دولت آمریکا از ارز دیجیتال برای افزایش امنیت ملی خود استفاده می‌کند

دولت آمریکا در قبال اطلاعات در مورد اخاذی از طریق دارک وب که امنیت ملی آن کشور را به خطر می‌اندازد، رمزارز جایزه می‌دهد.

دولت آمریکا براساس برنامه «پاداش برای عدالت (RFJ)»، برای «شناسایی یا لو دادن مکان شخصی که به‌صورت شخصی یا تحت نظر دولت خارجی فعالیت می‌کند و در فعالیت‌های سایبری مخرب علیه زیرساخت‌های حیاتی ایالات متحده مشارکت دارد» تا ۱۰ میلیون دلار جایزه پرداخت می‌کند.

این اولین باری نیست که دولت آمریکا دست به چنین اقدامی می‌زند. برنامه RFJ از سال ۱۹۸۴ راه اندازی شده و در این مدت، دولت آمریکا بیش از ۱۵۰ میلیون دلار به بیش از ۱۰۰ نفر جایزه داده است. این افراد «اطلاعات مؤثری برای انداختن تروریست‌ها پشت میله‌های زندان ارائه داده‌اند یا از انجام اقدامات تروریستی در سراسر جهان پیش‌گیری کرده‌اند.»

این برنامه علاوه بر باج‌افزار شامل چندین موضوع دیگر از جمله تأمین مالی تروریسم، توسعه‌ی جنگ‌افزارهای کشتار جمعی و کره شمالی می‌شود.

«فعالیت‌های سایبری مخرب» که در بالا به آن اشاره شد،به‌طور خاص شامل باج‌افزار، دسترسی بدون مجوز و آگاهانه به کامپیوتر حفاظت‌شده و تخریب عمدی کامپیوتری حفاظت‌شده می‌شود.

یکی از مقامات رسمی این کشور در این رابطه به CNN گفته است:

این برنامه توجه زیادی به خود جلب کرده است؛ زیرا از هر فرصتی استفاده می‌کنیم تا با مخاطبان، منابع و افرادی در ارتباط باشیم که ممکن است به امنیت ملی ما کمک کنند.

برنامه پاداش برای عدالت پاداش‌های خود را به‌صورت انتقال پول یا تحویل نقدی انجام می‌دهد؛ اما دولت آمریکا اخیرا پرداخت از طریق رمزارزها را نیز وارد برنامه خود کرده است. مقام رسمی ذکرشده در ادامه می‌گوید:

یافتن افراد و ارتباط با آن‌ها از طریق تکنولوژی که کار با آن برایشان راحت‌تر باشد به گمانم هدف اصلی برنامه عدالت است.

ارِز لیبرمن، دادستان سابق جرایم سایبری آمریکا، می‌گوید:

تعجبی ندارد که چنین اقدامی صورت بگیرد. اگر دولت از ارزهای دیجیتال به‌عنوان روش پرداخت به مخبرها و منابع مخفی استفاده نمی‌کرد تعجب می‌کردم.

این گزارش یک خبر بسیار خوب برای بازار ارزهای دیجیتال است. برای مدت‌ها این انتظار می‌رفت که نهادهای قانونی از فواید رمزارزها استفاده کنند. دیدن اینکه دولت‌ها نقش رمزارزها را درک کرده‌اند و از آن به‌صورت عملی استفاده می‌کنند، قابل توجه است. دولت جو بایدن در اولین ماه‌های فعالیت خود توجه زیادی به امنیت سایبری نشان داده است. انتظار می‌رود برنامه‌ RFJ در این دولت و با استفاده از ارزهای دیجیتال بسیار جدی‌تر از قبل پیگیری شود.

به گفته کارشناسان استفاده از رمزارزها باعث خواهد شد دولت‌ها بتوانند از اختلافات درونی باندهای خلافکار هم استفاده کنند. افراد این باندها به دلیل ناشناس ماندن در جریان دریافت جایزه ممکن است تصمیم به افشای همکاران خود داشته باشند.

منبع: decrypt
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.