تحلیل گزارش ترازنامه فدرال رزرو؛ حباب سنگین دلار و نشانه‌های آغاز بهار رمز ارزی

فدرال رزور گزارش هفتگی ترازنامه خود را منتشر کرد. این گزارش نکات مهم بسیاری در خود داشت. سطح دارایی‌های فدرال رزور به رقم بسیار بالایی رسیده است.

گزارش هفتگی ترازنامه فدرال رزور بحث‌های زیادی در اکوسیستم ایجاد کرد. این گزارش نشان می‌دهد بانک مرکزی آمریکا مشغول جمع‌آوری اوراق بهادار با پشتوانه وثیقه و اوراق خزانه‌داری است. این دارایی‌ها با دلارهای تازه چاپ‌شده خریداری شده‌اند. سطح ترازنامه فدرال رزرو به رقم سرسام‌آور ۸.۳۵۷ تریلیون دلار رسید که رکورد جدید به‌شمار می‌رود.

سرازیر شدن پول‌های تازه چاپ‌شده به زیرساخت‌های مالی آمریکا نرخ بهره را در اقتصاد دلاری این کشور نزدیک به صفر نگه می‌دارد. فدرال رزرو تلاش می‌کند با این کار به کنگره در انجام تعهدات دوسویه‌ی تثبیت قیمت‌ها و افزایش میزان اشتغال کمک کند. روی کاغذ اما این سیاست باعث افزایش همیشگی تورم می‌شود. نرخ این تورم البته پایین خواهد بود. چنین تورمی باعث خروج پول از دست جامعه می‌شود. نبود امیدواری به امکان هزینه کردن در آینده نزدیک باعث خرج شدن دارایی می‌شود.

فدرال رزوم با این سیاست‌گذاری تلاش می‌کند از بروز رکود تورمی در اقتصاد آمریکا جلوگیری کند. به‌بیان دیگر جامعه درحال هزینه کردن است تا دولت آمریکا بتواند وام‌های بدون بهره برای مسکن و ایجاد اشتغال پرداخت کند.

کارشناسان در چنین شرایطی پیش‌بینی می‌کنند اقتصاد بین‌الملل بیش از پیش به سوی رمز ارزها تمایل پیدا کند. نزدک در گزارشی با اشاره به افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین نسبت به سال گذشته نوشت:

ترس از تورم با انقباض اقتصادی و بسته‌های محرک دولت در افزایش عرضه جهانی پول آشکار است. بیت کوین خود را به‌عنوان مخزن ارزش و محافظ کاملی در برابر تورم ثابت کرده است. برخلاف ارزهای فیات، بیت کوین توسط بانک مرکزی قانون‌گذاری نشده است.

گزارش نزدک نشان می‌دهد روند پذیرش ارزهای دیجیتال سرعت گرفته است. این گزارش همچنین نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران به بیت کوین اعتماد بیشتری دارند. انتظار می‌رود عملکرد بیت کوین نسبت به دلار در ماه‌های آینده به‌مراتب بهتر باشد. شرکت اطلاعاتی بنزینگا با هشدار نسبت به تورم در بلاگ خود نوشت:

تورم، با توجه به افزایش نرخ بهره مصرفی آمریکا به بیش از ۵.۴٪، در حال حاضر به معنای واقعی کلمه همینجا است. سرمایه‌گذارانی که به تخصیص سبد دارایی‌های خود توجهی ندارند ممکن است در آینده قدرت مالی خود برای هزینه‌های طولانی‌مدت را کاهش دهند.

پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رسمی توسط السالوادور این فرآیند را سرعت می‌دهد. انتظار می‌رود به‌زودی تعداد کشورهایی که این سیاست را در پیش می‌گیرند بسیار بیشتر شود. بسیاری کشورهای آمریکای مرکزی و لاتین درحال بررسی طرح‌های مشابه السالوادور هستند. مجلس ایران هم طرح قانون‌گذاری برای ارزهای دیجیتال را در دستور کار دارد. انتظار می‌رود فرآیند کارکرد رمز ارزها در کشور بعد از تصویب این قوانین سرعت بگیرد.
منبع: cryptopotato
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.