اشتباه تایپی صاحب یک توکن NFT برای او ۲۵۰ هزار دلار ضرر به‌همراه داشت

صاحب یکی از توکن‌های مشهور جهان در اثر اشتباه، دارایی خود را با قیمت بسیار کم‌تر فروخت.

مالک یکی از توکن‌های محبوب مجموعه میمون‌های کسل که یک توکن غیر مثلی (NFT) بسیار گران‌قیمت است، دارایی خود را یک‌دهم ارزش واقعی فروخت. خریدار این دارایی با خرید اتریوم موفق به تصاحب یک دارایی ارزشمند شد.

باشگاه قایق تفریحی میمون کسل، پروژه‌ای بر پایه NFTها و ساخته‌شده روی بلاک چین اتریوم است؛ این پروژه از ۱۰ هزار آواتار میمون‌های کسلی تشکیل شده که هر کدام در قالب NFT به فروش می‌رسند.

افراد شناخته‌شده زیادی مانند جیمی فالن، استف کری و پست ملون از دارندگان NFTهای این مجموعه هستند. در حال حاضر ارزان‌ترین آواتار در میان میمون‌های کسل، ۵۲ اتر یا ۲۱۰ هزار دلار ارزش دارد؛ با این حال شخصی به نام مکس روز ۲۰ آذر ۱۴۰۰، در نتیجه اشتباهی تایپی موسوم به خطای انگشت چاق، یکی از این NFT‌ها به ارزش ۷۵ اتر (حدود سیصد هزار دلار) را با قیمتی خیلی پایین‌تر (۰٫۷۵ اتر معادل ۳ هزار دلار) فروخت.

خطای انگشت چاق، اصطلاحی عامیانه برای اشاره به رخ دادن خطایی هنگام تایپ است. هنگامی که انگشت فردی بزرگ‌تر از سطح لمس باشد، شاید با گذاشتن انگشت روی یکی از کلیدهای کیبورد مجازی، دو کلید مجاور را فشار دهد؛ در برخی موارد می‌تواند این خطا را برگرداند؛ اما به‌نظر می‌رسد که این بار ضرر مالی زیادی برای مکس به همراه داشته است.

مکس با نام کاربری maxnaut، قصد داشت آواتار میمون کسل خود را با قیمت ۷۵ اتر یا حدود سیصد هزار دلار برای فروش بگذارد؛ اما به‌اشتباه قیمت آن را در فهرست NFT-های قابل‌فروش، یک‌صدم این قیمت و ۰٫۷۵ اتر درج کرد.

آواتار، بلافاصله توسط شخصی خریداری شد؛ خریدار حتی برای سرعت بخشیدن به تراکنش ۳۴ هزار دلار بیشتر نیز پرداخت کرد و فرصتی برای جبران اشتباه به مکس نداد. آواتار فروخته شده به‌سرعت دوباره با قیمتی معادل ۲۴۸ هزار دلار در فهرست‌ NFT‌های قابل‌خرید قرار گرفت.

به‌نظر می‌رسد تراکنش را رباتی انجام داده که توسط صاحبش برای خرید فوری NFTهایی با مبالغی زیر قیمتی مشخص و به هدف سودآوری از موقعیت‌هایی مشابه، کدنویسی شده است.  مکس درباره اشتباه خود گفت:

حدس می‌زنم بی‌دقتی و افت تمرکز دلیل این اتفاق باشد، من هر روز NFTهای زیادی برای فروش قرار می‌دهم؛ اما این‌بار دقت کافی نداشتم. به محض کلیک روی موس، متوجه خطا شدم، اما ربات خریدار از من سریع‌تر بود و حتی بیش از ۸ اتر (۳۴ هزار دلار) نیز برای تسریع در انجام تراکنش پرداخت کرد. قبل از اینکه بتوانم روی دکمه لغو کلیک کنم، NFT‌ از فهرست فروش حذف شد و به همین سادگی ۲۵۰ هزار دلار از دست دادم.

منبع: cnet
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.