حجم بیت کوین‌های خارج از چرخه بازار به بالاترین سطح تاریخ رسید

بر اساس نمودار وگزارش گردآوری شده توسط سایت ارائه دهنده تحلیل Glassnode، در پنج ماه گذشته تعداد بیت کوین‌هایی که در بلندمدت هولد و یا مفقود شده‌اند، به بالاترین حد خود رسیده است

بر اساس نمودار و گزارش گردآوری شده توسط سایت ارائه دهنده تحلیل Glassnode در پنج ماه گذشته تعداد بیت کوین‌هایی که در بلندمدت هولد و یا مفقود شده‌اند به بالاترین حد خود رسیده است. براساس این گزارش هفت میلیون و ۱۳۱ هزار و ۸۴ کوین در چنین شرایطی قرار دارند. کالین وو  روزنامه‌نگار اهل چین که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند با انتشار این خبر اعلام کرد این مقدار ارز دیجیتال، ۳۳.۹۶ درصد از کل عرضه بیت کوین یعنی ۲۱ میلیون کوین است.

وو به‌این نتیجه دست پیدا کرد که در حال حاضر بیش از یک سوم کل عرضه بیت کوین را می توان خارج از گردش در نظر گرفت و این امر باعث افزایش کمیابی بیت کوین می‌شود. این موضوع برای طرفداران بیت کوین در مقایسه با طلا، فیات و آلت کوین‌های با عرضه نزدیک به بی نهایت، بزرگترین مزیت بیت کوین به‌شمار می‌رود. با این حال، برخی از این سکه‌ها ممکن است در کیف پول‌های سرد، توسط هولدرهای بلند مدت و یا آن دسته از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال که در روزهای اولیه بیت کوین را خریداری کرده‌اند، نگه داشته شده باشند.

همزمان با انتشار این گزارش قیمت بیت کوین هم برای اولین بار در سه ماه گذشته از مرز ۵۰ هزار دلار گذشت. پادشاه رمزارزها در یک ماه گذشته سیر صعودی داشته است. پس از سقوط ارزش این دارایی از اوج تاریخی ۶۴ هزار دلار، این اولین بازگشت قیمت به کانال ۵۰ هزار دلار به شمار می‌رود.

در کیف پول بیت کوین برخلاف پول‌های موجود در یک حساب بانکی، در صورتی که کلید خصوصی یا عبارت بازیابیِ آن مفقود و یا از دسترس خارج شود، دارایی‌های موجود در آن برای همیشه از دست می‌رود. بیت کوین نوعی دارایی “خویش امانی” است، یعنی اگر کاربر کوین‌هایش را گم کند، بازگرداندن آن‌ها به صاحبش تقریباً عملی غیرممکن است.

ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، این طراحی (خویش امانی بودن) را عامدانه و هدفمند انجام داده است. این موضوع در مورد کوین‌هایی که وظیفه نگهداری و حفاظت از آن‌ها به عهده نهاد دیگری مثل یک صرافی یا دیگر سرویس‌های ارزش‌افزوده باشد، صدق نمی‌کند. نکته دیگر درباره بیت کوین این است که وقتی یک نفر از دنیا می‌رود، بیت کوین‌هایش نیز با او خواهند مرد؛ پس بیت کوین‌ها تنها با گم شدن اطلاعات کیف پول نیست که از دست می‌روند. با در نظرگرفتن این موضوع که عرضه بیت کوین محدود است، درصورتی که فردی مقداری از آن را گم کند، باعث کاهش چرخه عرضه بیت کوین می‌شود.

 

منبع: u.today
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.