سخنگوی صنعت برق: مراکز استخراج رمز ارز، نیروگاه تجدیدپذیر احداث کنند

سخنگوی صنعت برق کشور در آستانه بازگشت ماینرها به مدار پیشنهاد جالبی مطرح کرد. استخراج بیت کوین در ایران تابستان جاری ممنوع شد.

استخراج بیت کوین تابستان جاری در ایران ممنوع بود. این ممنوعیت بعد از آن اعمال شد که تولید و انتقال برق با مشکل مواجه شد. قطعی‌های سراسری در کشور باعث شد دولت وقت تصمیم به قطع مصرف کننده‌های غیرضروری بگیرد. انتظار می‌رود پاییز امسال ماینرها به شبکه ایران برگردند. در آستانه این بازگشت دولت نیاز به برنامه‌ریزی دقیق دارد.

سخنگوی صنعت برق کشور در این‌باره به پایگاه خبری توانیر گفت:

این مراکز می‌توانند مجوزهای لازم را دریافت کنند و در صورتی که برای آنها مقدور است نیروگاه تجدیدپذیر احداث کنند و یا با استفاده از نیروگاه‌های حرارتی که می‌توانند سوخت آن را به قیمت ۷۰٪ قیمت فوب خلیج فارس (FOB) تهیه کنند، فعالیت خود را به صورت مجاز ادامه دهند.

مصطفی رجبی درباره مراکز غیرقانونی استخراج بیت کوین گفت:

تاکنون ۵،۵۲۹ مرکز غیر مجاز استخراج رمز ارز با بیش از ۲۱۸،۰۰۰ دستگاه کشف شده است که مصرف برق آنها معادل مصرف برق یک نیروگاه تقریبا هزار مگاواتی بوده است. اما همچنان مصرف برق نسبت به سال گذشته بالا هست که به نظر می‌رسد برخی از مراکز غیر مجاز مشغول فعالیت هستند.

کشورهای دارای نیروگاه‌های اتمی و بادی در حال کوچ دادن ماینرها به این نیروگاه‌ها هستند. بسیاری کشورها آماده می‌شوند از سوخت مازاد این نیروگاه‌ها برای راه‌اندازی مزارع استخراج استفاده کنند.

شركت توانير در تحليلی به منظور برآورد ميزان فعاليت استخراج رمز ارزها، مصرف برق در ساعات ۲ تا ۵ بامداد ارديبهشت سال هاي ۱۳۹۸، ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ را با يكديگر مقايسه کرده است. اين ساعات و ايام سال از آن جهت انتخاب شده‌اند كه بار پايه و مصرف برق در ساعات نيمه شب به كمترين ميزان می‌رسد زيرا بخش‌های تجاری، خانگی، عمومی و كشاورزی تا حد زيادی از مدار خارج می‌شوند. بنابراين اثر مصرف اين دسته از مشتركان در بازه مورد بررسی به حداقل می‌رسد. همچنين به دليل معتدل بودن هوا در بازه مورد بررسی، اثر دما بر افزايش مصرف حذف می‌شود.

از سوی ديگر مصرف تعداد ۴۲۷ مشترك صنعتی كه دارای رشد غيرمتعارف در سال‌های اخير بوده‌اند از محاسبات حذف شده است. ضمن اينكه بايد اين موضوع را در نظر داشت كه در ارديبهشت ماه ۱۴۰۰ برنامه وسيع جمع آوری، خانگی و صنعتی مشخص است لذا هرگونه رشد غيرمتعارف مصرف در بازه فوق به عامل مصرف‌کننده خارج از اين مصارف متعارف مربوط می‌شود.

مطابق برآورد به روش مذكور، ميزان فعاليت استخراج رمزارزها برابر با ۲ هزار مگاوات تخمين زده می‌شود. از اين مقدار، حدود ۲۰۰ مگاوات (يك دهم كل ظرفيت) به صورت مجاز فعاليت می‌كنند كه از تاريخ پنجم خردادماه ۱۴۰۰ به دستور ریيس جمهور وقت خاموش شده‌اند. اين ميزان توان (با فرض استفاده مستمر در طول يك سال) برابر با مجموع توان متوسط مصرفی سالانه سه كلان شهر مشهد، اصفهان و تبريز در سال ۱۳۹۹ است. همچنين از توان متوسط مصرفی سالانه استان‌هايی مانند اصفهان، خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، يزد، كرمان، مازندران، گيلان، آذربايجان غربی و شرقی در سال ۱۳۹۹ بيشتر است.

منبع: tavanir
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.