استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟ آموزش کسب درآمد با سهام‌گذاری رمز ارز

استیک کردن یکی از روش‌های مرسوم برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال است. در ماه‌های اخیر این روش بین کاربران و فعالان حوزه محبوبیت زیادی کسب کرده است.

استیکینگ یا سهام‌گذاری در ارزهای دیجیتال یک روش دو سر برد برای صاحبان سرمایه و شبکه ارزهای دیجیتال است. این روش هرچند نمی‌تواند جایگزین خرید بیت کوین و فروش آن باشد اما روش مناسبی برای کمک به شبکه ارزهای مختلف خواهد بود. امنیت بیت کوین از طریق استخراج ارز دیجیتال تامین می‌شود. سایر ارزهای دیجیتال اما روش‌های دیگری برای تامین این امنیت دارند. این روش‌ها که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم به حضور کاربران بستگی دارند. به همین دلیل شبکه‌های مختلف از روش‌هایی مثل سهام‌گذاری (Staking) رمز ارز برای جذب کاربران جدید استفاده می‌کنند.

استیکینگ چیست؟

استیکینگ (Staking) یا سهام‌گذاری در دنیای ارز دیجیتال به‌معنای اختصاص‌دادن ارزهای دیجیتال به شبکه برای کسب پاداش است. همان‌طور که گفته شد بلاک چین بیت کوین از الگوریتم «گواه بر کار» برای تامین امنیت خود استفاده می‌کنند. این الگوریتم نیازمند استخراج است. استخراج نیز نیازمند صرف انرژی برای انجام فعالیت‌های بسیار پیچیده ریاضی است. همین نیاز آخر باعث می‌شود تعداد افرادی که وارد شبکه می‌شوند محدود باشد. این افراد محدود هم به دلیل هزینه‌های جاری خود و کسب درآمد از سیستم تراکنش‌ها را تایید می‌کنند و امنیت شبکه تضمین می‌شود.

گروهی از شبکه‌ها از الگوریتم‌های دیگر استفاده می‌کنند. این شبکه‌ها که پولکادات، کاردانو و اتریوم ۲ مشهورترین آن‌ها هستند، برای ایجاد اجماع در شبکه و تامین امنیت از طریق نظارت همگانی، از الگوریتم‌ گواه بر کار استفاده می‌کنند. این شبکه‌ها برای رسیدن به هدف نهایی خود و تشویق کاربران به حضور و فعالیت در شبکه (اجماع) از سهام‌گذاری استفاده می‌کنند. کاربران در این روش بخشی از دارایی خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند و در مقابل از شبکه دستمزد دریافت می‌کنند.
افرادی که می‌خواهند به شبکه‌های اثبات کار حمله کنند باید قدرت پردازشی بیش از قدرت پردازش ۵۰ درصد ماینرها فراهم کنند. در بلاک چین بیت کوین این کار در عمل ممکن نیست. افرادی که می‌خواهند به شبکه‌های اثبات سهام حمله کنند، باید بخش اعظمی از توکن‌ها را از بازار بخرند. این اتفاق باعث افزایش قیمت توکن می‌شود و در صورت حمله، ارزش دارایی خرابکاران از بین خواهد رفت.
در نتیجه شبکه‌های اثبات کار نیاز دارند قدرت پردازش را بین تعداد زیادی ماینر تقسیم کنند. شبکه‌های اثبات سهام هم نیاز دارند توکن‌های موجود در بازار را تا حد ممکن قفل کنند تا شانس دسترسی خرابکاران به آن‌ها کم شود.

اجماع در ارزهای دیجیتال چه مفهومی دارد؟

پیش از هرچیزی لازم است بدانیم مفهوم «اجماع» در شبکه‌های ارزهای دیجیتال چه معنی دارد. در یک شبکه غیرمتمرکز بلاک چینی مثل بیت کوین همه می‌توانند در کنترل شبکه سهیم باشند و در حقیقت همه مالک شبکه هستند. در چنین فضایی «تصمیم‌گیری» یک چالش بسیار بزرگ خواهد بود. الگوریتم اجماع (Consensus) روشی است که مشارکت‌کنندگان در یک شبکه غیرمتمرکز بر اساس آن باهم توافق می‌کنند و روی تراکنش‌ها و بلاک‌ها به اجماع می‌رسند.

گواه بر سهام چیست و چه تفاوت‌هایی با گواه بر کار دارد؟

گواه بر سهام شامل انتخاب اعتبارسنج‌ها بر اساس مقدار ارزهای رمزنگاری‌شده ‌آن‌ها در گره‌های شبکه است. این فرایند توسط اعتبارسنج یا گره‌های سایر کاربران انجام می‌شود. در سیستم‌های گواه بر کار، پاداش ماینرها در قالب ارزی که ماینر استخراج می‌کند به او پرداخت می‌شود. در مکانیزم گواه بر سهام، اعتبارسنج بر اساس مقدار ارز دیجیتال استیک شده خود از همان ارز پاداش دریافت می‌کند. هر کاربری که رمزارز خود را برای تأیید تراکنش‌های شبکه در اختیار بلاک‌چین آن شبکه قرار دهد بر اساس حجم سرمایه‌گذاری، پاداش دریافت خواهد کرد.

روش‌های استیکینگ در ارز دیجیتال کدامند؟

درحال حاضر برای سهام‌گذاری در این بازارها دو روش کلی وجود دارد:

 • ایجاد اعتبارسنج اختصاصی
 • قفل کردن دارایی روی شبکه اعتبارسنج

استیکینگ ارز دیجیتال

روش اول هزینه بالایی دارد و برای انجام آن نیاز به دانش فنی وجود دارد. برای ایجاد اعتبارسنج اختصاصی باید زیرساخت فنی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری‌ای تهیه کنید که پایدار باشد و بتواند نیازهای شما را برطرف کند. حداقل سکه‌های مورد نیاز برای استفاده از این روش معمولا بسیار زیاد است. به‌عنوان مثال اگر بخواهید به یک اعتبارسنج اختصاصی اتریوم ۲٫۰ تبدیل شوید، حداقل باید ۳۲ اتریوم داشته باشید.
در چنین شرایطی بیشتر کاربران سراغ سهام‌گذاری در شبکه‌های اعتبارسنج می‌روند. در این روش می‌توانید حجم مورد نظر از ارز دیجیتال خود را به اعتبارسنج دیگری که بستر مخصوص خود را راه‌اندازی کرده است واگذار کنید. اعتبارسنج‌ها کار سختی برای حفظ گره برای شما انجام می‌دهند و در ازای آن، بخشی از پاداش دریافتی شما را به‌عنوان کمیسیون به‌ دست می‌آورند.
نکته بسیار مهم این‌که «مالکیت» دارایی‌های استیک شده همچنان دراختیار کاربر خواهد بود. این دارایی تا زمانی که مالک آن تصمیم نگیرد مثل سایر دارایی‌ها غیرقابل انتقال خواهد بود.
برای دریافت پاداش سهام‌گذاری انجام هیچ کاری لازم نیست. این پاداش به‌صورت خودکار به حساب کاربر واریز خواهد شد. البته بعضی سیستم‌ها امکاناتی برای کاربران خود فراهم کرده‌اند تا پاداش‌ها را در حساب‌های دیگر دریافت کنند.

استیکینگ ارز دیجیتال در صرافی متمرکز

بیشتر صرافی‌های بزرگ رمز ارز در دنیا سیستم اعتبارسنجی Staking دارند. مهم‌ترین صرافی‌هایی که این سرویس را به کاربران خود می‌دهند عبارتند از:

 • بایننس
 • کوین بیس
 • کراکن
 • بیت فینکس
 • اوکی‌ اکس
 • کوکوین
 • اوکی کوین

مقدار سود دریافتی، مدت زمان لازم برای قفل بودن دارایی برای رسیدن به سود و حداقل دارایی مورد نیاز برای سهام‌گذاری ارز دیجیتال در صرافی‌های مختلف، متفاوت است. بهتر است پیش از این‌که یکی از این صرافی‌ها را انتخاب کنید، شرایط آن‌ها را ببینید و وضعیت قانون‌گذاری آن‌ها برای کاربران ایرانی را هم بررسی کنید.
مراحل انجام سهام‌گذاری در بیشتر این صرافی‌ها مشابه است. برای این‌کار باید به‌بخش Staking وارد شوید. در این بخش Stake now را پیدا کنید. اگر در این صرافی حساب کاربری داشته باشید وارد منوی استیکینگ می‌شوید. در این منو میزان ارزی که می‌خواهید قفل کنید را مشخص کنید. بعد از این صرافی وضعیت تراکنش شما را بررسی و پس از تایید به شما اعلام می‌کند.

استیکینگ ارز دیجیتال در ولت

تمام ولت‌های مهم بازار هم سرویس سهام‌گذاری ارائه می‌کنند. در این نوع از سهام‌گذاری، کاربر دارایی خود را در کیف پول شخصی‌ و به‌صورت سرد قفل می‌کند. در این روش، سهام‌گذار باید کوین‌های خود را طی دوره زمانی مشخصی در همان آدرس کیف پول نگه دارد؛ چون جابه‌جایی آن‌ها باعث قطع دوره سهام‌گذاری می‌شود.
مهم‌ترین ولت‌هایی که سرویس سهام‌گذاری ارائه می‌کنند عبارتند از:

 • لجز
 • تزور
 • تراست ولت
 • اکسودوس
 • اتمیک

کدام ارزها را می‌توان استیک کرد؟

گسترش سهام‌گذاری در ارزهای دیجیتال باعث شده توکن‌های زیادی در این حوزه خلق شوند. انتخاب ارز مناسب برای انجام سهام‌گذاری بسیار مهم است. باید بدانیم که هر ارزی نمی‌تواند گزینه مناسبی باشد.

استیکینگ ارز دیجیتال

بهترین ارزهایی که امکان سهام‌گذاری دارند عبارتند از:

اتریوم ۲.۰

نسخه دوم اتریوم، مهم‌ترین و بهترین ارز موجود در این بازار است. هرچند خرید اتریوم امروزه یک امر معمول است اما بازار اتریوم ۲ هنوز جوان است و این امکان وجود دارد که به یکی از اولین سهام‌گذاران در این حوزه تبدیل شوید. برای مشارکت در استیکینگ اتریوم ۲.۰، باید حداقل ۳۲ اتر و همچنین یک کلاینت شبکه اصلی اتریوم (Eth1) داشته باشید. سپس، می‌توانید با رجوع پلتفرم launchpad.ethereum کار خود را آغاز کنید.

تزوس

این ارز دیجیتال باوجود عمر کوتاه یکی از جذاب‌ترین پروژه‌های فعلی بازار است. توکن بومی شبکه تزوس XTZ نامیده می‌شود. فرایند استیکینگ در این پلتفرم Baking به‌معنی پختن نام دارد. برای تبدیل شدن به یک Baker یا سهام‌گذار باید ۸ هزار واحد توکن تزوس در اختیار داشته باشید و یک نود فول شبکه آن را اجرا کنید.

چطور پلتفرم مناسب برای سهام‌گذاری ارز دیجیتال پیدا کنیم؟

همان‌طور که اشاره شد این حوزه در حال رشد است. رشد روزافزون حوزه سهام‌گذاری باعث شده پلتفرم‌ها، توکن‌ها و اعتبارسنج‌های بسیار زیادی در سراسر جهان آغاز به‌کار کنند. انتخاب پلتفرم مناسب برای انجام سهام‌گذاری بسیار حائز اهمیت است. علاوه‌بر مسائل امنیت دارایی، پلتفرم‌های نامناسب ممکن است سودی که شایسته آن هستید را در اختیار شما قرار ندهند.
برای انتخاب پلتفرم مناسب به این نکات دقت کنید:

درباره پلتفرم‌ها جست‌وجو کنید

بهترین بستر برای جست‌وجو درباره پلتفرم‌ها، شبکه‌های اجتماعی هستند. به سایت‌ها و پایگاه‌های خبری اکتفا نکنید چون ممکن است حقیقت را منتشر نکرده باشند. در شبکه‌های اجتماعی نظرات کاربران را درباره پلتفرم‌های مختلف مطالعه کنید. اگر پلتفرمی کلاهبردار باشد حتما در شبکه‌های اجتماعی چیزی درباره این مسئله پیدا خواهید کرد.

شرایط کار پلتفرم‌ها را بخوانید

قبل از انجام هرکاری ببینید پلتفرم مورد نظر شما با چه شرایطی استیکینگ می‌کند. قانون‌هایی که این پلتفرم برای کار تعیین کرده را با دقت مطالعه کنید. این قوانین و شرایط ممکن است خیلی کلی به‌نظر برسند یا جزئی باشند اما در هر صورت بسیار مهم خواهند بود.

استیکینگ ارز دیجیتال در کوین بیس

برای مثال مدت زمانی که باید دارایی خود را قفل کنید در این قوانین نوشته شده است. ممکن است سود خود را به‌خاطر یک روز زود جابه‌جا کردن دارایی از دست بدهید.

مدت زمان فعالیت پلتفرم را بدانید

پلتفرم‌های تازه‌کار را از لیست بررسی خود خارج کنید. این پلتفرم‌ها ممکن است کلاهبردار باشند یا ایرادهای فنی و اجرایی جدی داشته باشند. بهتر است از پلتفرم‌هایی استفاده کنید که سابقه بیشتری دارند. این پلتفرم‌ها ایرادهای اجرایی و فنی خود را برطرف کرده‌اند. همچنین می‌توانید نظرات بیشتری درباره آن‌ها پیدا کنید و تحقیق مفصل‌تر و با ارزش‌تری درباره آن‌ها انجام دهید.

منبع: decrypt.co
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.