بایدن: ارزهای دیجیتال تحریم‌های آمریکا را بی‌اثر خواهند کرد

دولت آمریکا نتیجه بررسی‌های خود درباره آثار ارزهای دیجیتال روی سیاست‌های اقتصادی این کشور را منتشر کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال روی سیاست‌های تحریمی این کشور تاثیر خواهد داشت. این وزارتخانه پس از بررسی شش‌ماهه برنامه‌های تحریمی این کشور نسبت به تسهیل دور زدن تحریم‌ها با استفاده از رمز ارزها هشدار داد.

در این گزارش تاکید شده که ارزهای دیجیتال پتانسیل بالایی برای کمک به بی‌اثر کردن تحریم‌های آمریکا دارند. وزارت خزانه‌داری آمریکا کاهش استفاده از دلار را عامل اصلی کم اثر شدن این تحریم‌ها اعلام کرد. این وزارتخانه به دولت آمریکا توصیه کرد فعالیت خود در این حوزه را افزایش دهد. خزانه‌داری آمریکا توصیه کرد دولت آمریکا دانش سازمانی خود در رابطه با رمز ارزها و استفاده از آنها را افزایش دهد و ارتباط خود را با سازمان‌های صنعتی، موسسات مالی و افراد تأثیرگذار بر این صنعت را بهبود بخشد.

جو بایدن نیز اعلام کرد این کشور باید در سیاست‌های خود نسبت به رمزارزها بازنگری داشته باشد. رییس جمهور آمریکا افزایش تحریم‌های آمریکا را یکی دیگر از عوامل کاهش استفاده کشورها از دلار اعلام کرد. او گفت کاهش استفاده از دلار قدرت اقتصادی – سیاسی آمریکا را با کاهش شدید مواجه خواهد کرد. او در این‌باره به خبرنگاران گفت:

باید تدابیر موثرتری در روند تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه سایر کشور‌ها اتخاذ شود. در حال حاضر اعمال تحریم‌های اقتصادی موجب کاهش استفاده از دلار و رواج بیشتر رمز ارز‌ها شده که این می‌تواند برای اقتصاد ما ناخوشایند باشد.

براساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز مقامات آمریکا معتقدند با رواج ارز‌های دیجیتال در جهان و دیگر نوآوری‌های فناوری در زمینه مبادلات تجاری تحریم‌های اقتصادی آمریکا در جهان تاثیر خود را از دست داده و در بلندمدت می‌تواند تاثیرات مخربی بر اقتصاد این کشور داشته باشد.

درحال حاضر کشورهایی مانند بولیوی و کوبا برای کاهش آثار تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه خود از ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. این کشورها بخشی از مبادله‌های خود با سایر کشورها را از طریق این شکل از دارایی انجام می‌دهند. جنگ اقتصادی آمریکا و چین باعث شده این کشورها برای بی‌توجهی به تحریم‌های آمریکا امکانات بیشتری در اختیار داشته باشند.

براساس این گزارش دولت جو بایدن می‌داند سخت‌گیری در راه تجارت کشورهایی که از ارز دیجیتال استفاده می‌کنند راه چاره نیست. اگر سیستم اقتصاد بین‌المللی به کاهش استفاده از دلار عادت کند آمریکا بخش زیادی از قدرت خود را از دست خواهد داد. همراه شدن کشورهای قدرتمندی مثل هند و ژاپن با استفاده از ارزهای دیجیتال در تراکنش‌های بین‌المللی می‌تواند سرعت رسیدن به این مرحله را افزایش دهد.

منبع: coindesk
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.