بیت کوین از امروز پول رسمی السالوادور به‌شمار می‌رود

السالوادور از امروز بیت کوین را به‌عنوان پول رسمی وارد سیستم اقتصادی خود کرد.

هفت سپتامبر روزی تاریخ برای بیت کوین و السالوادور به‌شمار می‌رود. بیت کوین از امروز در کنار دلار یکی از پول‌های رسمی این کشور به‌شمار می‌رود. قیمت بیت کوین همزمان با آغاز این دوره تاریخی از مرز ۵۲ هزار دلار عبور کرد. السالوادور اولین کشور جهان است که ارز دیجیتال را به‌عنوان پول رسمی معرفی می‌کند.

نجیب بقیله رییس جمهور این کشور در توییتر اعلام کرد دولتش ۲۰۰ بیت کوین خریده است. با احتساب این خرید، دولت السالوادور در حال حاضر ۴۰۰ بیت کوین در اختیار دارد. ارزش این دارایی‌ها در حال حاضر حدود ۲۱ میلیون دلار است. گروهی از طرفداران ارزهای دیجیتال هم در کمپینی برای کمک به السالوادور شروع به خرید کردند. این کمپین باعث افزایش ۱.۵ درصدی قیمت پادشاه رمزارزها شد. بقیله اعلام کرد دولتش حجم «بسیار بیشتری» بیت کوین می‌خرد.

بانک مرکزی السالوادور اعلام کرده از امروز تمام بخش‌های اقتصادی این کشور باید بیت‌ کوین را به عنوان پولی قابل تبادل بپذیرند. تمام پرداخت‌های داخل شبکه‌ بانکی السالوادور نیز با بیت کوین ممکن خواهد بود.

دولت السالوادور به کاربرانی که از امروز بیت کوین بخرند معادل ۳۰ دلار هدیه می‌دهد. این هدیه در ولت چیوو به این افراد اهدا می‌شود. چیوو توسط دولت طراحی و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

براساس آمارها بیش از ۷۰ درصد جمعیت این کشور لاتین حساب بانکی ندارند. دولت السالوادور ابتدای سال جاری میلادی بیت کوین را به‌عنوان راه حلی برای بحران مالی خود مطرح کرد. بقیله رییس جمهور راست‌گرای السالوادور می‌گوید مردم به بانک‌ها اعتماد ندارند اما بیت کوین را می‌پذیرند. این کشور انتظار دارد بیت کوین سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را به طرح‌های دولتی و خصوصی السالوادور جذب کند. براساس گزارش بانک مرکزی این کشور، السالوادور سال گذشته فقط ۵.۹ میلیون دلار سرمایه خارجی جذب کرده است.

السالوادور کوچک‌ترین و از نظر جمعیتی متراکم‌ترین کشور آمریکای مرکزی است. این کشور یکی از ضعیف‌ترین اقتصادها را در منطقه دارد. گردشگری و کشاورزی مهم‌ترین بازوهای اقتصادی این کشور به‌شمار می‌روند. انتظار می‌رود بیت کوین این دو بخش و به‌خصوص گردشگری را تقویت کند. گردشگران خارجی پیش از این تمایلی به همکاری با بانک‌های السالوادور نداشتند. انتظار می‌رود این مشکلات با فعالیت ارزهای دیجیتال مرتفع شود.

طرفداران ارزهای دیجیتال انتظار دارند السالوادو پرچمدار پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رسمی باشد. تعدادی دیگر از کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی درحال بررسی شرایط پذیرش ارزهای دیجیتال هستند. به‌نظر می‌رسد سرنوشت بیت کوین در السالوادور برای این کشورها بسیار تعیین کننده خواهد بود. آرژانتین و کوبا مهم‌ترین کشورهای این منطقه هستند که انتظار می‌رود در آینده بیت کوین که از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری هستند را به‌عنوان پول رسمی بپذیرند.

 

 

منبع: cnn
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.