کاربرد بیت کوین در ایران؛ اقتصاد آینده جهان اینجا ساخته می‌شود

تصور دنیایی که در آن بیشتر افراد به‌جای ارز فیات از ارز دیجیتال استفاده کنند دیگر تنها یک «تصور» نیست. همین حالا هم رمز ارزها به بازیگران مهم اقتصاد بین‌المللی تبدیل شده‌اند. با این وجود کاربردهای متفاوت این دارایی‌ها نسبت به ارز دیجیتال باعث شده‌ آن‌ها در سایر بخش‌ها هم نقش‌آفرینی کنند.

کاربرد بیت کوین در جهان امروز بسیار فراتر از خرید بیت کوین از صرافی و سرمایه‌گذاری روی آن است. امروزه این ارز و سایر رمز ارزها با کاربردهای متنوع خود در حال تبدیل شدن به ابزارهای مهم اقتصادی دیده می‌شوند. شناخت کاربردهای مختلف این دارایی‌ها شما را یک گام از دیگران پیش خواهد انداخت؛ یک گام در راه ورود به جهان آینده اقتصاد.

پادشاه ارزهای دیجیتال از ابتدای عرضه تا اواسط سال ۱۴۰۰ خورشیدی بیش از شش بیلیون درصد رشد قیمت داشت. این رشد بی‌نظیر باعث شده «سرمایه‌گذاری» مهم‌ترین کاربرد آن باشد. در این مقاله با کاربردهای دیگر بیت کوین در ایران آشنا خواهیم شد. کاربردهایی که می‌توانند دریچه‌های تازه‌ای به زندگی شما باز کنند.

۱- سرمایه‌گذاری مهم‌ترین کاربرد بیت کوین است

پادشاه ارزهای دیجیتال همیشه بخش اصلی سبدهای سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت سرمایه‌گذاران باتجربه است. این ارز در بازه‌های زمانی یک ساله همیشه سودآور بوده است. قیمت این ارز در سه سال میلادی گذشته یعنی از ابتدای سال ۲۰۱۸ بیش از سه و نیم برابر رشد کرد. چنین شرایطی این بازار را به یک بازار مطمئن برای اتخاذ استراتژی هولد یا HODL تبدیل کرده است.

یکی از مهم‌ترین دلایل رشد قیمت بیت کوین در سال‌های اخیر، افزایش تقاضا برای خرید آن است. این افزایش زمانی رخ داد که بیت کوین تمام چالش‌های امنیتی را پشت سر گذاشت و اطمینان کاربران مهم را جلب کرد. امروزه بیت کوین یکی از جذاب‌ترین ارزها برای هر نهنگ ارز دیجیتال به‌شمار می‌رود. شرکت‌های مهمی چون پی‌پل، تسلا و توییتر کار با بیت کوین را آغاز کرده‌اند. حضور این شرکت‌های بزرگ در بازار رمز ارزها باعث افزایش اعتماد عمومی به آن‌ها می‌شود.

یکی از شاخص‌های مهمی که باعث اعتماد سرمایه‌گذاران می‌شود حجم بازار است. در حال حاضر حدود ۷۵ درصد از حجم کل بازار ارزهای دیجیتال به بیت کوین اختصاص دارد. حجم بازار این رمز ارز در سال ۲۰۲۱ از یک میلیارد دلار هم عبور کرد. بیت کوین در حال حاضر ششمین دارایی با ارزش جهان است؛ بالاتر از دارایی‌های مثل فیسبوک.

بیت کوین السالوادور

پذیرفته شدن بیت کوین به‌عنوان پول رسمی کشورها نیز باعث بالا رفتن ارزش آن خواهد شد. السالوادور در سال ۲۰۲۱ به اولین کشور جهان تبدیل شد که بیت کوین را به‌عنوان پول رسمی پذیرفت. این کشور استخراج بیت کوین با استفاده از انرژی زمین‌گرمایی را هم آغاز کرد. پس از السالوادور کشورهای دیگر منجمله لائوس و آرژانتین هم مسیر مشابهی را در پیش گرفتند. انتظار می‌رود در شش ماه دوم سال ۲۰۲۱ و آغاز سال ۲۰۲۲ تعداد کشورهای بیشتری به این لیست اضافه شوند. اضافه شدن این کشورها باعث افزایش اعتماد عمومی و در نتیجه بالا رفتن ارزش بیت کوین خواهد شد.

کارشناسان توصیه می‌کنند پیش از سرمایه‌گذاری روی بیت کوین دانش خود در این حوزه را افزایش دهید. یک بازار سرمایه‌ای مثل بیت کوین هرچقدر هم آینده روشنی داشته باشد ممکن است به سرمایه‌گذارهای تازه‌وارد و تازه‌کار آسیب جدی وارد کند.

۲- نقل و انتقال دارایی؛ کاربرد بیت کوین در بازار غیر سرمایه‌ای

یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در بازارهای بین‌المللی، نقل و انتقال دارایی است. در دنیای ارزهای فیات این نقل و انتقال بسیار کند، گران و پرچالش است. کاربرانی که تصمیم به انتقال دارایی بین دو یا چند سیستم بانکی در کشورهای مختلف داشته باشند برای استفاده از ارز فیات مشکلات زیادی پیش رو دارند.

بانک‌ها همیشه خدمات نمی‌دهند. همچنین برای انتقال دارایی بروکراسی‌های پیچیده‌ای دارند. در چنین شرایطی ارزهای دیجیتال جایگزین بسیار خوبی به‌شمار می‌روند. این دارایی‌ها می‌توانند در هر زمان و از هر مکان به هر مکان دیگر منتقل شوند.

شرایط انتقال دارایی برای کاربران ایرانی سخت‌تر از دیگر کاربران است. بانک‌های بین‌المللی تحت تاثیر قوانین یک‌جانبه تحریمی آمریکا چند سال است خدمات‌دهی به کاربران ایرانی را قطع کرده‌اند. در چنین شرایط واریز و برداشت دارایی از و به مقصد ایران از کانال بانک‌های غیر ایرانی در عمل ممکن نیست. در چنین شرایطی کاربرد بیت کوین در ایران فراتر از کاربرد آن در سطح بین‌المللی هم خواهد بود.

بیت کوین تمام چالش‌های مطرح شده را حل کرده است. به‌دلیل غیرقابل کنترل بودن تراکنش‌های بلاک چین، هیچ دولت و نهادی نمی‌تواند کاربران را از انجام تراکنش منع کند. در چنین شرایط تحریم‌های یک جانبه آمریکا در عمل بی اثر خواهند شد.

مزیت‌های انتقال پول با بیت‌کوین

کارمزد بسیار پایین

بیشتر اوقات کارمزد انتقال بیت کوین در شبکه کمتر از  یک دلار است. این کارمزد در شبکه بانکی و ارزهای فیات بیشتر از صد برابر است.

نقدشوندگی سریع

تراکنش‌های بیت‌کوین در صورتی که کارمزد مناسبی برای آنها تعریف شود در کمتر از یک ساعت تایید می‌شود. تراکنش‌های ارز فیات بسیار کندتر از این انجام می‌شوند. بانک‌ها دو روز در هفته خدمات ارائه نمی‌کنند. شبکه بیت کوین بیش از سه هزار روز است که بدون وقفه کار می‌کند.

بی اثر کردن تحریم‌های اقتصادی

هیچ‌کس نمی‌تواند شبکه بیت‌کوین را تحریم کند، حتی در صورت بسته شدن یک کیف پول برای کاربران یک کشور، کیف پول‌های زیادی هستند که می‌توان از آنها استفاده کرد.

۳- خرید خدمات و کالا با استفاده از بیت کوین

یک کاربرد بیت کوین خرید خدمات و کالا است. شرکت‌ها و افراد زیادی در سراسر جهان کالا و خدمات خود را در ازای بیت کوین ارائه می‌کنند. انتظار می‌رود در سال‌های آینده شرکت‌های بزرگ در صنایع غول‌پیکر به این لیست اضافه شوند. در حال حاضر در بسیاری کشورها خرید و فروش با بیت کوین امری بسیار معمول است.

طیف کالا و خدماتی که می‌توان با بیت کوین خرید از دامنه‌های اینترنتی تا قهوه و بستنی گسترده‌ است. تسلا یکی از مشهورترین خودروسازهای جهان محصولات خود را در ازای پرداخت بیت کوین می‌فروشد. فست‌فودهای زنجیره‌ای بزرگ منجمله مک‌دونالد هم در بسیاری کشورهای جهان بیت کوین می‌پذیرند.

شرکت در حراجی‌های بین‌المللی نیز با پرداخت بیت کوین ممکن است. بسیاری از این حراجی‌ها بعد از تایید هویت شرکت کنندگان به آن‌ها اجازه می‌دهند بدون حضور در محل حراجی قیمت مورد نظر خود را از طریق این رمز ارز اعلام و در نهایت پرداخت کنند.

قیمت بیت کوین

خرید کالا و خدمات با بیت کوین در ایران هنوز مرسوم نیست. در حال حاضر چند کافه در تهران از مراجعه کنندگان خود بیت کوین می‌پذیرند. انتظار می‌رود پس از تصویب قوانین نظارتی که مجلس در حال بررسی آن‌ها است این پذیرش افزایش داشته باشد.

البته کاربران ایرانی می‌توانند با بیت کوین کالا و خدمات غیرایرانی بخرند. خرید اکانت نتفلیکس و پلتفرم‌های مشابه با بیت کوین ممکن است. حساب‌های کاربری بازی‌های ویدئویی نیز برای دارندگان بیت کوین در ایران در دسترس است. همچنین خدمات مجازی مانند حساب‌های کاربری سایت‌های آموزشی و نرم‌افزارهای مختلف دیگر سرویس‌های قابل خرید با این ارز دیجیتال به‌شمار می‌روند.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.