دوج کوین چیست و چرا به چنین شهرتی رسید؛ خنده بر هر درد بی‌درمان دواست!

میم کوین‌ها هرچند در ابتدای پیدایش ارزشی نداشتند اما این روزها بازی برای آن‌ها تغییر کرده است. گروهی از توکن‌ها که روزگاری به بی‌ارزش بودن متهم می‌شدند امروز بخش مهمی از بازار جهانی به‌شمار می‌روند.

دوج کوین قرار نبود اینقدر مهم باشد. این توکن برای «شوخی» ساخته شد اما امروز یکی از مهم‌ترین و جدی‌ترین بازیگران دنیای ارزهای دیجیتال است. می‌توان گفت هرکس مشغول خرید و فروش ارز دیجیتال باشد، دست‌کم یک بار وضعیت دوج را هم بررسی کرده است. اما دوج کوین چیست و چه شد که این شوخی نه‌چندان بامزه تبدیل به یکی از جذاب‌ترین پروژه‌های رمز ارزی دنیا شد؟ چرا مردم به پروژه‌هایی که نام و اعتبار خود را از «دست انداختن دیگران در فضای مجازی» گرفته بودند اینقدر علاقه‌مند شدند؟ چه شد که این پروژه‌ها از شوخی گذشتند و سهم خود را از بازار جدی ارز دیجیتال به‌دست آوردند؟

میم (MEME) و داستان تغییر نسل بشر

میم (MEME) اصطلاحی مخلوق عصر شبکه‌های اجتماعی است. تا پیش از گسترش فیسبوک و توییتر و اینستاگرام این لغت در هیچ لغت‌نامه‌ای وجود نداشت. با گسترش این شبکه‌ها که همزمان «متن» را کمرنگ و «تصویر» را پررنگ کردند، بازی با تصاویر هم رونق گرفت. کاربران این شبکه‌ها در اوایل دومین دهه از قرن ۲۱ یعنی سال‌های بعد از سال ۲۰۱۰ به استفاده افراطی از تصاویر طنز برای انتقال مفاهیم رو آوردند. از این مقطع تاریخ تا امروز اغلب مفاهیم آنلاین در قالب عکس و ویدئو منتقل می‌شوند. البته کلمه‌ها هم در این انتقال بی‌نقش نیستند اما بخش بسیار کمی از این اکوسیستم را شامل می‌شوند.

میم زمانی وارد دستور زبان کاربران شبکه‌های اجتماعی (یا به‌عبارتی کل جهان) شد که کاربران برای رساندن پیام‌های خود، تصاویری را نماد کردند. برای مثال تصویر خنده‌ مینگ یائو اسطوره بسکتبال چین (و احتمالا مشهورترین میم تاریخ) به نمادی برای تمسخر و دست انداختن دیگران تبدیل شد. حتی اگر یک بار شبکه‌های اجتماعی را سیر کرده باشید این تصویر را دیده‌اید:

میم (meme) کوین

اینطور بود که انسان‌ها یاد گرفتند با پُست کردن همین یک تصویر ساده، حجم زیادی از مفاهیم را منتقل کنند. میم‌ها اینطور متولد شدند.

پیام‌رسانی با میم کوین‌ها

دسامبر سال ۲۰۱۳ میلادی (آذر سال ۹۲ خورشیدی) ماه بسیار مهمی برای ارزهای دیجیتال بود. قیمت بیت کوین در این ماه برای اولین بار در تاریخ از هزار دلار گذشت. ثبت قیمت هزار دلار و ۸۴ سنت در آن مقطع اتفاقی بسیار تاریخی بود. برای درک بهتر اهمیت این موضوع باید به این نکته توجه کنیم که در این مقطع بیت کوین تنها پنج سال داشت و بیشتر کاربران هنوز درباره آن تردیدهای جدی داشتند.

بیت کوین هزار دلاری هیجان وحشتناکی به بازار داد؛ هیجان بسیار بیشتر از بیت کوین ۶۰ هزار دلاری. اقتصاددان‌ها که تا آن زمان به دیده تردید به ارزهای دیجیتال نگاه می‌کردند، تحلیل و دلیل منطقی برای این افزایش قیمت نداشتند. بسیاری از آن‌ها همچنان تردید داشتند اتفاقی که می‌بینند واقعی باشد. کاربران و سرمایه‌گذارهای خرد اما توجهی به تردیدهای اقتصاددان‌ها نداشتند. آن‌ها به شکلی دیوانه‌وار سراغ بیت کوین رفتند.

ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۳ دنیا درباره بیت کوین صحبت می‌کرد. همین توجه زیاد نظر بسیاری از مهندسان و دانشمندان را جلب کرد. آن‌ها می‌دانستند که مردم چشم بسته دنبال درآمد سرسام‌آور هستند (هنوز هم هستند!) پس می‌خواستند راه حلی برای بحران‌های احتمالی پیدا کنند. مشخص بود کسی نمی‌تواند به مردم بگوید مراقب باشید؛ باید با آن‌ها به زبان خودشان صحبت می‌کرد. اینطور بود که شیبتوشی ناکاموتو ارز دیجیتال جدیدی به دنیا معرفی کرد: دوج کوین. نام خالق این ارز همتا به همتا شوخی بی‌نمکی با ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین بود. شیبتوشی هم مثل ساتوشی مرموز و ناشناس بود. اما برخلاف او هویت خود را فاش کرد.

دوج کوین چیست و چطور متولد شد؟

خالق این ارز دیجیتال می‌خواست به مردم بگوید «هرکس می‌تواند بدون هدف خاصی یک ارز دیجیتال بسازد.» هدف از انتقال این پیام جلب توجه جامعه بین‌المللی به اهمیت مباحث علمی و دورزی از هیجان در بازارهای اقتصادی بود. کلمه دوج و تصویر سگ نژاد شیبا اینو در آن زمان بسیار محبوب و مشهور بودند. این سگ با آن نگاه مستاصل و گوش‌های تیزش نماد «انتظار برای یک اتفاق بد» بود. خیلی‌ها می‌دانستند وقتی با این تصویر مواجه می‌شوند باید منتظر سقوط یک نفر از بالای چارپایه یا زمین خوردن یک نفر روی دریاچه یخ‌زده در یک فیلم کوتاه آپلود شده روی فیسبوک باشند.

دوج کوین چیست؟

خالقان یا به‌عبارت صحیح‌تر خالقان این ارز دیجیتال اما به هدف خود نرسیدند. مردم توجه چندانی به پیام اصلی نکردند و دوج خیلی زود در جامعه پرهیجان ارز دیجیتال غرق شد. هرچند همه می‌دانستند این رمز ارز به چه دلیلی عرضه شده اما از آن برای دادن انعام و دستمزد در بستر اینترنت استفاده می‌کردند.

رونمایی از خالق دوج کوین

دو سال بعد بیلی مارکوس برنامه‌نویس مشهور با انتشار پستی بلندبالا در شبکه اجتماعی ردیت اعلام کرد شیبتوشی ناکاموتو او و جکسون پالمر تحلیل‌گر داده‌ی شرکت ادوبی هستند. او اعلام کرد مردم در فضای مجازی موجب آزار او شده‌اند و پیام‌های توهین و تهدیدی که هر روز دریافت می‌کند باعث شده تصمیم به خداحافظی بگیرد.

مارکوس اعلام کرد او پالمر دیگر بخشی از پروژه دوج نیستند. او راهی سانفرانسیسکو شد تا شرکت آموزش برنامه‌نویسی تازه تاسیس خود را اداره کند. مارکوس اعلام کرد جامعه دوج از چیزی که او می‌خواست فاصله گرفته است. او می‌گفت فکر می‌کرده دوج می‌تواند آدم‌ها را به‌هم نزدیک کند اما در آن مقطع مردم فقط مشغول سواستفاده از این پروژه بودند.

خالق دوج تمام دارایی‌های رمز ارزی خود را به قمیتی مساوی یک خودروی دست دوم فروخت و تمام این پول را خرج خرید یک خانه کوچک برای مادرش کرد.

البته مارکوس درباره جامعه دوج بی‌انصاف بود. یک سال قبل از رفتن او آن‌ها در جمع‌آوری اعانه برای تیم سورتمه‌سواری جامائیکا ۵۰ هزار دلار جمع کردند. این تیم توان مالی شرکت در المپیک زمستانی سوچی را نداشت اما با این کمک راهی مسابقات شد. همان سال بنیاد هواداران دوج ۱۱ ‌هزار دلار برای ساختن چاه آبی در کنیا جمع کرد.

دوج کوین معروف می‌شود

رونمایی از خالق این رمز ارز همتا به همتا نه تنها باعث کاهش محبوبیت آن نشد بلکه توجه‌ها را به سمت این سگ بامزه بیشتر کرد. استفاده از دوج بسیار ساده بود و همین باعث میشد کاربران نوجوان به آن علاقه داشته باشند. جامعه علاقه‌مندان به این ارز که در شبکه اجتماعی ردیت متمرکز شده‌اند از دوج برای دادن انعام و جایزه استفاده می‌کنند. اگر شما از محتوای رایگانی راضی باشید می‌توانید به سازنده جایزه بدهید؛ دوج یکی از بهترین ابزارها برای این کار است.

دو سال بعد از اینکه مارکوس و پالمر اعلام کردند از پروژه دوج خارج شده‌اند، بزرگ‌ترین حباب تاریخ ارزهای دیجیتال شکل گرفت. در روزهایی که بیت کوین رشد ده برابری داشت، دوج کوین هم تا ۷۰ سنت رفت. این افزایش قیمت بسیاری از کاربران را یک شبه میلیونر کرد. یک سال بعد ترکیدن حباب بازار ارزهای دیجیتال دوج را به محدوده قیمت ۲۰ سنت برد و بسیاری را ورشکست کرد. بالا و پایین رفتن قیمت این ارز باعث شهرت آن شد.

پروژه دوج و فورکی که از انشعاب اصلی پیش افتاد

دوج برای مدت‌ها ابزار کار نوجوان‌ها بود. این جامعه توجه چندانی به اصل ماجرا نداشتند. برای آن‌ها مهم نبود که ابزارشان چطور ساخته شده و چطور کار می‌کند؛ همین که کار می‌کرد کافی بود. بعد از سال سیاه ۲۰۱۷ اما پروژه‌هایی که ارزهای دیجیتال براساس آن‌ها ساخته میشد بیشتر زیر ذره‌بین رفتند.

مارکوس، پالمر و تیم‌شان برای توسعه این شبکه از کدهای یک شبکه به‌نام لاکی‌کوین استفاده کردند. این ارز دیجیتال رو می‌توان فورک لاکی‌کوین دانست. خود لاکی‌کوین هم فورکی از لایت کوین است. لایت کوین هم فورکی از بیت کوین است. بنابراین، شبکه‌های بیت کوین، لایت کوین و دوج از نظر ساختاری شباهت‌های بسیار زیادی دارند.

دوج کوین هم مثل بیت کوین براساس الگوریتم اثبات کار  یا همان استخراج بنا شده است. در شبکه این ارز هم استخراج‌کننده‌ها تراکنش‌ها را تایید و امنیت شبکه را در مقابل هک و تقلب تضمین می‌کنند.

در آغاز کار قرار بود تعداد دوج‌های موجود به ۱۰۰ میلیارد واحد محدود شود اما در سال ۲۰۱۴ توسعه‌دهندگان تصمیم گرفتند خاصیت ضدتورمی را از این ارز دیجیتال حذف کنند تا بتواند به‌عنوان روش پرداخت کاربرد خود را حفظ کند. پاداش بلاک این شبکه (پاداش ماینرها به ازای استخراج هر بلاک) ۱۰ هزار واحد DOGE است و برخلاف بیت کوین همیشه ثابت باقی خواهد ماند.

استخراج دوج کوین و روش‌های جالب آن

سال ۲۰۱۴ قیمت دوج به سطحی رسید که در عمل انگیزه‌ای برای استخراج‌کننده‌ها باقی نماند. خاموش شدن سخت افزار این گروه و کم شدن فعالیت آن‌ها خطرات امنیتی زیادی برای شبکه فراهم کرد. اوضاع تا جایی پیش رفت که بسیاری منتظر بودند گروهی بیشتر قدرت پردازش شبکه را در اختیار بگیرد و با استفاده از این قدرت و تبانی با سایر استخراج کننده‌ها کلاهبرداری بزرگی انجام دهد.

شبکه دوج برای مقابله با این تهدید امنیتی جدی به روش استخراج ترکیبی مراجعه کرد. در این روش استخراج کننده‌ها باید روی بلاک چین لایت کوین فعالیت کنند. به معنی دیگر استخراج کننده دوج از قدرت پردازش شبکه لایت کوین استفاده می‌کند و همزمان هر دو ارز را استخراج می‌کند. این کار هم انگیزه استخراج‌کننده‌ها را بالا می‌برد هم به قدرت پردازش شبکه کمک می‌کند.

دوج کوین با زبان ++C (همان زبان بیت کوین) نوشته شده است. این پروتکل تحت مجوز متن‌باز MIT است که بدون محدودیت امکان کپی کردن، تغییر، انتشار، توزیع، زیر مجوز دادن و فروش کپی‌های پروتکل را می‌دهد.

دوج کوین و مزایای چشمگیر

اگرچه دوج کوین بر اساس پروتکل اسکریپت (Scrypt) لایت‌کوین ساخته شده است، سرعت بلاک آن یک دقیقه است. این در حالی است ‌که سرعت بلاک لایت‌کوین ۲٫۵ دقیقه و سرعت تأیید تراکنش‌های بیت کوین به‌طور متوسط ۱۰ دقیقه است. این یعنی تراکنش‌ها و تأییدهای دوج کوین سریع‌تر است. علاوه‌بر سرعت تراکنش سریع ذکر‌شده، کارمزدهای تراکنش دوج کوین ناچیز و ۰٫۰۱ دلار است؛ ازاین‌رو، برای کاربران جذاب‌تر است.

مزایای دوج کوین

اختلاف اصلی دوج با سایر رمزارزها در تورم‌زایی (Inflationary) آن است. کوین‌های تورم‌زدا (Deflationary) حد بالا (Hard Cap یا سقف نهایی) دارند؛ یعنی تعداد آن‌ها محدود است (مانند بیت‌کوین). این کوین‌ها مردم را برای هجوم به‌منظور کسب سود در طول زمان تشویق می‌کنند. وقتی حد بالا به‌دست آمد، استخراج این نوع کوین‌ها دیگر مقرون‌به‌صرفه نیست. افزون‌براین، کوین‌های تورم‌زا از استخراج همیشگی و جایگزینی کوین‌های از‌دست‌رفته مطمئن می‌شوند.

بهترین ولت دوج کوین

از مهم‌ترین والت‌های سخت‌افزاری دوج کوین می‌توان به لجر و تروز اشاره کرد. این دو ولت مهم‌ترین ولت‌های سخت‌افزاری بازار به‌شمار می‌روند.

بهترین والت‌های نرم‌افزاری دوج کوین نیز اتمیک (Atomic)، تراست والت (Trust Wallet) و کوینومی (Coinomi) هستند. بسیاری از کاربران دوج در ردیت و توییتر اعلام کرده‌اند کیف پول رسمی این ارز مدت‌ها پیش از کار افتاده است. این ولت برای کاربران مشکلات زیادی ایجاد کرده است. توصیه می‌شود کاربران از کیف پول رسمی دوج استفاده نکنند.

جمع‌بندی

دانستیم که میم‌ها چگونه به‌وجود آمدند و میم‌کوین‌ها چرا در دنیای ارزهای دیجیتال اهمیت دارند. تاریخچه دوج کوین را بررسی کردیم و دیدیم این پروژه در ابتدا شوخی بود اما رفته رفته طرفداران زیادی پیدا کرد و امروز یکی از مهم‌ترین و جالب‌ترین ارزهای دنیا به شمار می‌رود. خرید دوج کوین در تمام دنیا منجمله ایران بسیار ساده است و کاربران زیادی این ارز را در کیف پول خود ذخیره دارند.

شما آینده میم کوین‌ها و دوج را چطور می‌بینید؟

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.