بلاک چین اتریوم هفته آینده به‌روزرسانی می‌شود

بعد از هاردفورک لندن و راه‌اندازی طرح بهبود EIP-1559 برای شبکه اتریوم، هفته آینده در تاریخ ۵ آبان ۱۴۰۰ به‌روزرسانی Altair، اولین و شاید تنها به‌روز‌رسانی بیکن چین (Beacon Chain) قبل از ادغام، اجرا خواهد شد.

با اجرایی شدن هاردفورک لندن، به‌روز‌رسانی گسترده‌ای روی بلاک چین اتریوم انجام شد که نحوه پرداخت به ماینرها را تغییر داد. بعد گذشت کمتر از سه ماه، توسعه‌دهندگان اصلی بلاک چین اتریوم، ۲۷ اکتبر سال جاری میلادی به‌روزرسانی دیگری به نام (Altair) آلت‌ایر را روی بلاک چین آن راه‌اندازی می‌کنند.

بیکن چین (Beacon Chain) به‌عنوان راهی برای انتقال سازوکار شبکه اتریوم به الگوریتم گواه بر سهام شناخته می‌شود. با اجرای آلت‌ایر، بیکن چین برای اولین بار روی شبکه اصلی  راه‌اندازی می‌شود. پوجا رانجان، سرپرست گروهی غیرمتمرکز به نام Ethereum Cat Herders، معتقد است که ارتقای آلت‌ایر ممکن است تنها ارتقاء بیکن چین قبل از تبدیل سازوکار اتریوم به گواه بر سهام باشد.

بیکن چین، زنجیره گواه بر سهامی است که در شبکه اصلی اتریوم موازی با زنجیره گواه بر کار اجرا می‌شود. این زنجیره در دسامبر ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد و چندین وظیفه برای آن تعریف شده است.

در بلاک چین اتریوم از ماینرها برای پردازش تراکنش‌ها استفاده می‌شود. هر ماینر از سخت‌افزار تخصصی خود برای رقابت در حل معادلات رمزنگاری شده استفاده می‌کند. بیکن چین با معرفی استیکینگ به اکوسیستم اتریوم و تضمین تمرکززدایی و امنیت، این امکان را برای افراد فراهم می‌کند تا با فریز کردن اتر‌های خود در شبکه، اترهای بیشتری در قالب پاداش دریافت کنند.

در حال حاضر، بلاک چین اتریوم از ماینرها برای پردازش تراکنش‌ها استفاده می‌کند. هر ماینر از سخت‌افزار تخصصی برای رقابت برای اولین کسی که یک معمای رمزنگاری را حل می‌کند، استفاده می‌کند. با استفاده از قابلیت استک کردن، کاربرانی که برخی از ETH خود را در نرم‌افزار قفل کنند، تمرکززدایی و امنیت تضمین می‌شود. افرادی که از این قابلیت استفاده می‌کنند، برای فداکاری خود، واجد شرایط دریافت پاداش در قالب ETH بیشتر می‌شوند.

علاوه بر این بیکن چین با ایجاد ۶۴ بلاک چین هماهنگ در شبکه اصلی اتریوم، پردازش تراکنش‌ها در شبکه‌ پرازدحام را تسریع می‌کند. طبق مستندات بنیاد اتریوم، این قابلیت در سال آینده اجرایی خواهد شد و باعث می‌شود تا اتریوم ۲/۰ قابل استفاده شود.

در حال حاضر افراد با استفاده از زنجیره بیکن می‌توانند اترهای خود را در شبکه به اشتراک بگذارند، اما هنوز امکان پس گرفتن این اترها فراهم نشده است.

رنجان در این باره گفت:

پس از ادغام، سازوکار شبکه اتریوم به‌طور کامل از الگوریتم گواه بر کار به الگوریتم گواه بر سهام تغییر خواهد کرد و با راه‌اندازی به‌روز‌رسانی بعدی در سال ۲۰۲۲ (۱۴۰۱)، امکان برداشت اتر‌ برای کاربران فراهم خواهد شد.

آلت‌ایر تنها یک به‌روز‌رسانی ساده است. این به‌روزرسانی کاربران عادی شبکه را تحت‌تأثیر قرار نمی‌دهد اما گامی بزرگ به سوی آینده اتریوم محسوب می‌شود. آلت‌ایر برای افرادی که نود‌های اعتبارسنجی را اجرا می‌کنند اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

منبع: decrypt
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.