اندیکاتورهای محبوب بازار رمز ارز را بشناسید؛ ابزارهای موفقیت در دنیای جدید

اندیکاتور یا شاخص، تابع ریاضی است. این تابع به‌نسبت پیچیده به تحلیل‌گران بازار رمزارز کمک می‌کند درک بهتری نسبت به شرایط و وضعیت داشته باشند. آشنایی با یک شاخص برای تحلیل وضعیت بازار ضروری است.

اندیکاتورهای محبوب در عمل ابزارهای موفقیت یک فعال بازارهای سرمایه‌ای به‌شمار می‌روند. اینکه در چه بازاری فعالیت می‌کنید مهم نیست؛ مهم این است که شما باید اندیکاتورها را بشناسید و کار کردن با آن‌ها را بلد باشید.

اندیکاتورها توابع ریاضی هستند. علم ریاضی یکی از پایه‌های علم اقتصاد است. می‌توان گفت علم اقتصاد بدون علم ریاضی هیچ مفهومی ندارد. به جز تعاریف اقتصادی که از بستر ریاضی استفاده می‌کنند، ریاضی کاربردی هم به پیشرفت اهداف علم اقتصاد کمک بسیار زیادی می‌کند.

اقتصاددان‌ها و تحلیل‌گران بازارهای سرمایه‌ای با کمک علم ریاضی می‌توانند وضعیت بازار را بسنجند. البته که هدف نهایی این افراد پیش‌بینی و پیش‌گویی نیست و آن‌ها فقط برای کمک به درک بهتر وضعیت، تحلیل می‌کنند. قوانینی ریاضی را می‌توان پشتوانه‌های خوب تحلیل بازارهای سرمایه‌ای دانست. این پشتوانه‌ها کمک می‌کنند بدون درنظرگرفتن پارامترهای دیگر بتوانیم درک صحیحی از بازارهای بزرگ و چند تریلیون دلاری داشته باشیم.

ریاضی در دنیای ارزهای دیجیتال هم جایگاه بسیار مهمی دارد. اساس رمزارزها با محاسبه‌های ریاضی تعریف شده و بازار این ارزها هم همواره به محاسبه‌های ریاضی وابسته است. یکی از مهم‌ترین استفاده‌ها از ریاضی در دنیای رمزارزها، تابع ریاضی شاخص یا اندیکاتور است. اندیکاتورها ابزارهای تحلیل گذشته و آینده بازار رمزارز هستند که هرکدام برای اهداف خاصی طراحی شده‌اند. گروهی از شاخص‌ها برای تشخیص روند و برخی برای مشخص نمودن وضعیت اشباع خریدوفروش مناسب هستند. همچنین گروهی از شاخص‌ها روی قیمت و گروهی روی حجم معامله‌ها تاکید دارند.

شناخت مشخصات و نحوه کار با شاخص‌های مختلف نه‌تنها برای تحلیل‌گران بلکه برای معامله‌کننده‌های تازه‌کار هم ضروری است. با گسترش روزافزون حجم معامله‌ها در این بازار، شاخص‌ها هم پیشرفت می‌کنند و متنوع می‌شوند بنابراین باید خیلی زود با تعریف‌های مرتبط با اندیکاتورها آشنا شویم.

اندیکاتورهای محبوب دنیا

گستردگی ارزهای دیجیتال به حدی رسیده که می‌توان گفت برای هر هدفی یک اندیکاتور در دسترس کاربران است. در چنین شرایطی پیش از اینکه کار با یک شاخص را آغاز کنیم باید بدانیم برای چه هدفی سراغ آن شاخص می‌رویم. ناگفته پیداست که اگر اندیکاتور خود را درست انتخاب نکنیم نمی‌توانیم به هدف نهایی خود برسیم. در ادامه مهم‌ترین و پرکاربردترین اندیکاتورهای فعال در بازار سرمایه رمزارز را بررسی می‌کنیم:

اندیکاتور RSI

این اندیکاتور برای تحلیل قدرت خرید خریداران استفاده می‌شود. شاخص RSI قیمتی که یک رمزارز روی آن بسته می‌شود را در یک دوره ثابت زمانی مبنای تشخیص قدرت خرید نسبی بازار قرار می‌دهد.

شاخص RSI می‌تواند بالاترین سطح قدرت خرید بازار را پیش‌بینی کند. این سطح قدرت تا حدود زیادی احتمال نوسان قیمت یک ارز را پیش‌بینی می‌کند. یک تحلیل‌گر با بررسی سطح این شاخص می‌تواند احتمال ورود یا خروج خریدار به یک بازار را حدس بزند؛ ورود و خروج خریداران به یک بازار یکی از عوامل اصلی تعیین قیمت است.

اندیکاتور RSI

زمانی که نمودار این شاخص که می‌تواند اعدادی بین صفر تا صد را نشان دهد از هفتاد عبور کند، بازار در اصطلاح اشباع شده است. در چنین شرایطی خریدار کم می‌شود و قیمت به ثبات می‌رسد. همچنین اگر این نمودار از ۳۰ کمتر باشد بازار در اصطلاح به اشباع فروش رسیده است. در چنین شرایط قیمت آن ارز آماده صعودی شدن می‌شود. این اندیکاتور یکی از اندیکاتورهای محبوب دنیا است.

میانگین متحرک

این اندیکاتور تغییرات قیمت را اصلاح می‌کند و میانگین آن را در یک دوره زمانی مشخص نشان می‌دهد. «میانگین متحرک» به‌خوبی روند تغییرات قیمت را در بازه‌های زمانی مشخص نشان می‌دهد.

تحلیل این شاخص داده‌های به نسبت ساده‌ای در اختیار تحلیل‌گران قرار خواهد داد. اعداد خروجی یک میانگین متحرک در واقع بیشتر بر مبنای تجربه افراد تحلیل می‌شوند. بیشتر سیگنال‌های خریدوفروش در بازار رمزارزها از طریق تحلیل این شاخص به کاربران ارائه می‌شود.

مک‌دی MACD

این شاخص مانند شاخص RSI پیشینه بازار را مشخص می‌کند. این شاخص دوخطی شامل یک خط تفاضل میانگین متحرک نمایی ۲۶ روزه از میانگین متحرک نمایی ۱۲ روزه و خط سیگنال است. خط سیگنال میانگین متحرک نمایی ۹ روزه خط اول است.

روش محاسبه پیشینه بازار در این شاخص نسبت به شاخص RSI متفاوت است. تحلیل‌گران تخصصی می‌توانند با کمک هر دوی این نمودارها تحلیل‌های بسیار دقیق‌تری نسبت به تحلیل ارائه شده از یک نمودار ارائه کنند.

استوک RSI

در بین اندیکاتورهای محبوب دنیا این اندیکاتور هم محدوده اشباع خرید و فروش ارز دیجیتال را پیش‌بینی می‌کند. استوک RSI در واقع نمودار مشتق گرفته شده از نمودار RSI است که به‌جای استفاده از اطلاعات بازار از اطلاعات RSI استفاده می‌کند. نمودار استوک بسیار سریع‌تر از نمودار RSI تغییر می‌کند و همین مسئله باعث می‌شود فرصت‌های خریدوفروش سریع‌تر استخراج شوند.

زمانی که بازار وارد محدوده اشباع خرید یا فروش می‌شود استفاده از تابع استوک RSI  هم افزایش پیدا می‌کند. در این اندیکاتور محدوده‌های زیر ۲۰ و بالای ۸۰ محدوده‌های اشباع در نظر گرفته می‌شوند.

بولینگر باند

بولینگر باند یکی از اندیکاتورهای محبوب برای فعالان حرفه‌ای بازارهای سرمایه‌ای است. این نمودار از سه خط تشکیل شده است: خط میانی میانگین متحرک ساده است و یک خط در بالا و یک خط در پایین این میانگین متحرک قرار دارند. این دو خط یا باندهای بولینگر، انحراف معیار میانگین متحرک (خط میانی) را نشان می‌دهند.

اندیکاتور

افزایش نوسانات بازار باعث دور شدن خطوط و کاهش نوسانات باعث نزدیک شدن این خطوط به هم خواهند شد. نزدیک شدن قیمت به باند بالا به معنی نزدیک شدن بازار به محدوده اشباع خرید و نزدیک شدن قیمت به باند پایین به معنی نزدیک شدن بازار به محدوده اشباع فروش است.

فاصله بین باندهای این نمودار هم اهمیت زیادی دارند. اگر این باندها به هم نزدیک باشند نشانه‌ای برای حرکت شدید و ناگهانی بازار خواهد بود. همین‌طور اگر فاصله بین باندها زیاد شود، اندیکاتور کاهش نوسانات و آغاز روند خنثی بازار را نشان می‌دهد.

چند نکته مهم درباره استفاده از اندیکاتور

هیچ تحلیل‌گر حرفه‌ای برای کار خود از فقط یک شاخص استفاده نمی‌کند. این نمودارها باید تکه‌های یک پازل بزرگ‌تر باشند و یکدیگر را تکمیل کنند. زمانی می‌توانیم تحلیل منطقی و قابل اتکایی از بازار ارز دیجیتال موردنظر خود داشته باشیم که بتوانیم همه این شاخص‌ها را در حد معقول و منطقی و در کنار هم تحلیل کنیم.

ترکیب اطلاعات استخراج شده از هر شاخص احتمال خطا را به‌اندازه قابل توجهی کاهش خواهد داد. کاربران حرفه‌ای ترکیبی از اندیکاتورهای محبوب را استفاده می‌کنند. البته باید این نکته را هم مدنظر داشته باشیم که تحلیل هرکدام از شاخص‌ها به دانش و تجربه کافی نیاز دارد. ممکن است افراد تازه‌کار برای تمرین و کسب تجربه اقدام به تحلیل کنند اما بهتر است برای اقدام در بازار با یک باتجربه مشورت کنند.

شعار همیشگی ما را هم فراموش نکنید: در علم اقتصاد طالع‌بینی جایی ندارد و همه چیز پیش‌بینی است. البته که این پیش‌بینی‌ها بر مبنای داده‌های واقعی و استفاده از علوم مختلف انجام می‌شوند و اگر این مشخصات را داشته باشند کاملا قابل اتکا هستند.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.