بیت کوین رایگان افسانه‌ای بزرگ که فقط بخش کمی از آن حقیقت دارد

درآمد بی‌دردسر یا کم‌دردسر از ابتدای تاریخ آرزوی گروهی از انسان‌ها بوده است. این آرزو همیشه این گروه را با دردسرهای بسیار بزرگی روبرو می‌کند.

بیت کوین رایگان را باید یکی از جالب‌ترین افسانه‌های دنیای ارزهای دیجیتال نامید. این افسانه سراسر دروغ و کلاهبرداری نیست اما تمام کسانی که چشم بسته سراغش رفته‌اند را به کام دردسر کشیده است. این روزها که قیمت بیت کوین کانال‌های ۴۰ و ۵۰ هزار دلار را پشت سر می‌گذارد وسوسه رایگان به‌دست آوردن آن بیش از گذشته مطرح می‌شود. وسوسه‌ای که اگر درباره آن بیشتر بدانیم، بدون شک برخورد بی‌دردسری با آن خواهیم داشت.

قبل از هرچیز باید تکلیف چند مفهوم را حل کنیم. در دنیای واقعی مفهومی به‌نام بیت کوین مجانی وجود ندارد. این مفهوم افسانه‌ای مشهور است که کلاهبرداران برای گول‌زدن افراد بی‌اطلاع ساخته‌اند. البته این افسانه روزگاری واقعی بوده اما حالا مدت‌ها از آن روزها می‌گذرد. در دنیای امروز اما می‌توانیم روش‌هایی برای کسب بیت کوین بدون سرمایه اتخاذ کنیم. هرچند در بین این روش‌ها هم کلک‌هایی برای کلاهبرداری وجود دارد اما کمی بررسی می‌تواند ما را از خطر نجات دهد. پس بیت کوین مجانی و به‌دست آوردن بیت کوین بدون داشتن سرمایه اولیه، دو مفهوم کاملا متفاوت هستند.

 

بیت کوین رایگان مفهومی کهن در دنیای بلاک چین

سال‌های ابتدایی خلق بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو، مراکزی وجود داشتند که برای تشویق کاربران به استفاده از ارز دیجیتال به‌ آن‌ها بیت کوین هدیه می‌دادند. این مراکز حاضر بودند حتی بدون انجام کار خاصی به کاربران چند بیت کوین پرداخت کنند. تصور چنین فرآیندی امروز و باتوجه به ارزش چند ده هزار دلاری این ارز دیجیتال دور از ذهن است.

حدفاصل سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ یعنی دو سال اول حیات بیت کوین، این ارز دیجیتال ارزش چندانی نداشت. درباره زمانی صحبت می‌کنیم که چند هزار بیت کوین به‌زحمت ۱۰۰ هزار تومان ارزش داشت. سازندگان و طرفداران ایده‌های ارزهای دیجیتال تلاش می‌کردند از این طریق جامعه اطراف خود را با این ایده‌ها آشنا کنند.

ایده هدیه بیت کوین ایده جذابی بود. در آن مقطع کسی درباره ارزش احتمالی بیت کوین در آینده فکر نمی‌کرد. هرچند هال فینی دومین چهره مهم در تاریخ ارزهای دیجیتال (که شاید خود ساتوشی باشد) سال ۲۰۰۹ پیش‌بینی کرد هر بیت کوین روزی به ارزش ۱۰ میلیون دلار برسد اما کسی به این پیش‌بینی‌ها توجه نمی‌کرد. در واقع جامعه آنلاین بیشتر جذب فرآیندهای بستر بلاک چین شده بود.

بسیاری بازی‌ها و سایت‌ها در این بازه زمانی به کاربران خود در ازای انجام چند ماموریت بسیار ساده یا حتی کلیک رو چند بنر، چندین بیت کوین هدیه می‌دادند. این بیت کوین‌ها واقعا رایگان بودند و امکان دریافت آن‌ها برای همه وجود داشت.

امروز، بیشتر از یک دهه از آن دوران گذشته و دنیا تغییرات زیادی به خود دیده است. امروز خبری از بیت کوین مجانی نیست.

پایان دوران بیت کوین رایگان

دوازده اکتبر ۲۰۰۹ مارتی مالمی برنامه‌نویس بلاک چین پنج هزار و پنجاه بیت کوین را پنج دلار فروخت. تاریخ‌شناسان ارز دیجیتال می‌گویند این تراکنش، اولین تراکنش تبدیل ارز دیجیتال به ارز فیات است. می‌توان این روز را روز پایان دوران مجانی بودن بیت کوین هم در نظر گرفت. هرچند ارزش بیت کوین در این مقطع کاملا غیرقابل چشم‌پوشی بود اما کم‌کم دوران ارزشمندی بیت کوین آغاز شد. حدود یک سال بعد لازلو هاینسِ نگون‌بخت ۱۰ هزار بیت کوینی که به‌صورت رایگان به‌دست آورده بود را خرج دو پیتزا کرد. این مشهورترین تراکنش تاریخ ارزهای دیجیتال است. هرچند لازلو بارها گفته احساس بدی ندارد اما هیچ‌کس حرف او را باور نمی‌کند.

خرید پیتزا با بیت کوین
لازلو هاینس

 

این دو تراکنش تاریخی امروز عجیب به‌نظر می‌رسند اما در زمان خود کاملا عادی بودند. در حقیقت این دو تراکنش بیت کوین را از یک «چیز هیجان‌انگیز» به «دارایی» تبدیل کردند؛ دارایی که می‌توان با آن پیتزا خرید یا آن را با مقدار مشخصی ارز فیات مبادله کرد.

یک سال بعد از خرید دو پیتزا با ۱۰ هزار بیت کوین، پادشاه رمز ارزها حرکت به سمت بالا را آغاز کرد. سال ۲۰۱۱ بیت کوین برای اولین بار در تاریخ به محدوده قیمت سه دلار رسید. این محدوده که بیت کوین هرگز از آن پایین نیامد، نقطه پایانی بر افسانه بیت کوین رایگان بود.

کسب بیت کوین بدون سرمایه

چهار سال بعد از بحران سال ۲۰۱۷ و بزرگ‌ترین سقوط تاریخ ارزهای دیجیتال، بیت کوین در تلاش برای شکستن مقاومت‌های بالای ۵۰ هزار دلار است. هرچند سال ۲۰۲۱ قیمت بیت کوین حتی به ۶۴ هزار دلار هم رسید اما این کانال خیلی زود فروریخت. پیش‌بینی می‌شود بازگشت به این محدوده قیمتی چندان دور از انتظار نباشد. رسیدن به چنین ارزشی جایگاه بیت کوین را در بازارهای سرمایه‌ای تثبیت کرده است. امروز حتی کشورهایی مثل السالوادور بیت کوین را به‌عنوان ارز رسمی معرفی کرده‌اند. چنین شرایطی باعث محبوبیت روزافزون بیت کوین شده است.

داشتن یک بیت کوین، حالا برای بسیاری افراد آرزویی دست‌نیافتنی به‌شمار می‌رود. علاقه‌مندان امروزه واحدهای بسیار کوچکی از بیت کوین را در اختیار می‌گیرند؛ واحدهایی که هرچند کوچک اما با ارزش هستند. داشتن هر مقدار بیت کوین می‌تواند با ارزش و جذاب باشد. همین مسئله باعث شده بازار دریافت بیت کوین بدون داشتن سرمایه اولیه داغ باشد.

فاست کردن بیت کوین

«Faucet» در انگلیسی یعنی شیرآب خرابی که چکه می‌کند. سایت‌های فاست در واقع به کاربران خود درآمدهای قطره‌چکانی می‌دهند. این سایت‌ها اولین گروهی بودند که در روزهای ابتدایی خلق بیت کوین در ازای کارهای کوچک بیت کوین هدیه می‌دادند. امروزه اما این سایت‌ها تغییر زیادی کرده‌اند.

ایده اولیه ساده است: روی تبلیغات کلیک می‌کنید و بیت کوین هدیه می‌گیرید. در عمل اما شرایط اینقدر ساده نیست. امروزه سایت‌های فاست در ازای کلیک روی تبلیغات مبلغ بسیار بسیار ناچیزی (در حدود چند ده هزارم دلار) به کاربران پرداخت می‌کنند. بیشتر این سایت‌ها سقف برداشت‌های بسیار بالایی (نسبت به پرداختی) هم دارند. در عمل کاربران ماه‌ها و حتی سال‌ها باید روی تبلیغات این سایت‌ها کلیک کنند تا برای مثال ۳۰ دلار سقف برداشت خود را جمع کنند. گزارش‌های زیادی از کلاهبرداری در این سایت‌ها هم منتشر شده است.

لینک‌های مشارکتی

یکی از راه‌های منطقی برای کسب بیت کوین رایگان مشارکت با سایت‌های مختلف است. صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال داخلی و بین‌المللی به کاربرانی که کاربر فعال به آن‌ها معرفی کنند، کارمزد پرداخت می‌کند. برای مثال شما می‌توانید دوستان خود را از طریق لینک اختصاصی که در بخش داشبورد دارید به فینیکس دعوت کنید. فینیکس براساس حجم و نوع تراکنش این کاربران شما را در بخشی از کارمزد خود از معامله‌های آن‌ها شریک می‌کند.

کاربران بیت کوین

کسب بیت کوین از این طریق نیازمند فعالیت است اما می‌تواند درآمد خوبی باشد. این روش برای کسانی که در شبکه‌های اجتماعی دنبال‌کننده‌های بالایی دارند بسیار جذاب و کارآمد است.

تبلیغ برای سایت‌های بین‌المللی

سایت‌های زیادی وجود دارند که به شما تبلیغات می‌دهند و هزینه آن را با بیت کوین پرداخت می‌کنند. برای مثال سایت Bitmedia.io از سال ۲۰۱۴ تا امروز در حوزه تبلیغات بنری فعالیت می‌کند. سایت‌ها، برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها می‌توانند تبلیغات بنری این پلتفرم را دریافت و آن را روی پلتفرم خود منتشر کنند. بیت‌مدیا هزینه تبلیغات خود را با بیت کوین و آلت کوین‌ها پرداخت می‌کند.

سایت Coinzilla.com دیگر پلتفرم معتبر و قدیمی این حوزه است. این سایت امکان دریافت اتریوم برای دستمزد هم دارد.

همکاری با مراکز فعال

امروزه کسب و کارهای حوزه بلاک چین در ایران و جهان بسیار گسترده‌ شده‌اند. این کسب و کارها همیشه موقعیت‌های شغلی جذابی در حوزه‌های برنامه‌نویسی، تولید محتوا و امنیت دارند. افزایش حجم بازارهای بین‌المللی به این کسب و کارها کمک می‌کند شرایط کاری جذابی برای همکاران خود ایجاد کنند.

اگر می‌خواهید بدون سرمایه اولیه درآمد خوبی از ارزهای دیجیتال داشته باشید موقعیت‌های شغلی فینیکس را ببینید. البته این مدل همکاری به سرمایه غیرمادی شما نیاز خواهد داشت.

علاوه‌بر مراکز داخلی، می‌توانید موقعیت‌های شغلی در سایر کشورها را هم بررسی کنید. اغلب شرکت‌های فعال این حوزه تمایل زیادی به «دورکاری» دارند و ترجیح می‌دهند افراد با استعداد را جذب کنند تا اینکه فقط به‌دنبال شلوغ کردن دفاتر خود باشند. اگر علاقه‌مند هستید crypto.jobs معتبرترین پلتفرم کاریابی این حوزه است.

کلاهبرداری به اسم بیت کوین رایگان

ناگفته پیداست که امروز کسی حاضر نیست دارایی بیت کوین خود را مجانی در اختیار دیگران قرار دهد. تمام روش‌هایی که در بالا گفته شد در واقع راه‌های کسب بیت کوین بدون سرمایه اولیه بود. این راه‌ها هم فقط از شما سرمایه مادی نمی‌گیرند. همانطور که بررسی شد برای انجام دقیق و صحیح هرکدام از این روش‌ها به صرف وقت نیاز خواهید داشت.

همانطور که اگر کسی مدعی شود حاضر است طلای رایگان در اختیار شما قرار دهد مطمئن هستید که او کلاهبردار است، اگر کسی مدعی پرداخت مجانی بیت کوین شد هم بدانید که او کلاهبردار است. اگر در ایران با چنین ادعایی مواجه شدید پلیس فتا آماده دریافت گزارش‌های شما از این کلاهبرداری‌ها خواهد بود. اگر هم در شبکه‌های اجتماعی با این افراد مواجه شدید هرچه سریع‌تر حساب کاربری آن‌ها را گزارش کنید. 

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.