جمهوری پاناما طرح تبدیل بیت کوین به پول رسمی را بررسی می‌کند

مجلس جمهوری پاناما طرح تبدیل بیت کوین به پول رسمی این کشور را بررسی می‌کند.

همزمان با تبدیل بیت کوین به پول رسمی السالوادور، جمهوری پاناما هم طرحی مشابه را بررسی می‌کند. نمایندگان مجلس این کشور طرح بررسی پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رسمی را در دستور کار بررسی خود قرار داده‌اند. همزمان با آغاز پذیرش رسمی در السالوادور، قیمت بیت کوین ۱.۵ درصد افزایش پیدا کرد.

گابریل سیلوا نماینده مجلس پاناما در توییتر خود اعلام کرد این طرح را تقدیم کرده است. او اعلام کرد پذیرش این طرح به وضعیت اقتصاد و بازار کار کشورش کمک زیادی خواهد کرد. سیلوا اعلام کرد «هزاران» نفر در این اکوسیستم فعالان خواهند شد و آمار بیکاری در جمهوری پاناما کم‌تر می‌شود. براساس طرح سیلوا ارزهای دیجیتال منجمله بیت‌ کوین به‌عنوان جایگزینی برای تمام داد و ستدهای داخلی و بین‌المللی این کشور به رسمیت شناخته می‌شود.

درحالی که دولت السالوادور صاحبان کسب و کارها را ملزم به پذیرش بیت کوین کرده در طرح مطرح شده در مجلس پاناما این اجبار وجود ندارد. در صورت تصویب این طرح کسب و کارها اجازه خواهند داشت بیت کوین را نپذیرند. سیلوا انتظار دارد بیشتر کسب و کارها تمایل به پذیرش ارزهای دیجیتال داشته باشند.

گابریل سیلوا اعلام کرد طرح خود را با مشورت کارشناسان تکمیل کرده است. او اعلام کرد نظر «مردم و کارشناسان» در این طرح لحاظ شده است. این نماینده مجلس پاناما اعلام کرد کارشناسان طرح او را کاربردی و مناسب برای اقتصاد این کشور می‌دانند.

پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رسمی توسط السالوادور کشورهای همسایه را به تکاپو انداخته است. پاناما اولین کشور آمریکای مرکزی نیست که چنین طرحی ارائه می‌کند. کوبا نیز پیش از این اعلام کرد درحال بررسی طرحی مشابه است. همچنین آرژانتین نیز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین کشورهای آمریکای جنوبی درحال بررسی طرح پذیرش بیت کوین است.

پاناما یکی از ضعیف‌ترین اقتصادهای آمریکای مرکزی را دارد. این کشور از نظر نرخ بیکاری و تورم یکی از بحرانی‌ترین کشورهای منطقه است. گابریل سیلوا امیدوار است طرح او به بهبود این وضعیت کمک کند. دولت جمهوری پاناما هنوز نظر خود را درباره این طرح اعلام نکرده است. طرح سیلوا هفته آینده بررسی می‌شود. انتظار می‌رود درصورت تصویب اجرای این طرح دست‌کم دو ماه دیگر انجام شود.

بسیاری از کشورها منتظر واکنش اقتصاد السالوادور به پذیرش بیت کوین هستند. در صورت موفقیت این کشور، تعداد کشورهایی که ارز دیجیتال را به‌عنوان پول رسمی می‌پذیرند به شکل سرسام‌آوری افزایش خواهد داشت. کشورهای تحت تحریم و دارای اقتصاد ضعیف اولین کشورهایی خواهند بود که ارز دیجیتال را به‌عنوان پول رسمی می‌پذیرند.

منبع: cointelegraph
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.