بررسی تاریخ جنگ چین با بیت کوین؛ اژدهای همیشه مغلوب!

دولت چین هرگز طرفدار ارزهای دیجیتال نبوده و نیست. این کشور از زمان انتشار بیت کوین در حال تلاش برای نابودی ارزهای دیجیتال است.

چین و هنگ‌کنگ از ابتدای تولد بیت کوین درحال مبارزه با پادشاه رمز ارزها هستند. این دو دولت نزدیک به‌هم تلاش می‌کنند جلوی خرید بیت کوین توسط شهروندان خود را بگیرند. تاریخ نشان می‌دهد این کشورها همواره در این جنگ شکست خورده‌اند.

انتشار خبر قدیمی درباره تلاش دولت چین برای ممنوع کردن بیت کوین در این هفته باعث قرمز شدن بازار شد. بررسی تاریخچه ارز دیجیتال نشان می‌دهد این اصلاح قیمت‌ها همواره با بازگشت به شرایط عادی همراه بوده است. سایت کوین تلگرف در مقاله‌ای تاریخچه جنگ‌های چین و بیت کوین را بررسی کرد:

سال ۲۰۰۹؛ آغاز جنگ

زمانی که فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال در روزهای ابتدایی خود قرار داشتند، وزارت تجارت چین استفاده از ارزهای مجازی برای معاملات کالا را ممنوع کرد. در آن زمان به‌طور خاص از بیت کوین اسمی برده نشد. این کار را می‌توان سنگ بنای قانون‌گذاری‌های سخت‌گیرانه در چین در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانست.

سال ۲۰۱۳؛ اولین دیوار مقابل بیت کوین

بانک مرکزی چین در این سال مؤسسات مالی این کشور را انجام تراکنش‌ها با ارزهای دیجیتال منع کرد. این بانک ارزهای دیجیتال را «بدون معنای واقعی» توصیف کرد. پس از انتشار این خبر، قیمت بیت کوین هزار دلار کاهش یافت. در آن زمان بی‌تی‌سی چاینا (BTCC)، بیشترین سهم در معاملات بیت کوین را در اختیار داشت.

قیمت بیت کوین کمی بعد از این اصلاح به شرایط عادی برگشت.

سال ۲۰۱۴؛ تهدید و فقط تهدید

یک سال بعد از اولین جنگ دولت چین و بیت کوین، اولین اخبار جعلی درباره این جنگ منتشر شدند. این اخبار کمی بعد از انتشار تکذیب شدند اما روی بازار تاثیرگذار بودند. ماه مارس آن سال، سایت Sina Weib) ادعا کرد که بانک مرکزی چین به‌دنبال مسدودسازی تراکنش‌های بیت کوین و این کار را طی یک ماه عملی خواهد کرد. با وجود این که کمی بعد مشخص شد این خبر صحت ندارد، ولی باز هم قیمت بیت کوین سقوط کرد.

تقریباً همزمان با این خبر، صرافی FXBTC که در چین فعالیت می‌کرد، اعلام کرد به‌دلیل تهدیدهای قانون‌گذاران در ارتباط با توقف فعالیت‌هایش، به‌زودی سرویس‌های خود را متوقف می‌کند. این دو خبر در سال ۲۰۱۴، باعث شد که قیمت بیت کوین از ۷۰۹ دلار به ۳۴۶ دلار برسد.

کمی بعد و اواخر ماه مه آن سال، قیمت بیت کوین بار دیگر به بالای ۶۰۰ دلار بازگشت.

سال ۲۰۱۶؛ حمله چینی‌ها به صرافی هنگ‌کنگی

صرافی هنگ‌کنگی Bitfinex در این سال قربانی یکی از بزرگترین هک‌های تاریخ ارزهای دیجیتال شد. طی این حمله، هکرها حدود ۱۱۹,۷۵۶ واحد بیت کوین را از این صرافی سرقت کردند که در زمان نگارش این خبر ارزشی معادل پنج میلیارد دلار دارند. مراجع قضایی همچنان در حال پیگیری برخی از این بیت کوین‌های سرقتی هستند. در آن زمان، انتشار خبر هک بیت فینکس باعث سقوط ۱۰ درصدی قیمت بیت کوین طی دو روز شد.

مثل همیشه قیمت پس از این و با گذشت چند هفته به حالت عادی بازگشت.

سال ۲۰۱۷؛ دو ممنوعیت بزرگ

سپتامبر سال ۲۰۱۷، دولت چین به‌صورت رسمی صرافی‌ها را از ارائه خدمات در داخل این کشور منع کرد. بانک مرکزی چین هم اعلام کرد که شهروندان این کشور اجازه شرکت در عرضه‌های اولیه سکه (ICO) را ندارند.

صرافی ارز دیجیتال در چین

سه ماه طول کشید که قیمت بیت کوین که بعد از این اعلام به چهار هزار دلار رسیده بود، برای اولین بار در تاریخ به ۲۰ هزار دلار برسد. قیمت بیت کوین در روند صعودی قدرتمند بود که خبر بسته‌شدن صرافی BTCC منتشر شد. گفته می‌شد که دلیل توقف فعالیت این صرافی محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های دولتی از سوی چین باشد. بانک مرکزی چین اعلام کرد با این ممنوعیت کار بیت کوین به پایان می‌رسد.

صرافی BTCC همچنان فعالیت می‌کند و هرگز تعطیل نشد. قیمت بیت کوین هم پس از انتشار این خبر به حالت صعودی برگشت.

سال ۲۰۱۸؛ موج خبرهای منفی

ژانویه این سال دولت چین با انتشار چندین فیک نیوز، باعث سقوط بازار شد. بسیاری معتقدند بودند که انتشار اخباری مبنی بر اعمال محدودیت‌ها دولت چین در بحث استخراج ارزهای دیجیتال، عامل اصلی سقوط بازار است. اواسط فوریه، قیمت بیت کوین با سقوطی بیش از ۶۵ درصد، به ۶۸۵۲ دلار رسید.

این سقوط هم دوام چندانی نداشت و تا پایان همان ماه، بیت کوین بار دیگر از کانال ۱۱ هزار دلار گذشت.

سال ۲۰۱۹؛ بلاتکلیفی اعصاب خردکن

قیمت بیت کوین آوریل آن سال با اصلاحی جزئی روبه‌رو شد. به‌گفته کارشناسان، پیش‌نویس لایحه توسعه و اصلاح چین که در آن قرار بود استخراج ارزهای دیجیتال ممنوع شود، دلیل اصلی این اصلاح بوده است. کمی بعد، بانک مرکزی چین عنوان کرد که در صورت کشف معامله ارزهای دیجیتال، بلافاصله آن را متوقف خواهد کرد.

قیمت بیت کوین پس از انتشار این خبر اصلاح شد. کمی بعد خط روند به حالت عادی برگشت و قیمت به سمت اوج تاریخی دیگری رفت.

سال ۲۰۲۰؛ جنگ اوج می‌گیرد

ماینرهای چینی شروع به فروش دارایی‌های خود کردند. این فروش و کرونا باعث سقوط شدید بازار شد. نوامبر ۲۰۲۰ دولت هنگ‌کنگ اعلام کرد که در نظر دارد معاملات خرد ارزهای دیجیتال را ممنوع کند. این کشور دلیل این اقدام را مبارزه با پول‌شویی عنوان کرده بود. اولین سال شیوع کرونا با شکسته‌شدن رکورد ۲۰ هزار دلار برای بیت کوین به پایان رسید.بیت کوین برای اولین بار در سه سال از ۲۰ هزار دلار عبور کرد. این رکورد اما کمی بعد با عبور از کانال ۳۰ هزار دلار شکسته شد.

بیشتر بخوانید: هدف از بازنشر خبرهای قدیمی درباره ارزهای دیجیتال در چین چیست؟

ماه مه ۲۰۲۰ انجمن ملی امور مالی اینترنتی چین، انجمن بانکداری این کشور و انجمن پرداخت چین، در بیانیه‌ای نسبت به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال هشدار دادند. یک ماه بعد، بانک مرکزی چین به بانک‌های چینی و ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت موبایلی این کشور دستور داد که از ارائه خدمات به مشتریانی که با ارزهای دیجیتال کار می‌کنند، خودداری کنند. یک ماه بعد  مقامات چینی استخراج ارزهای دیجیتال در کشور را ممنوع اعلام کردند. این خبر باعث شد تا ماینرها از چین به دیگر نقاط جهان مهاجرت کنند.

بررسی تاریخ نشان می‌دهد باید منتظر بازگشت بیت کوین به شرایط عادی باشیم. هرچند بازار همیشه از اخبار مرتبط با چین تاثیر گرفته اما همیشه موفق به اصلاح روند و بازگشت به شرایط عادی شده است. انتشار مجدد خبرهای قدیمی در ابتدای این هفته باعث کاهش دو درصدی قیمت بیت کوین شد.

منبع: cointelegraph
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.