دادگاه ریپل و آینده سرمایه‌گذاران؛ احتمال پیروزی ریپل چقدر است؟

کمیسیون بورس و ارواق بهادار آمریکا از شرکت ریپل شکایت کرده و مدیران این شرکت را به دادگاه برده است. این دادگاه برای سرمایه‌گذاران بسیار مهم است.

دادگاه ریپل می‌تواند آینده سرمایه‌گذاران روی این ارز را تغییر دهد. بسیاری کارشناسان اعتقاد دارند ریپل درصورت پیروزی، شرایط بسیار متفاوتی تجربه خواهد کرد. گروهی از کارشناسان هم منتظر مانده‌اند تا تکلیف دادگاه مشخص شود و بعد از آن برای خرید ریپل اقدام کنند.
پیش‌بینی آینده ریپل بعد از دادگاه و احتمال پیروزی این شرکت در این جنگ قانونی می‌تواند استراتژی‌های بلندمدت بسیاری سرمایه‌گذارها را تغییر دهد. بعضی از تحلیل‌گران اعتقاد دارند این ارز به دلیل درگیری در این پرونده، آن‌قدر که باید پیشرفت نکرده است.

تفاوت ریپل و XRP چیست؟

قبل از این‌که ماجرای دادگاه ریپل را بررسی کنیم، باید کمی درباره اسامی که قرار است بخوانیم، بدانیم. ریپل یک شرکت بزرگ اقتصادی – علمی مستقر در سانفرانسیسکوی آمریکا است. این شرکت برای مشتری‌های خود که اغلب بانک‌های چند ملیتی و شرکت‌های بزرگ هستند، محصولات غیرمتمرکز می‌سازد و توسعه می‌دهد. شرکت ریپل می‌خواهد محصولاتی تولید کند که سرعت و دقت انتقال دارایی در سطح بین‌المللی را افزایش دهند.
در حالی که بیت کوین با هدف تراکنش‌های همتا به همتا و حذف واسطه‌‌ها و بانک‌ها روی کار آمده است، رپیل عقیده دارد که بانک‌ها به خودی خود بد نیستند و فقط نحوه انجام کار آن‌هاست که باعث ایجاد مشکلات پرداختی و انتقال پول می‌شود.
در حال حاضر شرکت ریپل سه محصول اصلی برای بانک‌ها و موسسات مالی دارد:

  • ایکس کارنت (xCurrent)
  • ایکس رپید (xRapid)
  • ایکس ویا (xVia)

این محصول‌ها، سه محصول اصلی شرکت ریپل هستند که تحت عنوان یک نام جامع به نام ریپل‌نت (RippleNet) قرار دارند. ارز دیجیتال XRP فقط روی شبکه ایکس رپید کاربرد دارد و در دیگر محصولات این شرکت، یعنی ایکس کارنت و ایکس ویا، این ارز دیجیتال کاربرد و جایگاه چندانی ندارد. لازم به ذکر است که این روزها بیشتر شرکت‌های تحت قرارداد ریپل از محصول ایکس کارنت آن استفاده می‌کنند.

ماجرای دادگاه ریپل چیست؟

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) علیه شرکت ریپل شکایت کرده است. در این شکایت دولت آمریکا علیه کریستین لارسن (هم‌بنیان‌گذار و مدیر عامل پیشین) و بردلی گارلینگ هاوس (مدیر عامل فعلی) که دارای سهام قابل توجهی در این شرکت هستند، اقامه دعوی کرده است. این کمیسیون مدعی شده این دو نفر ۱.۳ میلیارد دلار از طریق عرضه اوراق بهادار دیجیتالِ ثبت نشده کسب کرده‌اند.

دادگاه ریپل

SEC در این شکایت که ۲۲ دسامبر ۲۰۲۰ ثبت شد، ادعا کرد این دو مدیر ارشد شرکت ریپل برای تأمین بودجه‌ی شرکت، اقدام به جمع‌‎آوری سرمایه کرده‌اند. در این شکایت عنوان شده است که ریپل از شروع ۲۰۱۳، سرمایه دیجتیالی به نام XRP را از طریق عرضه توکن‌های بهادار ثبت نشده در ایالات متحده و سراسر جهان فروخته‌اند.
ریپل همچین متهم است که میلیاردها ریپل را در ازای امور غیرنقدی مانند بازارسازی، توزیع کرده است. طبق این شکایت، لارسن و گارلینگهاوس، علاوه بر ایجاد و ترویج فروش XRP برای تأمین مالی شرکت، بر فروش‌های غیرثبت شده XRP به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار، اثر گذاشته‌اند. براساس مندرجات پرونده، متهمان بر خلاف قوانین فدرال در مورد اوراق بهادار، اقدام به ثبت پیشنهادها و فروش‌های XRP نکرده‌اند.
به‌طور خلاصه، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا می‌گوید توکن XRP اوراق بهادار ثبت نشده است و مدیران ریپل از این موضوع خبر داشته‌اند؛ با این وجود بیشتر از یک و نیم میلیارد دلار سرمایه از این طریق جذب کرده‌اند.
در مقابل دو مدیر سابق و فعلی شرکت ریپل دو دفاع دارند:

• چرا XRP اوراق بهادار است؟
• چرا کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا سال ۲۰۱۹ درباره این توکن شفاف نبوده است.
اولین جلسه این دادگاه اوایل سال ۲۰۲۱ برگزار شد. وکیل برد گارلینگهاوس در این دادگاه در دفاع از موکل خود گفت:

پیش‌تر در روند تأمین دلیل، متوجه شدیم که کمیسیون بورس و اوراق بهادار اواخر سال ۲۰۱۹ با برخی از فعالان حرفه‌ای و سازمان‌یافته بازار از جمله صرافی‌ها صحبت کرده است. ظاهراً به آنها اعلام نکرده است که به‌عقیده این کمیسیون، توکن‌های XRP اوراق بهادار یا قراردادهای سرمایه‌گذاری هستند. بار دیگر با پیش‌رفتن این پرونده، این حقایق روشن و مشخص می‌شود که XRP نمی‌تواند یک اوراق بهادار باشد و یک اوراق بهادار هم نخواهد بود.

ریپل چطور از خود دفاع می‌کند؟

تیم موکلان دفاعی ریپل کمی بعد از جلسه اول دادگاه از دادگاه درخواست کردند درباره ادعای اول آن‌ها تحقیق کند. ریپل دادخواستی جهت ملزم کردن کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) به تشکیل پرونده در ارتباط با بیت کوین و اتریوم به دادگاه ارائه کرد. طبق درخواست ریپل، این کمیسیون باید روشن کند که چرا این دو ارز اوراق بهادار نیستند.
ریپل، کمیسیون بورس و اوراق بهادار را به ممانعت از ارائه شواهد تبرئه‌کننده متهم کرد و گفت واضح است که به صرافی‌ها گفته شده است که XRP اوراق بهادار نیست:
بر اساس اطلاعات به‌دست آمده تا به امروز، روشن است که از سوی فعالان بازار به کمیسیون بورس و اوراق بهادار گفته شده که XRP جزو اوراق بهادار نیست. اما تا زمان مطرح شدن ادعاهایی درباره این پرونده در دسامبر ۲۰۲۰، بیانیه عمومی در مخالفت با آن منتشر نشد. دانستن تمام موارد مربوط به این حقایق به دفاعیات این پرونده مرتبط است و برای درک و آگاهی دادگاه نسبت به موضوعات حساس این پرونده اهمیت دارد.
درباره دفاع دوم ریپل هم SEC تا امروز شفاف نبوده است. دادگاه ریپل در تلاش است شواهد بیشتری در این حوزه به‌دست بیاورد اما تا امروز موفق نبوده است.
وکلای ریپل همچنین از دادگاه خواسته‌اند میزان توکن‌های ریپل خریداری شده توسط کارکنان ارشد SEC را بررسی کند. در این درخواست اعلام شده احتمالا این افراد تعداد قابل توجهی توکن خریده‌اند و حالا می‌خواهند با آن مقابله کنند.

احتمال پیروزی ریپل در دادگاه چقدر است؟

شرکت ریپل تا امروز در یک پرونده مرتبط با این پرونده پیروز شده است. در این پرونده شرکتی که مدعی شده بود ریپل باید به دلیل حضور در دادگاه سرمایه‌گذاری‌های آن‌ها را پس بدهد بازنده شد و ریپل سرمایه‌های جمع‌آوری شده را نگه داشت.
در مقابل سارا نتبرن (Sarah Netburn)، قاضی پرونده ریپل و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، به شرکت ریپل دستور داده است تا یک میلیون پیام مربوط به کارکنان خود در اسلک را که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا به‌دنبال دسترسی به آنها بود و این شرکت از دادن آنها خودداری کرده بود، به این نهاد ارائه کند.

شانس ریپل برای پیروزی در دادگاه

با وجود اعتراضات ریپل مبنی بر اینکه انجام این کار هزینه‌ای یک میلیون دلاری برای این شرکت در پی دارد، قاضی این پیام‌ها را شواهدی مهم و ویژه برای پرونده جاری شکایت کمیسیون بورس آمریکا علیه شرکت چند میلیارد دلاری ریپل دانست که به‌دلیل فروش غیرقانونی توکن‌های «XRP» به‌صورت اوراق بهادار ثبت‌نشده متهم شده است.
کمیسیون بورس در بیانیه‌ای در این‌باره اعلام کرده:

این پیام‌ها شامل گفتگوهایی درباره تمایل ریپل به ایجاد معاملات پرریسک XRP، تأثیر اعلامیه‌ها و دخالت‌های ریپل بر قیمت XRP و همچنین ارتباط [خود] شرکت با این موضوع، ارتباط و اهمیت محوری فروش XRP به کسب‌وکار کلی شرکت ریپل و وضعیت قانونی توکن XRP است.

جیمز فیلان (James Filan)، کارشناس باتجربه در زمینه دعاوی تجاری و بنیان‌گذار شرکت با مسئولیت محدود فیلان (Filan) در ایالت کنتیکت آمریکا، گفته است توافق بین شرکت ریپل و کمیسیون بورس آمریکا بعید به نظر می‌رسد.
منظور از توافق شرایطی است که در یک پرونده قضایی طرفین اختلافات خود را حل‌و‌فصل کنند و به صورت داوطلبانه از ادامه دادرسی انصراف دهند. در این موارد معمولاً یکی از طرفین شرایط طرف مقابل را می‌پذیرد.
فیلان در حالیکه با نظر جرمی هوگان (Jeremy Hogan)، وکیل آمریکایی، که گفته بود طرفین دادرسی در شرف توافق هستند، مخالف است، گفت نه ریپل و نه کمیسیون بورس، هیچکدام قصد تسلیم شدن ندارند.

فیلان اطمینان دارد که ریپل نهایت استفاده را از شهادت ویلیام هینمن (William Hinman) خواهد کرد. هینمن که در گذشته به‌عنوان مدیر امور مالی در کمیسیون بورس آمریکا فعالیت می‌کرد، از ارتباط بین کمیسیون بورس و اشخاص ثالث پرده‌برداری کرده است.
شهادت هینمن به معنی تقویت موقعیت ریپل در دادگاه است و می‌تواند هر آنچه را که کمیسیون بورس آمریکا در رابطه با وضعیت ارزهای دیجیتال و مقررات آنها، تست‌های هاوی (Howey Test) و تمامی مسائل درگیر با این پرونده از سال ۲۰۱۸ گفته بود روشن کند.
به ادعای فیلان، احتمال می‌رود نمایندگان ریپل با اشخاص نزدیک به هینمن صحبت کنند تا برای ارائه موضع جدید خود در رابطه با این بخش از پرونده در دادگاه حاضر شود.
این وکیل باتجربه معتقد است که فرایند دادگاه ریپل و نتیجه آن برای کل صنعت فناوری‌های غیرمتمرکز و بلاک چین از اهمیت بالایی برخوردار است. وی افزود:
این پرونده به پیروزی و موفقیت کل فضای ارز دیجیتال مربوط می‌شود. اگر کمیسیون بورس یا هر کس دیگری در جریان این پرونده آسیب ببیند، خودشان باعث و بانی این مشکل شده‌اند. این یک جنگ است.

دادگاه ریپل چه تاثیری روی آینده آن دارد؟

هنوز برای پیش‌بینی برنده این دادگاه بسیار زود است. انتظار می‌رود این پرونده دست‌کم تا پایان سال ۲۰۲۱ ادامه داشته باشد. آینده ریپل بعد از دادگاه کاملا به نتیجه دادگاه بستگی دارد. مدیرعامل فعلی شرکت می‌گوید حتی اگر شرکت تعطیل شود، توکن XRP به حیات خود ادامه خواهد داد. کارشناسان اما می‌گویند این توکن در صورت شکست ریپل، ارزش خود را از دست خواهد داد.
کارشناسان حقوقی شانس پیروزی ریپل در دادگاه را بیشتر می‌دانند. انتظار می‌رود در صورت پیروزی ریپل قیمت محصولات این شرکت به‌شکل چشم‌گیری افزایش داشته باشد.

منبع: forbes academy.binance u.today
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.