نصف کردن کارمزد بیت کوین با چهار روش کاربردی و مطمئن

پرداخت کارمزد یکی از دغدغه‌های همیشگی کاربران است. این کارمزدها در بعضی از شبکه‌ها بالا و در بعضی شبکه‌ها پایین هستند.

نصف کردن کارمزد بیت کوین می‌تواند سود مجموع سرمایه‌گذاری کاربر را بالا ببرد. کارمزد بخشی از هزینه‌های سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود. برای خرید بیت کوین علاوه‌بر هزینه دارایی‌ای که خریداری می‌کنید باید مقداری کارمزد به شبکه پرداخت کنید. این کارمزد، دستمزد نودهای شبکه است که تراکنش شما را بررسی و تایید کرده‌اند.
هیچ تراکنشی در بلاک چین نمی‌تواند بدون پرداخت کارمزد انجام شود. مگر اینکه بسیار خوش‌شانس باشید و یک ماینر بخواهد برای شما کار مجانی انجام دهد. گروهی از کلاهبردارها از این فرصت سواستفاده می‌کنند و روش‌های ناامنی به کاربران ارائه می‌کنند. در این مقاله قرار است چهار روش کاربردی و مطمئن برای پرداخت کم‌تر کارمزد ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم. پیش از بررسی این چهار روش، بهتر است بیشتر با کارمزد شبکه و روش محاسبه آن آشنا شویم.

کارمزد بیت کوین چیست؟

همانطور که گفته شد، کارمزد دستمزد ماینرهای شبکه است که تراکنش‌های کاربران را بررسی و آن‌ها را تایید می‌کنند. در چنین شرایطی احتمال انجام یک تراکنش بدون پرداخت کارمزد با تقریب خوبی صفر است؛ چرا که هیچ ماینری حاضر نیست برای کسی کار مجانی انجام دهد. ماینرها برای بررسی و تایید تراکنش‌ها از سخت‌افزار و نرم‌افزار استفاده می‌کنند. به‌بیان دیگر آن‌ها درحال هزینه کردن نیروی پردازش سیستم‌های خود هستند. در نتیجه انجام کار مجانی مفهومی ندارد.

کارمزد بیت کوین چطور تعیین می‌شود؟

هر کاربر می‌تواند کارمزد مشخصی برای تراکنش خود تعیین کند. کاربر الف زمانی که می‌خواهد مقدار مشخصی بیت کوین در شبکه منتقل کند می‌تواند هر مقدار می‌خواهد تراکنش برای تایید آن تعیین کند. کاربر ب به‌عنوان ماینر تراکنش تعیین شده را بررسی می‌کند. او مقدار این تراکنش را با هزینه نیروی پردازش خود میسنجد. اگر به‌نظر او این قیمت برای این کار مناسب بود، تراکنش بررسی و انجام می‌شود. اگر کاربر ب کارمزد را نپسندد، این تراکنش توسط او انجام نمی‌شود.

کارمزد بیت کوین

کاربرهای دیگر می‌توانند این تراکنش را بررسی و در صورت رضایت به مقدار کارمزد تعیین شده، آن را انجام دهند. اگر تراکنش خیلی کم باشد این تراکنش هرگز انجام نخواهد شد. این مسئله به کاربر الف نشان می‌دهد که باید کارمزد پیشنهادی خود را بالا ببرد.
نصف کردن کارمزد بیت کوین در واقع به‌معنی نصف کردن این کارمزد نیست. این روش به کاربر الف کمک خواهد کرد تا با ماینرهایی با قیمت پایین کار کند.

کارمزد بیت کوین درحال حاضر چقدر است؟

کارمزد بیت کوین با حجم تراکنش‌های در صف تایید، سرعت تایید تراکنش‌ها و سختی استخراج بیت کوین نسبت مستقیم دارد. این کارمزد در زمان نوسان‌های بازار به شکل قابل توجهی تغییر می‌کند. در حقیقت زمانی که کاربران برای فروش بیت کوین صف می‌شوند کارمزد بالا می‌رود و در شرایط مخالف، کارمزد پایین خواهد آمد.
در زمان تنظیم این مقاله (۲۱ نوامبر ۲۰۲۱ – ۳۰ آبان ۱۴۰۰) حجم تراکنش‌های در انتظار برای تایید بیشتر از شش میلیون و ۲۰۰ هزار بایت است. در این وضعیت ماینرها برای تایید هر باید تراکنش دو ساتوشی دستمزد دریافت می‌کنند.

برای نصف کردن کارمزد بیت کوین چطور آن را محاسبه کنیم؟

کاربران نیازی به محاسبه‌های دقیق برای کارمزد شبکه ندارند. صرافی ارز دیجیتال کوین بیس پلتفرم bitcoinfees را برای رصد لحظه‌ای شبکه در اختیار کاربران قرار داده است. در جدول صفحه اول این سایت، وضعیت لحظه‌ای تراکنش‌های شبکه بیت کوین در دسترس است. در سمت چپ این جدول، میزان بازه‌های کارمزدها که برحسب ساتوشی بر بایت مرتب‌شده دیده می‌شوند. در سمت راست میزان بلاک‌های در انتظار تایید و تاخیرهایی که برای انجام تراکنش لازم است نشان داده‌شده است.

چطور کارمزد بیت کوین را نصف کنیم؟

این جدول نشان می‌دهد با پرداخت هر مقدار کارمزد چقدر باید صبر کنید تا تراکنش شما توسط ماینرها تایید شود. اگر عجله ندارید می‌توانید ۳۰ تا ۵۰ درصد کم‌تر از بالاترین کارمزد این جدول پیشنهاد کنید. چنین تراکنشی درحال حاضر حدود شش ساعت دیگر انجام خواهد شد. این استراتژی بیشتر برای تراکنش‌هایی که حجم بالایی دارند مناسب است. در چنین شرایطی ۵۰ درصد کارمزد هم می‌تواند برای ماینرها جذاب باشد.

نصف کردن کارمزد بیت کوین با چهار روش

این چهار روش به شما کمک می‌کنند تا ۵۰ درصد کارمزد کم‌تری پرداخت کنید. فراموش نکنید این روش‌ها را بهتر است برای تراکنش‌هایی به‌کار بگیرید که برای انجام آن‌ها عجله ندارید. برای تراکنش‌هایی که می‌خواهید فوری انجام شوند بهتر است کارمزد مناسب را پرداخت کنید.

  1. با استفاده از آدرس‌های سگویت (Segwit) می‌توانید کارمزدهای خود را در حدود پنجاه الی هفتاد درصد کم کنید. کیف پول لجر نانو اس، ترزور و گرین آدرس ازجمله کیف پول‌هایی هستند که از سگویت استفاده می‌کنند.
  2. با استفاده از ‌سایت‌هایی که نرخ کارمزدها را اعلام می‌کنند می‌توانید برآوردهایی از میزان کارمزدها، پیش از انجام تراکنش‌ها انجام دهید.
  3. زمانی درخواست ثبت تراکنش انجام دهید که تعداد تراکنش‌های در صف، کمتر از ۱۵۰ هزار دلار باشد. صف تراکنش‌ها را می‌توانید در سایت‌هایی مثل بیت کوین فیز که پیش‌تر درباره آن صحبت شد ببینید.
  4. از کیف پول‌هایی استفاده کنید که گزینه‌های شخصی‌سازی‌شده را در مورد کارمزدها در اختیار شما قرار می‌دهند. کیف پول کوینومی و لجرنانو اس ازجمله این کیف پول‌ها هستند.

مراقب باشید

گفتیم گروهی از کلاهبرداران همیشه قصد سواستفاده از مسئله کارمزدها را دارند. آگهی‌ها و ادعاهایی که می‌گویند کارمزد شما را صفر یا خیلی کم می‌کنند جدی نگیرید. همچنین مراقب افرادی باشید که به بهانه کم کردن کارمزد، اطلاعات شخصی شما را می‌خواهند. فراموش نکنید که اطلاعات حساب و اطلاعات شخصی خود را در هیچ شرایطی نباید در اختیار هیچ‌کس قرار دهید.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.