کلاهبرداری ۶۰ میلیون دلاری در بازار کوین‌های بدون پشتوانه

حدود ۶۰ میلیون دلار سرمایه سرمایه‌گذاران پروژه‌ای بدون پشتوانه (شت کوین) به سرقت رفت. این پروژه روی دیفای عرضه شد.

پروژه AnubisDAO اخیرا موفق شد از طریق فروش توکن ANKH مبلغی بالغ بر ۶۰ میلیون دلار جمع‌آوری کند. با این حال به نظر می‌رسد وجوه سرمایه‌گذاران به سرقت رفته باشد.

این پروژه میم کوینی در فضای دیفای، روز پنجشبه ۲۸ اکتبر راه‌اندازی شد و خود را به عنوان یکی از فورک‌های OlympusDAO که توسط اوراق قرضه و کارمزد ارائه‌دهندگان نقدینگی پشتیبانی می‌شود معرفی کرد. البته این پروژه هیچ هدف مشخصی برای خود ارائه نداد.

سرمایه‌گذاران مدعی هستند که توسعه‌دهندگان این پروژه میم کوین که به تازگی راه‌اندازی شده است، ۶۰ میلیون دلار از وجوه آن‌ها که به‌صورت اتریوم در استخر نقدینگی وجود داشته است را سرقت کرده‌اند.

میم کوین‌ها و کوین‌های بدون پشتوانه (شت کوین‌ها) در ماه‌های اخیر محبوبیت بسیار زیادی به‌دست آورده‌اند. همین مسئله باعث شده استخر سرمایه‌گذاری جمعی پروژه AnubisDAO که در پلتفرم Copper Launch راه‌اندازی شد، رقم قابل‌توجهی جذب کند. سرمایه‌گذاران، بی‌وقفه با ذهنیت کسب سود بیشتر، اتریوم‌های خود را در ازای دریافت توکن ANKH در این استخر سرمایه‌گذاری کردند، با این حال، پس از اینکه گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر کلاهبرداری این پروژه مطرح شد، قیمت توکن ANKH به صفر رسید.

در سه‌ماهه سوم سال جاری، بیش از ۱.۱ میلیارد دلار از وجوه سرمایه‌گذاران رمزارزها به سرقت رفته و اتریوم با بیش از ۸۰۰ میلیون دلار، هدف اصلی کلاهبرداران بوده است.

اخیرا نیز پروژه Cryptoeats که براساس گزارش‌ها میلیون‌ها دلار از سرمایه کاربران را جمع‌آوری کرده بود پس از راه‌اندازی توکن خود ناپدید شد. بنابراین نیازی به گفتن نیست که سرمایه‌گذاران بایستی بیش از هر چیزی احتیاط کنند.

یکی از فریب‌دهنده‌ترین راه‌های کلاهبرداری استقاده از ترند برتر بازار در روزهای اوج گیری قیمت است. در حالی که توکن شیبا اینو و سایر توکن‌های برگرفته از دوج کوین در حال پیشتازی هستند، احتمال کلاهبرداری از طریق ایجاد توکن‌های بدون مصرف نیز بسیار بالاتر می‌رود. کارشناسان توصیه می‌کنند کاربران برای کسب سود بیشتر سراغ کوین‌های بدون پشتوانه (شت کوین‌ها) و میم کوین‌هایی که شناخته شده نیستند اعتماد نکنند.

ابتدای هفته هم گزارش شدرشد هزار و ۱۰۰ درصدی توکن اسکوئید گیم توجه کاربران را جلب کرده است. این توکن که با الهام از سریال مشهور نتفلیکس منتشر شده در یک هفته رشد خیره کننده‌ای داشت.

سریال بازی ماهی مرکب مدت کوتاهی پس از پخش، پربیننده‌ترین سریال تاریخ نتفلیکس شد. این سریال با بازیگران و عوامل اهل کره جنوبی تولید و منتشر شد. توکن اسکوئید هم مدت کوتاه بعد از پایان این سریال منتشر شد. ابتدای هفته جاری این توکن رشد خیره کننده هزار و ۱۰۰ درصدی ثبت کرد؛ رشدی که باعث بالا رفتن تقاضا برای خرید آن شد. تعدادی از کارشناسان می‌گویند این توکن به قصد کلاه‌برداری عرضه شده است. حتی کوین‌مارکت‌کپ، بزرگ‌ترین سایت بررسی روند رمزارزها نیز در این باره هشدار داد.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.