السالوادور با سود بیت کوین بیمارستان دامپزشکی می‌سازد

رییس جمهور السالوادور اعلام کرد این کشور از سود بیت کوین‌های خود برای گسترش بهداشت استفاده خواهد کرد.

دولت السالوادور از خرید بیت کوین حدود چهار میلیون دلار سود کرده است. این کشور اولین کشور دنیا بود که بیت کوین را به‌عنوان پول رسمی پذیرفت. دولت این کشور در زمان اصلاح قیمت بیت کوین خرید. با بازگشت قیمت به حدود ۵۰ هزار دلار این کشور سود قابل توجهی کرد. قیمت بیت کوین از زمان خرید السالوادور حدود ۳۰ درصد رشد کرده است.

رییس جمهور السالوادور اعلام کرد بخشی از این سود صرف بهداشت خواهد شد. او اعلام کرد اولین گام ساخت و تجهیز بیمارستان دامپزشکی خواهد بود. دامپروری یکی از صنایع مهم کشور السالوادور به شمار می‌رود.

انتظار می‌رود این کشور در اصلاح بعدی قیمت باز هم اقدام به خرید ارز دیجیتال کند. دولت السالوادور اعلام کرده سود حاصل از این تجارت را خرج زیرساخت‌ها خواهد کرد. منتقدین رییس جمهور می‌گویند این اظهار نظرها تبلیغاتی است.

هفته گذشته رییس جمهور السالوادور اعلام کرد فرآیند استخراج بیت کوین با کمک انرژی زمین‌گرمایی در این کشور آغاز شده است. السالوادور امیدوار است با این فرآیند بتواند به خرید بیت کوین در این کشور و رشد ارزهای دیجیتال کمک بیشتری کند.

نجیب ابوکلیله در توییتر اعلام کرد السالوادور تاکنون حدود بیت کوینی به ارزش ۵۰۰ دلار را استخراج کرده است، مقدار ناچیزی که دولت این کشور تصمیم دارد به مرور زمان افزایش دهد. ابوکلیله در ادامه گفته است که این مقدار، اولین بیت رسمی استخراج شده از volcanode، نیروگاه تأمین انرژی از آتشفان این کشور است. ابوکلیله، اوایل این هفته ویدیوئی را در توییتر به اشتراک گذاشت که در آن به اولین قدم‌های این کشور در استفاده از انرژی زمین گرمایی حاصل از آتشفان‌ها اشاره شده بود.

رئیس جمهور السالوادور بهار امسال اعلام کرد شرکت دولتی تولید الکتریسیته LaGeo با استفاده از انرژی ارزان، ۱۰۰٪ پاک و تجدیدپذیر و با تولید کربن صفر حاصل از آتش‌فشان‌ها به استخراج بیت کوین خواهد پرداخت. ابوکلیله کم‌تر از دو ماه بعد به وعده خود عمل کرد. انتظار می‌رود این نیروگاه انرژی سبز تا یک سال آینده گسترده‌تر از زمان حال باشد.

استخراج بیت کوین با کمک انرژی‌های غیرپاک انتقادهای زیادی به‌همراه داشته است. طرفداران محیط زیست می‌گویند بیت کوین باعث آلودگی بیشتر محیط زیست می‌شود. فعالان اکوسیستم ارزهای دیجیتال با پذیرش این انتقاد در پی رفع آن هستند. استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند زمین‌گرمایی یکی از راه‌حل‌های موثر است. این انرژی بازدهی بیشتری نسبت به انرژی‌های غیرتجدیدپذیر هم دارد.

تعدادی از کشورهای جهان آماده هستند تصمیم مشابه السالوادور بگیرند. لائوس و آرژانتین مهم‌ترین کشورهایی هستند که می‌خواهند بیت کوین را به‌عنوان پول رسمی بپذیرند.

منبع: reuters
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.