کیف پول ارز دیجیتال چیست و چرا تا این حد اهمیت دارد؟

کیف پول ارز دیجیتال (Wallet) در دنیای رمز ارزها همان وظیفه‌ای را برعهده دارد که کیف پول‌های دستی در دنیای پول‌های فیزیکی انجام می‌دهند. این کیف پول می‌تواند یک سخت‌افزار، نرم‌افزار و یا حتی یک تکه کاغذ باشد. مدیریت ارز دیجیتال به‌وسیله‌ی این کیف پول‌ها انجام می‌شود.

پول فیزیکی را می‌توانیم بدون داشتن کیف پول مدیریت کنیم؛ اما مدیریت ارز دیجیتال بدون کیف پول مخصوص، امکان‌پذیر نیست. کیف پول دیجیتال فهرست تراکنش‌ها و میزان دارایی را مدیریت می‌کند. آشنایی با نحوه‌ی کارکرد، مشخصات، مکانیزم امنیت و سایر مشخصات این کیف پول اهمیت بسیار بالایی دارد.

بررسی دقیق‌تر انواع کیف پول ارز دیجیتال

تنوع نیازهای کاربران باعث ایجاد کیف پول‌های دیجیتال متنوع شده است. همان‌طور که اشاره شد این کیف‌ها به سه دسته‌ی اصلی (نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و کاغذی) تقسیم می‌شوند. زیر دسته‌های کیف پول نرم‌افزاری شامل کیف پول دسکتاپ، آنلاین و اپلیکیشن موبایل هستند.

کیف پول‌های نرم‌افزاری

کیف پول نرم‌افزاری پرکاربردترین نوع کیف پول رمزارز است. این نوع کیف روی انواع پلتفرم‌های آنلاین قابل استفاده است و برای افرادی که می‌خواهند کیف خود را همیشه در دسترس داشته باشند مناسب است. کیف‌های نرم‌افزاری نسبت به کیف‌های سخت‌افزاری امنیت پایین‌تری دارند. در بخش بعدی این مقاله بیشتر با نحوه کارکرد این کیف پول آشنا می‌شویم. کیف پول نرم‌افزاری در سه گروه دسته‌بندی می‌شود:

  • کیف پول دسکتاپ

کاربرانی که با کامپیوتر کار می‌کنند می‌توانند نرم‌افزار کیف پول موردنظر خود را روی سیستم‌عامل نصب کنند. کیف پول دسکتاپ فقط در سیستم عاملی که اولین بار این کیف را دانلود کرده قابل اجرا است. امنیت کیف پول دسکتاپ در صورت حفظ امنیت سیستم‌عامل بسیار بالا خواهد بود. کیف پول مای‌سلیوم (Mycelium) یکی از بهترین کیف پول‌های موبایل برای ذخیره‌سازی بیت‌ کوین است. این کیف پول برای هر دو سیستم‌عامل اندروید و iOS در دسترس است.

  •  کیف پول آنلاین

کیف پول آنلاین روی سیستم‌های ابری اجرا می‌شود. دسترسی به این کیف‌ها بسیار ساده‌تر از کیف‌های دسکتاپ است. البته دسترسی ساده‌تر باعث کاهش سطح امنیت این کیف پول‌ها هم می‌شود؛ چرا که صاحب کیف کلید خصوصی (Private Key) خود را در اختیار کسانی که به سیستم ابری دسترسی دارند و آن را مدیریت می‌کنند قرار داده است. در ادامه‌ی مطلب بیشتر با مفهوم کلید خصوصی آشنا خواهید شد. کیف پول اگزادوس (Exodus) یکی از مشهورترین کیف‌های آنلاین بازار است.

  • کیف پول موبایل

اپلیکیشن‌هایی که روی موبایل کار می‌کنند بسیار کاربردی هستند. این اپلیکیشن‌ها حجم بسیار کم‌تری نسبت به برنامه‌های سیستم‌عامل دارند و کار با آن‌ها بسیار ساده‌تر است.

کیف تراست ولت

امنیت کیف پول موبایل باتوجه به خطر سرقت موبایل به امنیت خود اپلیکیشن و رمزگذاری‌های آن وابسته است. تراست ولت (Trust Wallet) محبوب‌ترین کیف پول موبایل در دنیای رمزارز است.

کیف پول سخت‌افزار

تفاوت بنیادین این کیف‌ها با کیف‌های نرم‌افزاری، ذخیره‌سازی کلید خصوصی روی سخت‌افزار است. این سخت‌افزار ممکن است USB یا هارد دیسک باشد. این کیف پول‌ها اطلاعات تراکنش‌ها را آنلاین دریافت می‌کنند؛ اما ذخیره اطلاعات به‌صورت آفلاین صورت می‌گیرد. این فرآیند امنیت بسیار بالایی دارد. مالک کیف پول سخت‌افزاری می‌تواند با اتصال آن به هر کامپیوتر در دسترس، عملیات موردنظر خود را انجام دهد. بسیاری از کاربران حرفه‌ای از کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger) برای مدیریت رمزارزهای خود استفاده می‌کنند.

کیف پول کاغذی

می‌توان کد خصوصی هر کوین را روی کاغذ چاپ و نگه‌داری کرد. این فرآیند توسط نرم‌افزار مدیریت می‌شود. انتقال کوین در این کیف‌ها به‌وسیله‌ی آدرس‌هایی که روی آن‌ها ثبت شده‌اند انجام می‌شود. انتقال کد خصوصی کوین توسط نرم‌افزار انجام می‌شود. این کار که «وایپ» هم نامیده می‌شود را می‌توان دستی و با وارد کردن کلیدها یا با اسکن کردن کد QR روی کیف پول انجام داد.

کیف پول ارز دیجیتال شامل چه بخش‌‌هایی می‌شود؟

از طریق کیف پول دیجیتال می‌توانید فهرست تراکنش‌های خود و همچنین کلید خصوصی (Private Key) و عمومی‌تان (Public Key) را مدیریت کنید. هر کیف پول دیجیتال کلید عمومی و خصوصی یکتا و منحصربه‌فرد خودش را دارد. 

کلید عمومی شماره حساب دیجیتال شما است. این کلید آدرسی شامل کاراکترهای بسیار پیچیده و اتفاقی است و برای دسترسی عمومی به کیف پول استفاده می‌شود. دریافت کوین از طریق کلید عمومی انجام می‌شود و دسترسی دیگران به آن، مشکل امنیتی ندارد.

کلید خصوصی مانند رمز کارت بانکی شما است. این کلید آدرسی کوتاه‌تر اما شبیه کلید عمومی است. این دو آدرس در ظاهر متفاوت هستند اما کامپیوتر می‌تواند ارتباط آن‌ها را تشخیص دهد. کلید خصوصی مجوز دسترسی به کوین‌های موجود در کیف پول است. محفوظ ماندن کلید خصوصی از دسترس دیگران از نظر امنیتی ضرورت دارد.

زمانی که کوین بین دو کیف پول جابه‌جا می‌شود در واقع مالکیت آن تغییر می‌کند. دریافت‌کننده‌ی کوین برای اینکه بتواند کوین دریافت شده را مدیریت کند، باید کلید خصوصی آن را در اختیار داشته باشد. سیستم زمانی شما را به‌عنوان مالک کوین می‌شناسد که کلید خصوصی شما با کلید عمومی مربوط به آن کوین خاص مطابقت داشته باشد. زمانی که احزار هویت شوید می‌توانید کوین‌های خود را مدیریت کنید.

کیف پول ارز دیجیتال نرم‌افزاری چطور کار می‌کند؟

در حالت نرم‌افزاری وسیله‌ی ارتباطی صاحبِ کوین با شبکه‌ی بلاک‌چین نرم‌افزار است. شخص دریافت کننده، آدرس کیف پول خود را در اختیار پرداخت‌کننده قرار می‌دهد. زمانی که فرآیند انتقال کوین انجام می‌شود، گزارشی از انجام یک تراکنش روی شبکه‌ی بلاک‌ چین ثبت می‌شود. بعد از انجام فرآیند انتقال کوین دو طرف می‌توانند گزارش آن را روی نرم‌افزارهای خود ببینند. فرآیند انتقال کوین از طریق کیف پول در واقع فرآیند انتقال «ارزش» است که در قالب جابه‌جایی یک کد انجام می‌شود.

امنیت کیف پول ارز دیجیتال

سطح امنیت انواع کیف پول ارز دیجیتال متفاوت است و به نوع آن و سرویس‌دهنده‌ی کیف پول بستگی دارد. اگر سرور میزبان کیف پول آنلاین باشد خطر حمله‌های آنلاین به آن بالا است و در مقابل کیف پول‌های آفلاین امنیت به‌مراتب بیشتری دارند. بالا بودن سطح امنیت کیف‌های آفلاین نباید باعث توجه نکردن به امنیت آن‌ها شود. تجربه نشان داده که در هر شرایطی امنیت کیف پول باید در اولویت اول باشد. نکته‌ی بسیار مهم این است که دسترسی دیگران به کلید خصوصی به معنی ازدست‌رفتن کوین موجود در کیف پول خواهد بود.

توصیه‌هایی برای بالابردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال

  • تهیه‌ی پشتیبان

از کیف پول خود پشتیبانی بگیرید. بهتر است فقط مقدار کمی از ارزهای خود را که روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنید در فضای آنلاینی مانند کیف پول نگه‌دارید. باقی کوین‌های خود را آفلاین نگه‌دارید؛ البته امنیت کیف‌های آفلاین را هم فراموش نکنید.

کیف لجر

گزینه‌های تهیه نسخه‌های پشتیبان از صندوق‌های آفلاین یا کیف پول‌های کاغذی یا USB- ها را می‌توان به روش‌هایی از جمله «لجر نانو» انجام داد؛ با این کار می‌توانید کیف پول‌های خود را از نقص‌های کامپیوتری احتمالی محافظت کنید. روش‌هایی مانند لجر نانو به شما کمک می‌کنند در صورت بروز نقص‌های کامپیوتری، کیف پول خود را بازیابی کنید.

  • به‌روزرسانی

نرم‌افزارهای خود را به‌روز کنید. با انجام این کار امن‌ترین محیط موجود را برای خود فراهم می‌کنید. برای امنیت بیشتر همیشه سیستم‌عامل دسکتاپ یا موبایل خود را هم به‌روز نگه‌دارید.

  • لایه‌های امنیتی بیشتر

افزایش تعداد لایه‌های امنیتی باعث بالارفتن سطح امنیت شما می‌شود. رمز عبورهای بلند و پیچیده استفاده کنید و مطمئن شوید انتقال کوین از کیف شما فقط با ارائه‌ی یک رمز پیچیده و قوی امکان‌پذیر است. کیف پول معتبر و دارای قابلیت تعیین هویت دو مرحله‌ای گزینه‌ی بسیار خوبی برای استفاده است. 

کیف‌هایی که قابلیت «چند امضا» دارند امنیت بسیار بالاتری دارند. این قابلیت باعث می‌شود انتقال کوین از کیف شما به تأیید دست‌کم یک کاربر دیگر نیاز داشته باشد.

آیا می‌توان چند ارز در یک کیف ذخیره کرد؟

گسترش روزافزون رمزارزها باعث بالارفتن تعداد این ارزها و کاربران آن‌ها شده است. بیشتر کیف پول‌های دیجیتال به شما این امکان را می‌دهند که هم‌زمان چند رمزارز در آن‌ها ذخیره کنید. کیف پول‌های دارای این قابلیت پیچیدگی خاصی ندارند و می‌توانید به‌راحتی بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها را در آن‌ها مدیریت کنید.

صاحب کیف پول قابل شناسایی است؟

صاحب یک کیف دیجیتال مشخص است، اما درعین‌حال شناسایی دقیق او ممکن نیست. صاحب یک کیف با نام کاربری خود در بلاک‌چین معرفی می‌شود. لازم نیست این نام کاربری اطلاعات واقعی یا لزوماً دقیق باشد. لیست تراکنش‌های انجام شده در بلاک‌چین عمومی است اما یک کیف پول روی این شبکه، فقط با نام کاربری آن معرفی می‌شود.

کاربرانی که می‌خواهند به‌صورت کامل ناشناس باشند روش‌های مختلفی اجرا می‌کنند؛ اما هنوز روشی برای رسیدن به این هدف وجود ندارد. پروژه‌هایی مثل «دارک والت» روی این هدف کار می‌کنند. این پروژه‌ها می‌خواهند کاربران را به‌صورت کامل در بلاک‌چین ناشناس کنند. چنین پروژه‌هایی هنوز به نتیجه نرسیده‌اند و نمی‌دانیم موفق می‌شوند یا خیر.

برای هر تراکنش چه مقدار کارمزد در نظر گرفته شده است؟

پاسخ دقیق به این پرسش ممکن نیست. بررسی بلاک‌چین نشان می‌دهد انجام بعضی تراکنش‌ها فقط با پرداخت کارمزد ممکن است اما بعضی تراکنش‌ها بدون کارمزد هم انجام می‌شوند. امکان تعیین کارمزد پیش از انجام تراکنش هم وجود دارد. تعیین کارمزد پایین برای انجام تراکنش، اولویت انجام آن را پایین می‌برد. ممکن است این تراکنش به دلیل پایین بودن کارمزد هرگز انجام نشود. کاربرانی که می‌خواهند تراکنش خود را سریع انجام دهند باید کارمزد جذابی برای آن تعیین کنند. تعداد قابل‌توجه تراکنش‌های لحظه‌ای باعث شده درصد کارمزد افزایش زیادی نداشته باشد.

کدام کیف پول را انتخاب کنیم؟

دانستیم که پیش از آغاز فعالیت در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال یکی از مهم‌ترین تصمیم‌ها، انتخاب کیف پول مناسب است. همین‌طور دانستیم که برای انتخاب کیف پول باید مشخصات محصولات معتبر موجود در بازار را بررسی و آن‌ها را با نیازهای خود بسنجیم. امنیت کیف پول اهمیت بسیار بالایی دارد و باید به آن توجه جدی شود.

شما برای انتخاب کیف پول چه معیارهایی مدنظر دارید؟ آیا موفق شدید کیف پول مناسب برای کار خود را انتخاب کنید؟

منبع: blockgeeks
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.