ارزهای دیجیتال امسال رسما در ایران قانونی می‌شوند

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد نهاد قانون‌گذار در ایران، امسال وضعیت ارزهای دیجیتال را مشخص خواهد کرد.

رونق گرفتن بازار و افزایش حجم خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران، مجلس را تشویق به تصویب قوانین نظارتی کرده است. رییس کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید این قوانین امسال تصویب خواهند شد. او در این‌باره گفت:

نیمه دوم امسال فرصت مناسبی است تا جایگاه قانونی رمزارز‌ها برای استفاده از فرصت‌ها در اقتصاد ملی و کاهش تهدید‌ها به حداقل ممکن در شرایط تحریمی، مشخص شود. موضوع رمزارز‌ها به دلیل اهمیت، سال گذشته در کمیسیون اقتصادی بررسی و گزارشی تهیه و براساس اصل ماده ۴۵ آیین نامه داخلی گزارش آن در صحن علنی قرائت شد.

پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما اعلام کرد مجلس می‌خواهد رمز ارزها را قانونی کند. او در این‌باره گفت:
بانک مرکزی به عنوان تصمیم گیری در بخش رمزارز‌ها؛ وزارت اقتصاد در راستای مبارزه با پولشویی و وزارت صمت در خصوص مجوز مزارع رمزارز باید در این خصوص ورود پیدا کنند. همچنین وزارت نیرو در تامین برق مورد نیاز و وزارت ارتباطات در زمینه بستر مجازی آن باید تصمیمات لازم را اتخاذ کنند. مواد و احکام اولیه رمزارز‌ها در کمیسیون اقتصادی مشخص شده در بخش احکام قانونی، منشاء داخلی در چارچوب ضوابط قانونی باید شکل بگیرد و با آنانی که مصارف برق غیرقانونی دارند، برخورد شود.
نماینده مجلس همچنین درباره وضعیت صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی گفت:
همچنین مسئولیت رمزارز‌ها، ارز‌های دیجیتال و صرافی ارز دیجیتال در این احکام اولیه در بانک مرکزی مشخص می‌شود و مجوز‌های لازم تعریف شده است و به زودی گزارش کمیسیون اقتصادی در این راستا نهایی می‌شود و برای بررسی، آن را وارد صحن علنی خواهیم کرد.
پیش از این فعالان حوزه ارزهای دیجیتال از مجلس خواسته بودند قوانین نظارتی این حوزه را تصویب کند. سال گذشته انتشار شایعه‌هایی درباره غیرقانونی شدن فعالیت در این حوزه باعث بروز مشکلات زیادی برای کاربران فعالان اکوسیستم شد. انتظار می‌رود تصویب این قوانین سرعت پیشرفت اکوسیستم بلاک چین در ایران را افزایش دهد.
درحال حاضر تعداد زیادی از کشورهای جهان پذیرش ارز دیجیتال به‌عنوان پول رسمی را در دستور کار دارند. السالوادور اولین کشور جهان است که ارز دیجیتال را به‌عنوان پول رسمی پذیرفته است. تعداد دیگری از کشورهای آمریکای لاتین و مرکزی آماده اتخاذ تصمیم‌های مشابه هستند. کارشناسان می‌گویند ارزهای دیجیتال می‌توانند بخشی از مشکلات اقتصادی کشور را حل کنند. بی‌اثر کردن تحریم‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین کمک‌های این قوانین به اقتصاد ایران خواهد بود. کوبا یکی دیگر از کشورهای تحت تحریم است که می‌خواهد ارزهای دیجیتال را به‌عنوان پول رسمی خود بپذیرد.
منبع: iribnews
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.