مجلس یک گام به تصویب قوانین موردنیاز حوزه رمزارز نزدیک شد

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از اتخاذ تصمیم‌های جدید درباره وضع قوانین مورد نیاز حوزه رمز ارز خبر داد.

اواخر سال گذشته و ابتدای سال جاری فعالان حوزه ارز دیجیتال و انجمن بلاک چین ایران بارها از مجلس درخواست کردند قوانین نظارتی مناسب برای این حوزه درنظر بگیرد. نبود قوانین شفاف که فعالان این حوزه تحت نظارت آن‌ها فعالیت کنند، امکان فعالیت‌های غیرقانونی را افزایش داده است. انتظار می‌رود تصویب قوانین جدید نظارتی بسیاری از مشکلات حوزه رگولاتوری رمز ارز را برطرف کند.

محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد ایرادهایی که شورای نگهبان به لایحه قوانین مرتبط با قاچاق ارز و کالا گرفته بود برطرف شده است. شورای نگهبان وجود قوانین مرتبط با رمزارزها در این لایحه را محل اشکال دانسته بود. پورابراهیمی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار اعلام کرد این لوایح جداگانه بررسی خواهند شد:

تلاش کردیم تا موضوعات مربوط به حوزه رمز ارزها به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد چراکه ممکن است گنجاندن این موضوعات در قانون قاچاق کالا و ارز در تعاریف و محتوا و نحوه رسیدگی ها ایجاد اشکال کند. به این دلیل ما موضوع مبارزه با تخلفات در حوزه رمز ارزها را از قانون قاچاق کالا و ارز جدا کردیم که در یک قانون جامع همه احکام مورد نظر را بیاوریم و مصادیق تخلفات و پولشویی و مصادیق مرتبط با عدم نظارت دولت بر خروجی منابع ارز ی را رد قانون جداگانه ببینیم.

پورابراهیمی با بیان اینکه گزارش ماده ۴۵ کمیسیون اقتصادی درباره رمز ارزها و طرح اولیه در این زمینه در دستور کار صحن علنی قرار دارد گفت:

به جای اینکه که یک حکم جزیی در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حوزه رمز ارزها داشته باشیم، انشالله به زودی و بعد از قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی پیرو ماده ۴۵ درباره رمزارزها محتوای احکام قانونی در بخش های مختلف را تعیین خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در این طرح تکالیفی برعهده مجموعه مبارزه با پول شویی وزرات اقتصاد و بانک مرکزی در ارتباط با صرافی‌هایی که در حوزه رمز ارزها فعالیت می‌کنند، گذاشته خواهد شد گفت:

همچنین در این طرح تکالیفی برای وزرات نیرو درباره تامین برق رمز ارزها و تکالیف برای وزرات صمت درباره صدور مجوز فعالیت در حوزه رمز ارزها مدنظر قرار گرفته است.

پورابراهیمی درباره جزییات بیشتر این لوایح و زمان احتمالی ارسال آن‌ها به شورای نگهبان اظهارنظری نکرده است. انتظار می‌رود در ماه‌های آینده و باتوجه به گسترش روزافزون فعالیت در این حوزه مجلس و شورای نگهبان بررسی لوایح مذکور را در دستور کار خود قرار دهند. افزایش قیمت ارز دیجیتال در ماه‌های اخیر باعث توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران به این حوزه شده است.

منبع: tahlilbazaar
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.