اگر توکن غیرمثلی NFT دارید مراقب سایت NFT Bay باشید

کارشناسان امنیتی درباره یک سایت مشهور به کاربران حوزه NFT هشدار دادند. این سایت وسیله‌ای برای سرقت آثار صاحبان آثار است.

صاحبان آثاری که آثار خود را به توکن غیرمثلی (NFT) تبدیل می‌کنند باید مراقب اموال خود باشند. کارشناسان می‌گویند بعضی سایت‌ها وسیله‌ای برای سرقت آثار این حوزه شده‌اند. سایتی به نام NFT Bay که تورنت میلیارد دلاری لقب گرفته به کاربران خود وعده دسترسی به تمام کلکسیون‌های NFT‌ موجود در بلاک چین‌های اتریوم و سولانا را داده است. NFT Bay نام سایتی است که به لحاظ ظاهر به سایت شناخته شده The Pirate Bay شباهت زیادی دارد. این سایت حتی نام خود را نیز از نام این سایت الهام گرفته است.

The Pirate Bay با نماد کشتی دزدان دریایی، محبوب‌ترین سرویس اشتراک‌گذاری فایل‌های تورنت است که به کاربران اجازه می‌داد نسخه‌های غیرقانونی فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها را دانلود کنند.

درحال‌حاضر بیش از ۱۵ ترابایت تصویر NFT روی NFT Bay وجود دارد. کاربران می‌توانند فرمت JPEG این توکن‌های منحصر‌به‌فرد را به‌صورت یک‌جا و بدون نیاز به کلیک راست روی هر یک از آن‌ها دانلود کنند. علاوه‌براین، امکان جست‌وجوی هر NFT یا مرتب کردن نتایج جست‌وجو براساس محبوبیت مجموعه‌های NFT مانند Bored Ape Yacht Club یا CryptoPunks وجود دارد.

موسس این سایت می‌گوید هدف از ایجاد آن پررنگ کردن ایرادهای دنیای NFT است. او در متنی که روی سایت خود منتشر کرده به کاربران هشدار می‌دهد بیشتر توکن‌های غیرمثلی کلاهبرداری هستند و ارزش مشخصی ندارند. او به بازارهایی اشاره دارد که کاربران در آن برای تصاویر به‌ظاهر ساده هزاران و حتی میلیون‌ها دلار پول پرداخت می‌کنند. به‌نظر می‌رسد این بازار تا زمانی که خریدار داشته باشد، فروشنده هم خواهد داشت.

کارشناسان امنیتی هشدار داده‌اند که این سایت ممکن است پلی برای سرقت آثار با ارزش NFT باشد. هنوز مشخص نیست این سایت توان یا انگیزه انجام چنین کاری را دارد یا خیر. این سایت در بخشی از متن خود می‌نویسد:

آیا می‌دانستید که NFT فقط لینکی به تصویر موجود در گوگل درایو یا وب‌سایت تعاملی میزبان فراهم می‌کند؟ مشخصات این تصاویر در بلاک چین ذخیره نمی‌شوند و شما به‌راحتی می‌توانید با کلیک راست و انتخاب Save as آن‌ها را دانلود کنید.

همیشه امکان خاموشی و downtime در این وب‌سایت‌ها وجود دارد، اما تمام NFTها در این تورنت‌ بدون دردسر گنجانده شده‌اند تا نسل‌های آینده هم بتوانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند و ببینند که ما چگونه با حباب گل لاله رمزارزها و جمع‌آوری NFTها سیاره خود را نابود کردیم.

فرمت نوشته‌ها در این فایل متنی ساده شبیه به کدهای تقلب بازی‌های ویدیویی طراحی شده‌ است.

منبع: coinmarketcap
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.