وزیر اقتصاد: بلاک‌چین و ارز دیجیتال امکانی بی‌نظیر برای شفافیت فراهم می‌کنند

وزیر اقتصاد دولت سیزدهم اعلام کرد این وزارتخانه نگاهی مثبت به حوزه بلاک چین و قراردهای هوشمند دارد.

سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی در اولین روز برگزاری سی و یکمین همایش بانکداری اسلامی بر اهمیت استفاده از فناوری‌های نوین تاکید کرد. او با اشاره به اهمیت شفافیت در سیستم اقتصادی گفت:

فناوری‌های نوین نظیر بلاک چین، قرارداد‌های هوشمند و پول دیجیتال بانک مرکزی، امروز امکانی را فراهم می‌کند که هم مدیران بانک در لحظه متوجه شوند در سراسر نقاط کشور ترازنامه آن‌ها چگونه در حال تغییر است و هم کنترل بانک مرکزی بر جریان وجوه مالی را افزایش می‌دهد و این امکان بی نظیری را برای شفافیت، مبارزه با پولشویی، فرار مالیاتی و نظایر آن ایجاد می‌کند.

اواخر سال گذشته و ابتدای سال جاری فعالان حوزه ارز دیجیتال و انجمن بلاک چین ایران بارها از مجلس درخواست کردند قوانین نظارتی مناسب برای این حوزه درنظر بگیرد. نبود قوانین شفاف که فعالان این حوزه تحت نظارت آن‌ها فعالیت کنند، امکان فعالیت‌های غیرقانونی را افزایش داده است. انتظار می‌رود تصویب قوانین جدید نظارتی بسیاری از مشکلات حوزه رگولاتوری رمز ارز را برطرف کند.

محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ماه گذشته اعلام کرد ایرادهایی که شورای نگهبان به لایحه قوانین مرتبط با قاچاق ارز و کالا گرفته بود برطرف شده است. شورای نگهبان وجود قوانین مرتبط با رمزارزها در این لایحه را محل اشکال دانسته بود. پورابراهیمی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار اعلام کرد این لوایح جداگانه بررسی خواهند شد:

تلاش کردیم تا موضوعات مربوط به حوزه رمز ارزها به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد چراکه ممکن است گنجاندن این موضوعات در قانون قاچاق کالا و ارز در تعاریف و محتوا و نحوه رسیدگی ها ایجاد اشکال کند. به این دلیل ما موضوع مبارزه با تخلفات در حوزه رمز ارزها را از قانون قاچاق کالا و ارز جدا کردیم که در یک قانون جامع همه احکام مورد نظر را بیاوریم و مصادیق تخلفات و پولشویی و مصادیق مرتبط با عدم نظارت دولت بر خروجی منابع ارز ی را رد قانون جداگانه ببینیم.

پورابراهیمی درباره جزییات بیشتر این لوایح و زمان احتمالی ارسال آن‌ها به شورای نگهبان اظهارنظری نکرده است. انتظار می‌رود در ماه‌های آینده و باتوجه به گسترش روزافزون فعالیت در این حوزه مجلس و شورای نگهبان بررسی لوایح مذکور را در دستور کار خود قرار دهند. افزایش قیمت ارز دیجیتال در ماه‌های اخیر باعث توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران به این حوزه شده است.

منبع:
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.