فیسبوک و اینستاگرام آماده ورود به دنیای متاورس می‌شوند

گزارش‌هایی درباره تلاش شرکت متا برای ورود فیسبوک به دنیای متاورس منتشر شده است. این خبر می‌تواند انقلابی در این حوزه باشد.

روزنامه فایننشال تایمز ادعا می‌کند تیم‌هایی در شرکت متا در حال طراحی محصولاتی هستند تا کاربران فیسبوک و اینستاگرام بتوانند NFT خرید و فروش کنند. در صورت ارائه این محصولات، مینت کردن NFT نیز برای کاربران انجام‌شدنی خواهد بود.

متا که شرکت مادر فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ محسوب می‌شود تاریخچه پربحث‌و‌جدلی دارد. این شرکت، شرکتی است که همواره به موضوعات بحث‌برانگیز علاقه نشان داده است. متا ترجیح داده همچون بسیاری دیگر از شرکت‌های فعال در حوزه شبکه‌ی اجتماعی در سکوت کار خود را پیش ببرد. بااین‌حال منابع معتبر می‌گویند تیم‌هایی در فیسبوک و اینستاگرام در حال آماده‌سازی قابلیتی هستند که به کاربران امکان می‌دهد NFT را به‌عنوان تصویر پروفایل به نمایش دربیاورند. به‌علاوه متا می‌خواهد کسانی که در پلتفرم‌های این شرکت حضور دارند توانایی مینت کردن NFTهای جدید را داشته باشند.

فایننشال تایمز می‌نویسد شرکت تحت مدیریت مارک زاکربرگ در حال کار روی نمونه‌ی اولیه‌ی سیستم مدنظرش است که انجام این کارها را ممکن می‌کند. در کنار این‌ها به‌نظر می‌رسد متا در حال کار روی مارکت‌پلیسی است که امکان خرید و فروش NFT را دردسترس کاربران قرار می‌دهد. فروشگاه بزرگ گیم‌استاپ از مدتی پیش فرایند توسعه‌ی مارکت‌پلیس مشابهی را آغاز کرده است.

افشاگران می‌گویند برنامه‌های متا برای حضور جدی در بازار NFT در مراحل اولیه به سر می‌برد و ممکن است تغییراتی به خود ببیند. با همه‌ی این‌ها سخت است باور کنیم که متا نخواهد جزوی از اتفاقی باشد که اکثر بخش‌های صنعت فناوری درگیر آن شده است.

حضور پررنگ متا در بازار NFT اتفاقی اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسید؛ خصوصا با در نظر گرفتن صحبت‌هایی که مارک زاکربرگ پیش‌تر درباره‌ی متاورس مطرح کرد. شاید متا در نهایت بتواند فناوری «ردیابی چشم برای تبلیغات» خود را با کسب‌و‌کار NFT ادغام کند.

برخی کارشناسان به دارندگان سایر توکن‌های حوزه متاورس هشدار می‌دهند مراقب دارایی‌های خود باشند. ورود شرکت‌های غول‌پیکری مثل متا می‌تواند ارزش سایر دارایی‌ها را به‌شدت تحت تاثیر قرار دهد. در صورتی که فیسبوک و اینستاگرام محصولاتی در این حوزه ارائه کنند، بسیاری از کاربران را جذب خواهند کرد. کوچ کاربران از مارکت‌پلیس‌های دیگر به سوی این مارکت‌پلیس‌ها می‌تواند باعث کاهش چشم‌گیری ارزش دارایی‌های مبدا شود.

هنوز مشخص نیست متا تصمیمی برای ایجاد دارایی‌های دیجیتال در محصولات خود داشته باشد. در صورت ارائه چنین دارایی، بازار ارزهای متاورس شاهد انقلابی بزرگ خواهد بود. متا با ارائه چنین دارایی‌هایی به اولین شرکت بسیار بزرگ جهان تبدیل می‌شود که دارایی دیجیتال خود را ارائه کرده است. فیسبوک در ابتدای اوج‌گیری ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۸، تلاش کرد ارز دیجیتال خود را ارائه کند اما موفق نشد و این پروژه شکست خورد.

 

منبع: techspot
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.