گزارشی از آنالیز نوشته‌های ساتوشی ناکاموتو؛ بیت کوین کجا متولد شد؟

ساتوشی زمانی‌که روی بیت کوین کار می‌کرده، ساکن لندن بوده!

تجزیه و تحلیل پست‌‌های منتشر شده در بیت کوین تاک، مدارک به‌جا مانده از مشارکت سورس فورج، همچنین ایمیل‌ها و سایر اطلاعات موجود، نشان می‌دهد که به احتمال خیلی زیاد محل زندگی خالق بیت کوین، لندن است.

تجزیه و تحلیل پست‌‌های منتشر شده در  بیت کوین تاک Bitcointalk، مدارک به‌جا مانده از مشارکت سورس فورج، همچنین ایمیل‌ها و سایر اطلاعات موجود، نشان دهنده‌ی این است که به احتمال خیلی زیاد محل زندگی خالق بیت کوین، لندن است. در آوریل ۲۰۱۱، ساتوشی ناکاموتو تصمیم گرفت تا از فضای اینترنت ناپدید شود و در پیامی نوشت:

من به کارهای دیگری مشغول هستم و آینده بیت کوین در دستان شما خواهد بود.

به این ترتیب کارها را به سایر اعضای شبکه بیت کوین محول کرد. اما این ناپدید شدن ناگهانی خالق بیت کوین، نتوانست به‌طور کامل ردپای او را پاک کند.

آن چه در ادامه می‌خوانید گزارشی پُرجزییات از آنالیز فعالیت‌های آنلاین ساتوشی است. این فعالیت‌ها شامل موارد زیر است:

  • ۳۴ ایمیل
  • ۱۶۹ مشارکت کد در سورس فورج
  • متادیتاهایی از نسخه‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ وایت پیپر بیت کوین
  • بلاک آفرینش (اولین بلاک استخراج شده بیت کوین)
  • چند نسخه از آرشیو Wayback Machine

مجموع این داده‌ها ۷۴۲ فعالیت را در طی ۲۰۶ روز (نامتوالی) نشان می‌دهد. داده‌های زمان‌سنجی از ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸‌، زمانی که ساتوشی در فهرست ایمیل رمزنگاری شده، مقاله «بیت کوین: سیستم پولی همتا به همتا» را منتشر کرد، شروع می شود. این داده‌ها در ۱۳ دسامبر، هنگامی که او آخرین ایمیل خود را ارسال کرد پایان می‌یابند. با استفاده از این داده‌ها، نمودارهای پراکندگی در مناطق مختلف زمانی جمع آوری شده‌اند. این نمودارها نشان می‌دهند خالق بیت کوین چه زمانی فعال و چه زمانی غیرفعالبوده است. بررسی این فعالیت‌ها می‌تواند به این پرسش پاسخ دهد:

ساتوشی کجا زندگی می‌کند؟

احتمال اینکه ساتوشی در یکی از لوکشین‌ها زندگی کرده باشید بیشتر است:

انگلستان، شرق ایالات متحده، اقیانوس آرام ایالات متحده، ژاپن و استرالیا.

 

فعالیت‌های ساتوشی ناکاموتو در بیت کوین تاک

ساتوشی ۵۳۹ پست در بیت کوین تاک ایجاد کرده است. این کار در فاصله زمانی ۱۹ نوامبر ۲۰۰۹ که او عضو انجمن بود و حساب کاربری خود را ایجاد کرد تا ۱۳ دسامبر ۲۰۱۰، یعنی آخرین باری که او در این سایت حضور داشت، انجام شده است. همه ۵۳۹ پست ناکاموتو دارای برچسب‌های زمانی UTC (ساعت هماهنگ جهانی) هستند. از آن‌جایی که تمامی پست‌ها این برچسب را دارند، می‌توانیم از آن‌ها کمک بگیریم و نمودارهایی برای مناطق زمانی مختلف ترسیم کنیم.

 

اروپا/لندن

فعالیت در بیت کوین تاک اروپا/لندن

نمودار پراکندگی فعالیت ساتوشی ناکاموتو در بیت کوین تاک بر اساس روز هفته و زمان در منطقه زمانی اروپا/لندن.

نکته مهم:

نمودار بالا می‌تواند افرادی که به فضای خالی وسط نگاه می‌کنند را به راحتی گمراه کند. ممکن است این نتیجه استنباط شود که ساتوشی ناکاموتو حدود ساعت شش صبح به رختخواب رفته و تا ساعت یک بعد از ظهر در این منطقه زمانی خوابیده است. ولی در حقیقت، بررسی دقیق داده‌ها نشان می‌دهد که عمده فعالیت آخرین روز وی در این منطقه زمانی، حدود یک تا سه صبح بوده که ۲۰ درصد کل روزها را نشان می‌دهد.

 

آمریکا/شرق ایالات متحده

نمودار پراکندگی فعالیت ساتوشی ناکاموتو در بیت کوین تاک بر اساس روز هفته و زمان در منطقه زمانی آمریکا/شرق ایالات متحده.

 

اقیانوس آرام/ایالات متحده

ساتوشی ناکاموتو در بیت کوین تاک در اقیانوس آرام/ ایالات متحده

نمودار پراکندگی فعالیت ساتوشی ناکاموتو در بیت کوین تاک براساس روز هفته و زمان در منطقه زمانی ایالات متحده/اقیانوس آرام.

 

در نگاه اول، داده‌های هر سه مکان قابل قبول به نظر می رسند. در لندن او همانند یک جغد شب به‌نظر می‌رسد که تا ساعات اولیه صبح کار می‌کند و تا ظهر می‌خوابد. در ساحل شرقی، او تمام کارها را تا آخر روز انجام می‌دهد و تا صبح زود می‌خوابد. در ساحل غربی، او یک پرنده سحرخیز است که شب‌ها زود به رختخواب می‌رود‌ و صبح‌ها خیلی زود بیدار می‌شود.

فعالیت‌های ساتوشی ناکاموتو به‌عنوان برنامه‌نویس

در مراحل اولیه خلق این غول صنعت ارزهای دیجیتال، ساتوشی و معدود توسعه دهندگانی که به وی پیوستند، احتمالا بدون SVN کار می‌کردند یا از منابع محلی استفاده می‌کردند. SVN نرم‌افزار کنترل منابع برنامه‌نویسی و نسخه‌بندی آن‌ها است.

در تاریخ ۳۰ آگوست، این پروژه در سورس فورج بارگذاری شد. همه کدها و فعالیت‌ها در اینجا نیز قابل مشاهده هستند. در مجموع ۱۶۹ فعالیت توسط شخص ساتوشی ناکاموتو یا نام کاربری او در سورس فورج یعنی “s_nakamoto” ثبت شده است.

 لندن/اروپا

کدنویسی و توسعه اروپا/لندن

نمودار پراکندگی فعالیت ساتوشی ناکاموتو در سورس فورج بر اساس روز هفته و زمان در منطقه زمانی اروپا/لندن.

آمریکا/شرق ایالات متحده

کدنویسی و توسعه آمریکا/شرق ایالات متحده

نمودار پراکندگی فعالیت ساتوشی ناکاموتو در سورس فورج براساس روز هفته و زمان در منطقه زمانی ایالات متحده/شرق.

اقیانوس آرام/ایالات متحده

 کدنویسی و توسعه اقیانوس آرام/ایالات متحده

نمودار پراکندگی فعالیت ساتوشی ناکاموتو در سورس فورج براساس روز هفته و زمان روز در منطقه زمانی ایالات متحده/اقیانوس آرام.

گرچه نمودارهای کدنویسی با نمودارهای بیت کوین تاک سازگار است؛ اما همچنان نمی‌توانیم درباره هر سه مکان مشکوک مورد نظر با قاطعیت صحبت کنیم.

 

فعالیت‌های ایمیلی ساتوشی ناکاموتو

۳۱ اکتبر ۲۰۰۸بود که ساتوشی در فهرست ایمیل رمزنگاری شده، مقاله «بیت کوین: سیستم پولی همتا به همتا» را منتشر کرد. از آن پس روی این ایمیل، پرسش و پاسخ‌های مختلفی بین ساتوشی و علاقمندان به بیت کوین رد و بدل شد. 

در طی این رشته مکالمات ۳۴ ایمیل ثبت شده که آخرین آن‌ها ۱۳ دسامبر ۲۰۱۰  ارسال شد. ساتوشی سعی کرده تا در خصوص پروژه بیت کوین توضیحات مفصلی به علاقه‌مندان ارائه دهد. ایمیل‌های بیشتری از ساتوشی ناکاموتو وجود دارند که برای همکاران او ارسال شده‌اند. چون هیچ‌کدام از این ایمیل‌ها برچسب زمانی UTC ندارند نمی‌توانیم آن‌ها را بررسی کنیم.

اروپا/لندن

فعالیت های ایمیلی در اروپا/لندن

نمودار پراکندگی فعالیت ایمیلی ساتوشی ناکاموتو براساس روز هفته و زمان در منطقه زمانی اروپا/لندن.

آمریکا/شرق ایالات متحده

فعالیت های ایمیلی در آمریکا/شرق ایالات متحده

نمودار پراکندگی فعالیت ایمیلی ساتوشی ناکاموتو براساس روز هفته و زمان در منطقه زمانی ایالات متحده/شرق.

اقیانوس آرام/ایالات متحده

فعالیت های ایمیلی در اقیانوس آرام/ایالات متحده

نمودار پراکندگی فعالیت ایمیلی ساتوشی ناکاموتو براساس روز هفته و زمان در منطقه زمانی ایالات متحده/اقیانوس آرام.

حالا وقت آن رسیده تا هر سه نمودار را ترکیب کنیم و ببینیم در هرکدام چه اتفاق‌هایی رخ داده‌اند.

 

تمام فعالیت‌های ساتوشی ناکاموتو

ترکیب تمام ۵۳۹ برچسب زمان پست‌های بیت کوین تاک به همراه کد ثبت شده و ۳۴ ایمیل، تصویر بهتری از الگوی فعالیت او می‌دهد. در این جمع‌بندی، اولین فعالیت مربوط به ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ است و آخرین فعالیت مربوط به ۱۳ دسامبر می‌شود؛ زمانی که او اعلام کرد نسخه ۰.۳.۱۹ منتشر شده است.

اروپا/لندن

تمام فعالیت ها در اروپا/لندن

نمودار پراکندگی همه فعالیت‌های ساتوشی ناکاموتو براساس روز هفته و زمان در منطقه زمانی اروپا/لندن.

 

آمریکا/شرق ایالات متحده

تمام فعالیت ها در آمریکا/شرق ایالات متحده

نمودار پراکندگی همه فعالیت‌های ساتوشی ناکاموتو براساس روز هفته و زمان روز در منطقه زمانی ایالات متحده/شرق.

 

اقیانوس آرام/ایالات متحده

تمام فعالیت ها در اقیانوس آرام/ایالات متحده

نمودار پراکندگی همه فعالیت‌های ساتوشی ناکاموتو براساس روز هفته و زمان در منطقه زمانی ایالات متحده/اقیانوس آرام.

با وجود تمام بررسی‌ها و رسم نمودار هنوز هم نمی‌توان با قطعیت گفت کدام‌ محل، جایی است که دنبال آن می‌گردیم. به‌هر حال ما می‌توانیم یک نگاه سریع به دو نقطه دیگر هم داشته باشیم تا ببینیم در ژاپن و استرالیا چه گذشته است.

آسیا/توکیو

تمام فعالیت ها در آسیا/توکیو
تمام فعالیت ها در آسیا/توکیو

نمودار پراکندگی فعالیت‌های ساتوشی ناکاموتو بر اساس روز هفته و زمان در منطقه زمانی آسیا/توکیو.

 

استرالیا/سیدنی

تمام فعالیت ها در استرالیا/سیدنی

نمودار پراکندگی فعالیت‌های ساتوشی ناکاموتو براساس روز هفته و زمان در منطقه زمانی استرالیا/سیدنی.

می‌توان گفت که فعالیت‌های ساتوشی ناکاموتو مخترع بیت کوین، در سه بخش پست‌ها، ایمیل‌ها و کدنویسی و توسعه پروژه، الگوی خاصی به ما می‌دهد. این الگو کمک می‌کند با قطعیت بیشتری درباره سه منطقه زمانی اول فکر کنیم و بگوییم ساتوشی در زمان کار روی پروژه در چه مکان‌هایی بوده است.

 

یک تیتر مشکوک

یکی از سرنخ‌های مهمی که ما را به سمت احتمال سکونت ساتوشی در انگلستان سوق می‌دهد این است که رئیس خزانه‌داری [انگلستان] در آستانه دومین کمک مالی به بانک‌ها است. این گزارش در یکی از نسخه‌های انگلیسی روزنامه تایمز در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹ منتشر شد. اما چرا چنین چیزی باید مهم باشد؟ چون ساتوشی این پیام را در بلاک آفرینش جاساز کرده است. مسئله مهمی که توجه ما را جلب می‌کند این است که نسخه ذکر شده تنها در انگلستان چاپ شده است. پس اگر ناکاموتو در آمریکا زندگی می‌کرد این نسخه را نمی‌دید.

موضوع مهم دیگر این است که املای پایان کلماتی مانند Analyse و Organise که با ise به جای ize نوشته شده است. همچنین استفاده از املای انگلیسی کلماتی مانند Colour  و Neighbor نکته مهم دیگری است که باید به آن توجه کرد. همینطور باید به  نحوه استفاده ناکاموتو از واژه‌ Bloody دقت کنیم که فقط بریتانیایی‌ها از آن استفاده می‌کنند. می‌توان گفت ساتوشی ناکاموتو علاوه‌بر این که به احتمال بسیار زیاد انگلیسی بوده، زمان اختراع بیت کوین در لندن زندگی می‌کرده است. 

مشخصات جمعیتی خوانندگان تایمز برای دوره بین ۸ جولای ۲۰۰۸و ۸ دسامبر ۲۰۰۸. 

مشخصات جمعیتی خوانندگان تایمز

 

با توجه به دموگرافی خوانندگان روزنامه تایمز در آن ایام به این نتیجه می‌رسیم که ۷۷۰ هزار نفر از ۸۰۱ میلیون نفر، مخاطب نسخه چاپی این روزنامه هستند. این یعنی چیزی حدود ۴۳ درصد جمعیت. با این اطلاعات می‌توان با احتمال خوبی نتیجه گرفت که ساتوشی در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ ساکن لندن بوده است.

آیا همه نظریات قابل تایید هستند؟

نمی‌توانیم با تکیه بر استدلال‌های مطرح شده، با قطعیت نتیجه‌ دقیق بگیریم. براساس برچسب‌های زمانی باید گفت که الگوی فعالیت ساتوشی به این شکل بوده است اما نکات دیگری درباره پیام بلاک آفرینش هست که باید به آن‌ها نیز توجه کنیم.

متادیتاهای وایت پیپر بیت کوین

فایل‌های پی‌دی‌اف شامل متادیتاهایی هستند. زمانی‌که ساتوشی نسخه اولیه وایت پیپر بیت کوین را در کامپیوتر خود ذخیره کرد، این نسخه شامل یک برچسب زمانی می‌شد.

از همه مهمتر برچسب مکانی این نسخه است:

(CreationDateD:20081003134958–07’00’) که چنین ترجمه می‌شود: ۳ اکتبر ۲۰۰۸ در ساعت ۱۳:۴۹:۵۸ ۷-UTC

ساعت تابستانی DST از یکشنبه دوم مارس آغاز می‌شود. این ساعت تا اولین یکشنبه نوامبر در منطقه زمانی اقیانوس آرام ادامه دارد. بنابراین، تاریخ اولین پیش‌نویس وایت‌پیپر بیت کوین مربوط به منطقه زمانی ایالات متحده / اقیانوس آرام است که به طور معمول ۸-UTC است، اما با اعمال ساعت تابستانی‌، ۷-UTC می‌شود.

در نسخه فعلی وایت پیپر بیت کوین که در سایت رسمی آن وجود دارد، متادیتا چنین نوشته شده است:‌

CreationDate(D:20090324113315–06’00’) که به این‌صورت ترجمه می‌شود:‌ ۲۴ مارس ۲۰۰۹در ساعت ۱۱:۳۳:۱۵ ۶-UTC

این تاریخ نیز به ساعت تابستانی مربوط است. اما نکته واضح در این باره، MT (منطقه زمانی کوهستان – Mountain Time Zone) بودن منطقه زمانی است. ایالت‌هایی که در این منطقه زمانی قرار می‌گیرند شامل نیومکزیکو‌، آریزونا و یوتا هستند.

در مورد این فراداده چند توضیح وجود دارد. بارزترین مورد این است که ساتوشی برای برخی از فعالیت‌های خود از ماشین‌های مجازی استفاده کرده و منطقه زمانی را برای هر مکانی جداگانه تنظیم کرده است. احتمال دیگر این است که او هنگام کار روی این پرونده‌ها، منطقه زمانی رایانه خود را به‌صورت دستی تغییر داده است. این احتمال نیز وجود دارد که خود ساتوشی فایل PDF را ایجاد نکرده باشد.

ممکن است او مقاله را در یک سند Word نوشته باشد. فایل PDF را ممکن است شخص دیگری بعد از ویرایش نسخه اصلی ایجاد کرده باشد. این می‌تواند مناطق مختلف زمانی دو نسخه مقاله را توضیح دهد؛ زیرا او احتمالا نسخه دوم را برای شخص دیگری ارسال کرده است. با همه چیزهایی که گفته شد، نباید فراموش کنیم که حریم خصوصی و امنیت بیت کوین ماندن تا چه اندازه برای ساتوشی اهمیت داشته است.

آیا ساتوشی حتما در لندن بوده است؟

غیرممکن است ساتوشی در جایی غیر از لندن به نسخه مذکور روزنامه تایمز دسترسی پیدا کرده باشد. البته صفحه اول همه نسخه‌ها را می‌توان از سایت این روزنامه دانلود کرد.

شاید برای هرکسی این سوال پیش آید که چرا ساتوشی این موضوع را به‌عنوان رمز در بلاک آفرینش پنهان کرده است؟ در جواب به این سوال باید یادآور شد، ساتوشی چیزی را خلق کرد که توانست اثرات بزرگی بر بازارهای مالی داشته باشد. شاید او می‌خواسته اولین بلاک خود را با یک تیتر مهم پیوند بزند و به‌دنبال چیزی بوده تا در یادها پایدار بماند.

جمع‌بندی

با اطمینان کامل نمی‌توان گفت که ساتوشی زمانی که روی بیت کوین کار می‌کرد کجا زندگی کرده است؛ حداقل نه با داده‌های موجود. با این حال، با اطمینان منطقی می‌توانیم بگوییم که او در لندن ساکن شده بود. با کنار هم قرار دادن الگوهای فعالیت، پیام بلاک جنسیس و نکات دیگر، با تقریب خوبی می‌توانیم انگلستان را یکی از نامزدهای منتخب این رقابت بدانیم.

منبع: chainbulletin
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.