گران‌ترین NFTها در بازار ارزهای دیجیتال را بشناسید

با نگاهی به سرعت رشد بازار و قیمت‌های نجومی توکن‌های غیرمثلی فروخته شده، می‌توان فرض کرد که ترند بزرگ بعد از دیفای مربوط به NFTها باشد و سال ۲۰۲۱ را می‌توان سال جنون ان اف تی‌ها نامید.

طی ماه‌های گذشته، بازار خرید و فروش آثار هنری به‌واسطه پدیده‌ به‌نام ان اف تی NFT به‌یکی از داغ‌ترین تیترهای خبرسازِ حوزه ارز دیجیتال تبدیل شده است.  تنها در شش ماه گذشته، ۹ مورد از گران‌ترین فروش‌های توکن غیرمثلی ثبت شد.

در این مقاله بزرگ‌ترین فروش‌های ان اف تی که موجب شگفتی شما می‌شوند را بررسی کردیم. توکن‎‌های غیرقابل مثلی یا همان ان اف تی، دارایی‌های دیجیتالی منحصر به فردی هستند که عموماً برای نشان دادن آثار هنری و کلکسیونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. توجه اخیر به ان اف تی باعث شده است که هر کدام از این توکن‌ها بیش از یک میلیون دلار فروش داشته باشند و شاید برای شما نیز جالب باشد که یکی از آن‌ها به مبلغ ۷۰ میلیون دلار نیز فروخته شده است.

توکن‌های NFT، دیدگاه ما را در مورد هنر تغییر می‌دهند و توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده‌اند. توکن‌های NFT به‌واسطه‌ ماهیت منحصربه‌فرد خود و استفاده از روش‌های رمزنگارانه، یگانگی و کمیاب‌ بودن اشیا و آثار دیجیتالی را در دنیای واقعی و غیردیجیتالی تضمین می‌کنند. 

سال ۲۰۲۱ شاهد افزایش قابل توجهی ان اف تی‌ها بودیم. میزان جست‌وجو در گوگل درباره این عبارت به بالاترین تعداد خود رسید. همچنین حجم معاملات در بازارهای متعلق به این توکن‌ها مانند: نیفتی گِیت‌وی Nifty Gateway و اُپن سی OpenSea به‌طور مداوم در حال افزایش است. به‌عبارتی دیگر همه به‌دنبال راهی برای آشنایی هرچه بیشتر با این فناوری نوظهور هستند. لیست زیر پنج NFT گران تاریخ را نشان می‌دهد. این لیست حتما باعث تعجب شما خواهد شد:

 

1- Everydays: The First 5000 Days – قیمت ۶۹۳ میلیون دلار؛ گرانترین NFT جهان

همه‌روز: ۵۰۰۰ روز اول

توکنِ همه‌روز: ۵۰۰۰ روز اول رکورددار گران‌ترین NFT فروخته‌شده تا به‌‌امروز محسوب می‌شود. این اثر یکی از گران‌قیمت‌ترین آثار هنری تاریخ هم به‌شمار می‌رود. خالق این اثر هنری یک هنرمند معروف آثار دیجیتالی به‌نام مایک وینکلمن ملقب به بیپِل Beeple است. این اثر در خانه حراج کریستیز فروخته شد. این اثر، اولین اثر هنری کاملاً دیجیتالی است که در خانه حراج معتبر کریستیز فروخته شده است. توکن «همه‌روز:…» نشان‌دهنده کلاژی از پنج هزار اثر هنری ابتدایی بیپل می‌باشد.

برنده نهایی این مزایده در ابتدا، نام واقعی خود را فاش نکرد؛ اما بعداً تصمیم گرفت تا هویت خود را برملا کند. او فردی هندی‌تبار به نام ویگنِش ساندِیرسَن  مشهور به متاکووان Metakovan بود. او دلیل خرید این اثر را اینطور توضیح داد:

هدف این بود که به هندی‌تبارها و افراد رنگین‌پوست (سرخ‌پوستان) نشان دهم که آن‌ها هم قادرند در سرمایه‌گذاری و حمایت از آثار (هنری) پیشرو باشند. تمایل داشتم به‌ آنها اثبات کنم دنیای ارزهای دیجیتال، توازن قدرت را بین شرق و غرب ایجاد کرده و اکنون زمان خودی نشان دادن از سمت شهروندان کشورهایی که به‌لحاظ اقتصادی در جایگاه ضعیف‌تری قرار داشتند فرا رسیده است.

پیشنهاد بزرگ بعدی برای این اثر هنری از طرف جاستین سان مدیرعامل و بنیان‌گذار ترون Tron مطرح شد که با پیشنهاد شگفت‌انگیز ۶۰.۲ میلیون دلاری وارد این رویداد شد. او در دقایق آخر با قیمت اعلام‌شده از سوی ساندِیرسَن، ‌ناچار به واگذاری این مزایده شد.

2- کریپتوپانک شماره ۷۵۲۳ – قیمت ۱۱.۸ میلیون دلار

کریپتوپانک شماره ۷۵۲۳#

حالا زمان آن است که به دیدن این چهره‌های پیکسلی عادت کنید. کریپتوپانک‌ها مجموعه‌ای متشکل از گران‌ترین ان اف تی‌ها به‌شمار می‌روند. مجموعه‌ای تصادفی از ۱۰ هزار شخصیت دیجیتالی منحصر به فرد که برخی از اولین نمونه‌های توکن‌های غیرقابل مثلی را شامل می‌شوند و در بلاک چین اتریوم منتشر شده‌اند.

این مجموعه توسط مت هال و جان واتکینسون هم‌بنیان‌گذاران استودیوی بازی معروف آمریکایی به‌نام لاروا لبز ایجاد شد. پنج پروژه بزرگ توکن غیرمثلی با قیمت بیش از ۳۶۶ میلیون دلار فروش داشته‌اند که NBA Top Shots مسئول تقسیم سهم این رقم انتخاب شده است. این توکن‌ها در ابتدا به‌صورت رایگان به افراد اهدا می‌شدند؛ اما برخی از آن‌ها که ویژگی‌هایی نادر یا جالب داشتند نیز با مبالغ قابل‌توجهی به فروش رسیده‌اند. کریپتوپانک ۷۵۲۳# یکی از آن‌ها بود که در حراج بومی دیجیتالی ساتبیز با قیمت ۱۱.۸ میلیون دلار توسط بزرگترین سهامدار DraftKings یعنی شالوم مکنزی خریده شد.

3- کریپتوپانک شماره ۷۸۰۴ – قیمت ۷.۵ میلیون دلار

کریپتوپانک شماره ۷۸۰۴

دِیلَن فیلد مدیرعامل شرکت تولیدکننده نرم‌افزارهای طراحی فیگما فروشنده کریپتوپانک شماره ۷۸۰۴ است که دومین ان اف تی گران‌قیمت تاریخ محسوب می‌شود. کریپتوپانک شماره ۷۸۰۴ نیز یکی دیگر از اعضای پنج پروژه بزرگ توکن‌های غیرمثلی تلقی می‌شود. این توکن با نام «غریبه‌ای با رنگ پوست آبی در حال کشیدن پیپ» به‌همراه کریپتوپانک شماره ۱۶۵۱ با مبلغی ۶ رقمی در ماه فوریه (اسفند ۹۹) فروخته شده است.

4- کراس‌رود – قیمت ۶.۶ میلیون دلار

کراس‌رود هم یکی دیگر از توکن‌های ان اف تی است و توسط بیپل که پیش‌تر با او آشنا شده‌ایم، خلق شده است. این توکن که پیامی ضد سیاست‌های ترامپ دارد و تصویری اغراق‌شده از فردی شبیه به دونالد ترامپ را نمایان‌گر می‌باشد که در وضعیتی دراز کشیده به‌نمایش گذاشته شده و عباراتی توهین‌آمیز در سرتاسر بدنش درج شده است. البته لازم است بدانیم که این اثر هنری به‌صورتی طراحی شده بود تا بر اساس نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده قابلیت تغییر را دارا باشد؛ که در صورت پیروزی ترامپ، بتوان او را با تاجی بر سر و در حال عبور از شعله‌های آتش نشان داد.  

واسطه مبادله ۶.۶۶ میلیون دلاری این توکن بین مالک اولیه که یک کاربر توییتر با نام مستعار Pablorfraile و یک خریدار ناشناس رقم خورد، نیفتی گِیت‌وی، بازار محبوب دارایی‌های دیجیتال کلکسیونی بود. این توکن غیرمثلی تنها طی چهار ماه پس از اولین فروش، تقریباً ۱۰ برابر بیش‌تر از قیمت اولیه آن خریداری شد.

 

5- آزاد بمان – قیمت ۵.۲ میلیون دلار

ادوارد اسنودن افشاگر NSA آوریل ۲۰۲۱  یک اثر هنری دیجیتالی با عنوان “آزاد بمان” ایجاد کرد و به حراج گذاشت. این اثر قطع یک اسنودن متفکر را در پس زمینه متن تصمیم دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده نشان می دهد. اسنودن این اثر هنری را به مبلغ ۵.۴ میلیون دلار در بنیاد بازار NFT با محوریت جامعه فروخت.

درآمد حاصل از آن نیز به بنیاد آزادی مطبوعات که یک موسسه غیرانتفاعی است که از آزادی بیان، آزادی مطبوعات و روزنامه‌نگاری با منافع عمومی حمایت می‌کند، اختصاص یافت. با این حال، شاید موضوع جالب‌تر از قیمت پرداخت شده این باشد که چه کسی آن را خریداری کرده است. پاسخ، سازمان PleasrDAO است که یک سازمان مستقل غیرمتمرکز هنری محسوب می‌شود و به نمایندگی از سرمایه‌گذاران خود ایجاد شده است.

دنیای توکن‌های NFT به کجا خواهد رسید؟

با نگاهی به سرعت رشد بازار و قیمت‌های نجومی توکن‌های غیرمثلی فروخته شده، می‌توان فرض کرد که ترند بزرگ بعد از دیفای مربوط به NFTها باشد و سال ۲۰۲۱ را می‌توان سال جنون ان اف تی‌ها نامید. یکی از ویژگی‌های مهم ان اف تی‌ها این است که هر کدام ویژگی منحصر به فرد و بی‌همتا خود را دارند. اما آیا بنظر شما توکن‌های غیرمثلی موفق خواهند شد با همین قدرت به کار خود ادامه دهند؟

منبع: Decrypt
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.