراپ چیست؟

برای شرکت در ایردراپ‌ها به چند ابزار ساده و کاربردی نیاز دارید:

1- ولت ارز دیجیتال فعال

باید ولتی داشته باشید که از اتریوم ERC20 پشتیبانی کند. اگر برنده شوید توکن‌ها را در این ولت دریافت خواهید کرد پس ولت باید در دسترس شما باشد. اگر در ایردراپی که ولت معرفی می‌کند شرکت می‌کنید، باید ولت همان کمپین را نصب کرده باشید. معمولا این کمپین‌ها شرایط خاصی دارند که باید رعایت کنید.

2- حساب کاربری در توییتر و تلگرام

تقریبا تمام کمپین‌ها در مرحله‌ای از شما می‌خواهند عضو کانال تلگرام آن‌ها شوید یا حساب کاربری مشخصی در توییتر را دنباال کنید. در بعضی کمپین‌ها هم از شما می‌خواهند توییت مشخصی را بازنشر کنید.

3- ایمیل فعال

برای ثبت‌نام در کمپین ایردراپ‌ها باید ایمیل خود را وارد کنید. هرچند ممکن است ایمیل شما به محل دریافت تعداد زیادی پیام تبلیغاتی تبدیل شود اما ایمیل‌هایی هم دریافت می‌کنید که باید آن‌ها را تایید کنید.

راه‌های دریافت ایردراپ چیست؟

برای دریافت توکن در این کمپین‌ها باید در آن‌ها ثبت‌نام کنید. پلتفرم‌های زیادی در سطح اینترنت وجود دارند که کاربران خود را از برگزاری کمپین باخبر می‌کنند. این پلتفرم‌ها همچنین به کاربران خود امکان ثبت‌نام می‌دهند.

توجه داشته باشید که ثبت‌نام در تمام این پلتفرم‌ها رایگان است. تبلیغاتی که از شما می‌خواهند مبلغی برای اطلاع سریع‌تر از کمپین‌ها پرداخت کنید قصد کلاهبرداری از شما را دارند.

مشهورترین مرجع ایردراپ‌های حوزه ارزهای دیجیتال airdrops.io است. برای شرکت در این ایردراپ‌ها وارد این پلتفرم شوید:

دریافت ارز دیجیتال رایگان از طریق ایردراپ

در صفحه اصلی این سایت سه دسته‌بندی مشاهده می‌کنید. در ستون سمت چپ آخرین ایردراپ‌ها در دسترس شما هستند. در ستون وسط ایردارپ‌های پرمخاطب و در ستون سمت راست ایردراپ‌هایی که برندگان باید توکن‌های دریافتی خود را هولد کنند دیده می‌شوند. با کلیک روی هر کمپین، مراحلی که برای شرکت در آن باید انجام دهید را مشاهده می‌کنید:

دریافت ارز دیجیتال رایگان از طریق ایردراپ

مهم‌ترین سایت‌های ایردراپ ایرانی

با افزایش اقبال کاربران ایرانی به این کمپین‌ها، رفته رفته پلتفرم‌های ایرانی برای شرکت در آن‌ها شکل گرفته‌اند. استفاده از منابع فارسی همیشه ریسک اشتباه و خطا را کاهش می‌دهد. این پلتفرم‌ها همچنین بخش‌های آموزشی و خبری هم در اختیار کاربران خود قرار داده‌اند. پیگیری اخبار و مطالعه آموزش‌های مرتبط با این حوزه می‌تواند کمک زیادی به شما کند.

مهم‌ترین اهداف از انجام ایردراپ چیست؟

تبلیغ توکن ارز دیجیتال فقط یکی از اهداف انجام این استراتژی است. شرکت‌های ارائه کننده خدمات حوزه بلاک چین در انجام ایر دراپ اهداف دیگری را هم دنبال می‌کنند:

جمع‌آوری اطلاعات

کاربران برای شرکت در این کمپین‌ها اطلاعات عمومی خود را در اختیار مراجع کمپین قرار می‌دهند. این اطلاعات برای شرکت‌های تبلیغاتی بسیار با ارزش خواهند بود. همچنین شرکت‌های ارائه‌دهنده توکن با استفاده از این اطلاعات می‌توانند سلیقه مخاطبان خود را بسنجند و از نتایج این بررسی‌ها در راستای بهبود سرویس‌ها و خدمات استفاده کنند.

جذب کاربر برای فورک جدید

زمانی که شبکه یک ارز فورک می‌کند و منشعب می‌شود، شاخه جدید نیاز به کاربر جدید دارد. انجام کمپین ایردراپ برای این ارز جدید می‌تواند روش بسیار خوبی باشد.

معرفی صرافی جدید

موسسان صرافی یا کارگزاری‌ها نیز گاهی برای معرفی صرافی تازه تاسیس خود با ترغیب کاربران با اعطای کوین یا اعتبار و مواردی از این دست، کاربران خود را گسترده‌تر می‌کنند.

مراقب کلاهبرداران باشید

گفتیم که کسی به شما بیت کوین مجانی نمی‌دهد. این قانون برای تعداد دیگری از ارزها هم صادق است.

کیف پول ارز دیجیتال متامسک

در دنیایی که با کلمه «رایگان» سروکار داریم، همیشه باید مراقب کلاهبردارها هم بود. مهم‌ترین نکاتی که باید برای محافظت از دارایی‌های خود انجام دهید به شرح زیر هستند:

کلید خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید

فراموش نکنید کلید خصوصی ولت شما حکم رمز کارت بانکی را دارد. این رمز را نباید در اختیار کسی قرار دهید. اگر کمپینی از شما کلید خصوصی خواست،‌ فورا از آن فاصله بگیرید.

به کسی پول ندهید

ایردراپ‌ها همیشه رایگان هستند. اگر کمپینی که می‌خواهید در آن شرکت کنید شرط پرداخت مبلغی هرچند بسیار اندک گذاشته، جعلی است و باید سریع از آن خارج شوید.

منبع ایردراپ را بررسی کنید

چند منبع رسمی و معتبر معرفی کردیم. این منابع تنها منابع رسمی و معتبر نیستند اما باید کاملا مراقب منبع کمپین باشید. پیش از هرکاری خوب درباره منبع تحقیق کنید. تحقیق درباره این منابع کار سختی نیست؛ فقط آن‌ها را در توییتر یا گوگل سرچ کنید و مطالبی که درباره آن‌ها منتشر شده را بخوانید.

هرگز تعداد دنبال کننده‌های یک حساب کاربری را معیار اعتبار آن قرار ندهید. توصیه می‌کنیم کمپین‌هایی که از منابع ناشناس آغاز می‌شوند را فراموش کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.