اولین مقاله خالق پلتفرم ویکی پدیا در قالب توکن غیرمثلی (NFT) فروخته می‌شود

جیمیز ولز بنیان‌گذار و رییس بنیاد ویکی پدیا اعلام کرد اولین مقاله خود در این سایت را در قالب توکن غیرمثلی می‌فروشد.

گسترش روز افزون توکن غیرمثلی (NFT) شرکت‌های بزرگ را هم به سمت این بازار کشیده است. درحالی که بسیاری شرکت‌ها درحال خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هستند ویکی‌پدیا وارد دنیای توکن‌های غیرمثلی می‌شود.

جیمی ولز، بنیان‌گذار و رئیس بنیاد ویکی‌پدیا، اولین مقاله ویکی‌پدیای خود را به‌عنوان بخشی از تاریخچه اینترنتی در خانه حراج اشیای هنری کریستیز و در قالب NFT به‌حراج می‌گذارد. او همراه با این توکن غیر‌قابل‌معاوضه، آی مک جی 3 قرمز‌رنگ خود را نیز می‌فروشد؛ دستگاهی که برای برنامه‌نویسی این سایت استفاده کرد. مناقصه برای این توکن از صد دلار شروع می‌شود؛ اما انتظار می‌رود تا قبل از پایان حراج در ۱۵ دسامبر ۲۰۲۱ (۲۴ آذر ۱۴۰۰) این رقم به چندین میلیون دلار افزایش پیدا کند. درآمد حاصل از فروش اولین مقاله ویکی‌‌پدیای جیمی ولز و آی مک جی 3 قرمز‌رنگ او به خیریه و شبکه اجتماعی WT اختصاص خواهد یافت.

WT شبکه اجتماعی ویژه علاقه‌مندان به کشف و اشتراک‌گذاری و بحث درباره اخبار است. این پلتفرم در ابتدا پلتفرم خبری مستقل و مبتنی‌بر ویکی‌پدیا بود که جیمی ولز آن را به‌عنوان جایگزینی برای فیسبوک و توییتر ایجاد کرد و بعدتر، قابلیت اشتراک‌گذاری و بحث اجتماعی به آن اضافه شد.

فروش این مقاله در قالب NFT‌ علاوه‌بر ثبت حق تألیف آن، راهی برای آشنایی مردم با تاریخچه ویکی‌پدیا ایجاد می‌کند. پس از پایان حراجی، مالک جدید NFT کنترل این صفحه‌ از سایت مذکور را در‌اختیار خواهد گذاشت. این یعنی درست مانند دیگر صفحات ویکی‌‌پدیا، هر کسی می‌تواند آن را ویرایش کند؛ ولی پس از پنج دقیقه، دوباره با نمایش عبارت «سلام، دنیا!» به حالت اولیه خود باز‌خواهد گشت.

این NFT به مالک نهایی اولین مقاله ویکی‌ پدیا امکان می‌دهد تا امکان ویرایش آن را تغییر دهد یا غیرفعال کند یا آن را کلا از بین ببرد.

این اولین بخش از تاریخ اینترنت نیست که در قالب توکن غیرمثلی فروخته می‌شود. تیم برنرز لی خالق اینترنت سورس کد آن را به‌صورت NFT در بلاک‌چین اتریوم به‌حراج گذاشت و عواید حاصل از فروش آن را به ابتکارهای تحت‌پشتیبانی بنیاد وب (World Wide Web Foundation) اهدا کرد یا جک دورسی، نخستین توییت خود را به‌عنوان توکن غیرقابل‌‌معاوضه در پلتفرم Valuables فروخت.

انتظار می‌رود روند فروش این دارایی‌های تاریخی همچنان ادامه داشته باشد. افراد علاقه‌مند به تاریخچه اینترنت و همینطور کلکسیونرها مهم‌ترین علاقه‌مندان به این دارایی‌ها به‌شمار می‌روند. انتظار نمی‌رود هیچ‌کدام از این دارایی‌ها باوجود امکان فنی از بین بروند چراکه ارزش تاریخی و کلکسیونی بسیار بالایی دارند.

منبع: engadget
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.