راهنمای سرمایه‌ گذاری ارز دیجیتال برای تازه‌کارها؛ سرمایه گذاری با چشمان کاملا باز

سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال و حوزه‌ی اقتصادی نیازمند تسلط به آن بازار و افزایش امکان ریسک‌پذیری است. در این راهنما مهم‌ترین نیازها برای فعالیت در حوزه‌ی رمز ارزها را بررسی خواهیم کرد.

سرمایه‌ گذاری ارز دیجیتال جدیدترین فرم سرمایه‌گذاری اقتصادی است که این روزها طرفداران زیادی دارد.  توجه روزافزون به این بازار باعث شده ارزش بسیاری از ارزهای دیجیتال در بازه‌های زمانی مختلف صعودی باشد. شرکت‌های بزرگ مثل پی‌ پال وارد این بازار شده‌اند. چهره‌های شناخته شده‌ای مثل جک دورسی بنیان‌گذار توئیتر هم از رمزارزها حمایت می‌کنند.

نقش مثبت این شرکت‌ها و چهره‌های مورد اعتماد عمومی، ارزش ارزهایی مانند بیت کوین را بیشتر کردند. کارشناسان اقتصادی می‌گویند رمزارزها در صورت ادامه‌ی این روند رقبای جدی طلا خواهند بود. هرچند پیش‌بینی بیت کوین ۵۰۰ هزار دلاری توسط فعالان بازار ارزهای دیجیتال بسیار خوش‌بینانه است و بیشتر تلاشی برای جذب سرمایه‌های بیشتر به نظر می‌رسد؛ اما آینده‌ی این بازار با شرایط فعلی روشن است.

نیازهای ضروری برای سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال مانند تمام بازارهای سرمایه‌گذاری دیگر به اطلاعات کافی نیاز دارد. این بازار نسبت به تمام بازارهای سرمایه‌ی دیگر بسیار جوان است. همین مسئله باعث شده هیجان در آن بسیار بیشتر از بازارهایی مثل طلا و بورس باشد. گروهی از سرمایه‌گذاران با فعالیت‌های مقطعی باعث نوسانات ارزش رمزارزها می‌شوند. همچنین بازار ارزهای دیجیتال تأثیر پذیری بیشتری نسبت به مسائل غیر اقتصادی روز دنیا دارد. در چنین شرایطی سرمایه‌گذاری بدون برنامه‌ریزی و اطلاعات می‌تواند منجر به ضرر هنگفت شود.

سرمایه‌ گذاری ارز دیجیتال بلند مدت یا کوتاه مدت؟

باتجربه‌های بازار سرمایه می‌گویند هرگز نباید تمام سبد سرمایه‌ای خود را در یک بازار متمرکز کنیم. اگر سرمایه‌گذار تمام سرمایه‌ی خود را در یک بازار متمرکز کند با اولین تلاطم بازار، آسیب خواهد دید. سرمایه‌گذاری با درصد کمی از سبد سرمایه در یک بازار زودبازده می‌تواند تغییر مثبت مناسبی در اندازه‌ی این سبد ایجاد کند.

سرمایه گذاری بیت کوین

بازار ارز دیجیتال برای میزبانی بخشی از سرمایه‌ی شما مناسب است. تاثیرپذیری بالای این بازار از عوامل غیراقتصادی باعث ایجاد تغییرات زیاد در ارزش سرمایه می‌شود. چنین شرایطی باعث می‌شود ارزهای دیجیتال به بخش پرریسک سبد سرمایه‌ای سرمایه‌گذار تبدیل شوند.

سرمایه‌ گذاری کوتاه‌مدت روی رمزارزها، می‌تواند یک سرمایه‌گذاری بسیار پرسودباشد. این استراتژی البته برای تمام رمز ارزها منطقی نیست. کارشناسان معتقدند سرمایه‌‌گذاری روی ارزهای دیجیتال قدرتمند مانند بیت کوین و اتریوم باید بلندمدت باشد. دلیل این توصیه، پیش‌بینی آینده‌ی روشن برای این ارزها است.

آشنایی با انواع سرمایه‌گذاری کوتاه مدت

سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دو چارچوب دارد. انتخاب هرکدام از این چارچوب‌ها به استراتژی کلی معاملاتی و همین‌طور بازارِ بستر سرمایه‌گذاری بستگی دارد. انتخاب هیچ‌کدام از این چارچوب‌های معامله نباید همیشگی باشد؛ در هیچ بازاری نباید همیشه با یک استراتژی فعالیت کنیم چراکه انتخاب استراتژی وابسته به شرایط لحظه‌ای خواهد بود.

دو چارچوب اصلی سرمایه‌گذاری کوتاه:

  • معامله‌ی کوتاه‌مدت روزانه

بازار ارزهای دیجیتال تعطیلی ندارند و می‌توانید هفت روز هفته در تمام ساعات شبانه‌روز معامله کنید؛ به همین دلیل تعیین پایان روز معامله براساس شرایط هر معامله‌گر متفاوت است. این چارچوب معامله ریسک بالاتری نسبت به سایر چارچوب‌ها دارد بنابراین انتخاب آن به تجربه و دقت بالایی نیاز دارد. آمارها نشان می‌دهند معامله‌گرانی که در این چارچوب فعالیت می‌کنند کمتر از پنج درصد سرمایه‌ی خود را به‌کار می‌گیرند.

  • معامله‌ی کوتاه‌مدت هفتگی

ریسک فعالیت در این چارچوب کم‌تر از معامله در بازه‌ی زمانی روزانه است. اتخاذ این استراتژی نیازمند شناخت کامل از وضعیت بازار و تسلط به تحلیل است. معامله‌گران حرفه‌ای در این استراتژی منتظر کاهش قیمت و تقاضا می‌مانند و در صورت وجود پیش‌بینی افزایش در بازه‌ی زمانی مورد نظرشان اقدام به خرید می‌کنند. پیش‌بینی افزایش یا کاهش قیمت یک ارز به کمک ابزارهای تحلیل انجام می‌شود که تسلط به آن‌ها یک نیاز اساسی برای سرمایه گذاری ارز دیجیتال است.

مسیر صحیح سرمایه‌ گذاری ارز دیجیتال

اولین قدم در راه آغاز سرمایه‌گذاری در هر بازاری، شناخت مسیر صحیح و صد البته قانونی آن است. بازار رمز ارزها بسیار جوان است و هنوز تا رسیدن به مرحله‌ی اطمینان کامل قانونی فاصله‌ی زیادی دارد. در مقایسه با بازارهای دیگر می‌توان گفت بازار رمز ارزها نیازمند تحقیقی بیشتر درباره‌ی میزبان‌ها و همکاران است.

انتخاب پلتفرم صرافی قانونی و معتبر برای معامله و همین‌طور انتخاب کیف پول قدم‌های بعدی سرمایه‌گذاری هستند. پیش از اینکه پلتفرم مورد نظر خود را انتخاب کنید، مجوزها و سابقه‌ی چند پلتفرم را بررسی کنید. انتخاب کیف پول مناسب کمی پیچیده‌تر است. 

روی کدام کوین سرمایه‌گذاری کنیم؟

بسیاری از افراد در ورود به بازار سرمایه‌گذاری رمزارزها، بیت کوین را انتخاب می‌کنند. بیت کوین در حال حاضر باارزش‌ترین رمزارز دنیا است و انتخاب آن غیرمنطقی نیست. فعالان بازار ارزهای دیجیتال توصیه می‌کنند فقط روی یک ارز متمرکز نشوید.

بسیاری از رمزارزها در کوتاه‌مدت رشد بیشتری نسبت به بیت کوین تجربه می‌کنند. این مسئله به دلیل نرخ بالاتر ورود سرمایه به بازار این ارزها است.

پیش از انتخاب رمزارز موردنظر خود باید White Paper آن را بخوانید. Whitepaper یک ارز دیجیتال سند منتشر شده توسط سازنده‌ی آن کوین است. شرکت یا گروه سازنده‌ی هر کوین با ارائه این سند توضیح می‌دهد که چرا این ارز را ایجاد کرده است. در این سند همچنین می‌توانید نحوه‌ی تأیید تراکنش‌ها، ساختار بلاک‌چین و نکات مهم دیگر درباره‌ی آن ارز دیجیتال را ببینید. بررسی این سند به سرمایه‌گذار کمک می‌کند درک مناسبی از رمزارز موردنظر خود داشته باشد.

همچنین می‌توانید در مقاله “بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۱” لیستی از بهترین و پرطرفدارترین رمز ارزهای سال 2021 مطلع شوید.

اهمیت بالای ارزش بازار برای سرمایه‌گذاری

قدم بعدی بررسی ارزش بازار رمزارز موردنظر است. ارزش بازار یک ارز دیجیتال نشان می‌دهد سرمایه‌گذارها چه مقدار پول روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند. بررسی این شاخص مهم در واقع کمک گرفتن از تجربه‌ی سایر سرمایه‌گذارها است. رصد کردن ارزش بازار یک کوین در بازه‌ی چند هفته‌ای به‌خوبی میزان اعتماد بازار به آن کوین را نشان می‌دهد. با این کار می‌توانید تا حدودی آینده‌ی نزدیک این کوین را هم پیش‌بینی کنید.

خرید بیت کوین

سرمایه‌گذاری روی کوین‌هایی که مدت کمی از اقبال عمومی به آن‌ها می‌گذرد، بهتر است کوتاه مدت باشد. این ارزها به‌شدت ناپایدار هستند و از عوامل بیرونی تأثیر زیادی می‌گیرند. کوین زمانی به ثبات نسبی می‌رسد که دست‌کم ۸۰ درصد بلاک‌های آن استخراج شده باشد.

حجم معاملات چه در بازار بورس، چه در فارکس و چه در ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد حرکات قیمتی چقدر قوی هستند. وقتی ارز دیجیتال با حجم پایین و قیمت بالا معامله می‌شود، می‌توان پیش‌بینی کرد این قیمتِ بالا پایدار نیست و باید منتظر کاهش ناگهانی قیمت آن باشیم. در واقع چنین شرایطی نشان می‌دهد بخش کوچکی از ارزهای دیجیتال بازار با آن قیمت معامله می‌شوند و ارزش واقعی آن کوین، رقمی که در بازار مشاهده می‌شود نیست.

حجم معاملات روزانه نشان می‌دهد یک ارز دیجیتال چقدر محبوب است. ارزهای محبوب‌تر پایدارتر هستند و بهتر است برای سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال سراغ آن‌ها برویم. باتجربه‌های بازار ارزهای دیجیتال می‌گویند روی کوینی سرمایه‌گذاری کنید که برای مدت بیشتر از سه هفته روزانه دست‌کم ۱۰ میلیون دلار حجم معاملاتی داشته باشد. این عدد نسبت به حجم معاملاتی ارزهای محبوب مانند بیت‌کوین (با حجم معاملاتی چند ۱۰ میلیارد دلار) عدد کوچکی است.

برای سرمایه گذاری ارز دیجیتال صبر کنید و به‌روز باشید

داشتن صبر در سرمایه گذاری ارز دیجیتال یک اصل بسیار مهم است. رفتارهای هیجانی سرمایه‌گذاران باعث آسیب رسیدن به سرمایه‌ی آن‌ها و ارزش بازار می‌شود. اصل صبر در بازار سرمایه‌ گذاری ارز دیجیتال اهمیت بیشتری هم دارد. تاریخچه‌ی بازار رمزارزها شاهد فراز و فرودهای بسیار زیادی بوده است. 

سرمایه‌گذاری موفق می‌شود که تمام تغییرات بازار و عوامل بیرونی مؤثر بر آن را به‌صورت مستمر رصد کند. کوچک‌ترین نشانه‌ها و تغییرها می‌توانند نشانه‌های فرارسیدن ایجاد تغییر در شرایط سرمایه‌گذاری باشند.

جمع‌بندی

دانستیم که سرمایه‌‌گذاری در هر بازی منجمله بازار ارزهای دیجیتال نیازمند دانش، دقت و ریسک‌پذیری است. قدم بعدی در راه سرمایه‌گذاری کم‌خطر انتخاب استراتژی، پلتفرم و کیف پول مطمئن است. توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران تمام دارایی خود را در یک بازار و روی یک کوین متمرکز نکنند و با متنوع کردن سبد سرمایه‌گذاری خود ریسک زیان را تا حد ممکن کاهش دهند.

شما چه تجربه‌ای از فعالیت در باراز ارزهای دیجیتال دارید؟  

منبع: investorjunkie blockgeeks
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.