دولت السالوادور به کاربران بیت کوین این کشور یارانه بنزین می‌دهد

دولت السالوادور برای ترغیب مردم به استفاده از بیت کوین سیاست‌های یارانه‌ای اتخاذ کرد. انتظار می‌رود این سیاست‌ها باعث رونق بیشتر این بازار در السالوادور شود.

السالوادور اولین کشور صاحب رمز ارز به‌عنوان پول رسمی می‌خواهد مردم این کشور را به خرید بیت کوین ترغیب کند. رییس جمهور این کشور برای رسیدن به این هدف سیاست‌های یارانه‌ای اتخاذ کرد.

نجیب ابوکلیله اعلام کرد مصرف‌کنندگان بومی سوخت در این کشور درصورت استفاده از والت دولتی چیوو، می‌توانند از تخفیف ۲۰ سنتی (۰/۲ دلاری) برای هر گالن بنزین استفاده کنند.

این خبر را بوکله ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۱ (۸ مهر ۱۴۰۰) با عنوان خبری خوشحال‌کننده برای مردم السالوادور در توییتر خود منتشر کرد و درادامه نوشت:

از امروز پمپ‌بنزین‌های بزرگ در کشور به دستگاه‌های پرداختی چیوو مجهز خواهند بود. از فردا پرداخت‌کنندگان با بیت کوین می‌توانند در ازای هر گالن بنزین از تخفیف ۲۰ سنتی برخوردار شوند.

او تأکید کرد که هیچ محدودیتی برای برخورداری از این تخفیف وجود ندارد. هر شخص یا شرکت بومی می‌تواند از این یارانه استفاده کند. او افزود که این تخفیف قیمت بین‌المللی سوخت و هزینه‌های حمل‌و‌نقل را برای زنجیره‌های تأمین کاهش خواهد داد.

هم‌زمان با انتشار این خبر رییس جمهور السالوادور از ایجاد صندوقی دولتی برای تثبیت قیمت گاز مایع خبر داد. او در حمایت از تصمیمش گفت:

درحالی‌که در بازار‌های بین‌المللی قیمت هر سیلندر ۱۱ کیلوگرمی گاز مایع ۱٫۱۷ دلار افزایش پیدا کرده، مردم السالوادور می‌توانند همین مقدار را تا یک سال با قیمت ارزان‌تری بخرند.

نجیب ابوکلیله هفته گذشته نیز در توییتر اعلام کرد السالوادور تاکنون حدود بیت کوینی به ارزش ۵۰۰ دلار را استخراج کرده است، مقدار ناچیزی که دولت این کشور تصمیم دارد به مرور زمان افزایش دهد. ابوکلیله در ادامه گفته است که این مقدار، اولین بیت رسمی استخراج شده از volcanode، نیروگاه تأمین انرژی از آتشفان این کشور است. ابوکلیله، اوایل این هفته ویدیوئی را در توییتر به اشتراک گذاشت که در آن به اولین قدم‌های این کشور در استفاده از انرژی زمین گرمایی حاصل از آتشفان‌ها اشاره شده بود.

رئیس جمهور السالوادور بهار امسال اعلام کرد شرکت دولتی تولید الکتریسیته LaGeo با استفاده از انرژی ارزان، ۱۰۰٪ پاک و تجدیدپذیر و با تولید کربن صفر حاصل از آتش‌فشان‌ها به استخراج بیت کوین خواهد پرداخت. ابوکلیله کم‌تر از دو ماه بعد به وعده خود عمل کرد. انتظار می‌رود این نیروگاه انرژی سبز تا یک سال آینده گسترده‌تر از زمان حال باشد.

السالوادور اولین کشور جهان است که بیت کوین را به‌عنوان پول رسمی پذیرفته است. پذیرش بیت کوین در این کشور باعث آغاز جریان پذیرش در کشورهای دیگر شده است. انتظار می‌رود به‌زودی تعداد زیادی از کشورهای جهان ارزهای دیجیتال را به‌عنوان پول رسمی خود معرفی کنند.

منبع: cointelegraph
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.