بازارهای مالی چین در مسیر بلاک چین و قراردادهای هوشمند

چین در نظر دارد تا در یک برنامه پنج ساله بازارهای مالی را با استفاده از شبکه بلاک چین و قراردادهای هوشمند دیجیتالی کند.

یکی از تحولاتی که با ورود بلاک چین درحال رخ دادن است، ورود تدریجی بسیاری از بازارهای مالی به شبکه بلاک چین است. حال در جدیدترین خبرها چین نیز اعلام کرده که درحال ایجاد زیرساخت‌هایی برای ورود بازار اوراق بهادار و سایر بازارهای مالی به بلاک چین و استفاده از قراردادهای مالی هوشمند است.

بعد از جلساتی که با شرکت صاحب‌نظران زنجیره صنعت اوراق بهادار چین و سمپوزیوم OTC Alliance Chain برگزار شد، کمیسیون تنظیم مقررات اوراق بهادار چین (CSRC) اعلام کرد که علاقه‌مند است تا بسیاری از بازارهای اوراق بهادار و معاملات آتی را با استفاده از روش‌های جایگزین مانند بلاک چین و قراردادهای هوشمند دیجیتالی کند. جیانگ دانگسینگ، معاون دفتر تنظیم مقررات علوم و فناوری، نکات مهمی را در این زمینه گفت:

مهم‌ترین وظیفه درحال حاضر مطالعه و تحقیق برای چگونگی پیشبرد تحول دیجیتالی در صنعت اوراق بهادار و معاملات آتی است. چراکه با پیشرفت فناوری راهی جز دستیابی به آن تحول دیجیتالی وجود ندارد.

برنامه پنج ساله چین برای تحول بازارهای مالی با کمک تکنولوژی

مدیران مالی و صاحب‌نظران اقتصادی چینی در این جلسات بلاک چین را در طرحی با ‌عنوان «برنامه پنج ساله» برای این کشور ارائه کرده‌اند و قصد دارند تا تکنولوژی را به‌عنوان محور اصلی اقتصاد در پنج سال آینده ارتقا دهند.

در این طرح بلاک چین همراه با هوش مصنوعی و کلان داده به‌عنوان اصلی‌ترین محورهای تحول قرار گرفته‌اند. با وجود این برنامه‌ها و تصمیمات، دولت چین همچنان موضع سختی در برابر ارزهای دیجیتال و به ویژه بیت کوین در حوزه مالی دارد. بنابراین طرح‌های ارائه شده با محوریت «بلاک چین نه بیت کوین» شناخته شده است.

چندی پیش دولت چین اقدام به ممنوعیت استخراج رمزارزها در چندین استان این کشور از جمله سیچوان و یوننان کرده است. این موضوع باعث کاهش میزان فعالیت جدی و تخصصی در زمینه ایمن‌سازی بلاک چین و بیت کوین شد.

با وجود این سختگیری‌ها، جیانگ دانگسینگ قانونگذار چینی و معاون دفتر تنظیم مقررات علوم و فناوری از ایجاد زیرساخت بلاک چین و ارزهای دیجیتال دفاع کرد و گفت:

جذابیت بلاک چین این است که مکانیسم اعتماد را در شبکه مالی ایجاد می‌کند. دیجیتالی شدن، کلیدی برای موفقیت در آینده صنعت مالی است.

منبع: news.bitcoin
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.