ارزش بازار بیت کوین از فیسبوک بیشتر شد

همزمان با بحران فنی فیسبوک، ارزش بازار بیت کوین از این ابرکمپانی بیشتر شد. فیسبوک روزهای بسیار سختی سپری می‌کند.

افزایش قیمت بیت کوین و بازگشت به محدوده ۵۰ هزار دلار باعث افزایش چشمگیر ارزش کلی بازار شد. این افزایش، بیت کوین را به ششمین دارایی بزرگ دنیا تبدیل کرد.

همزمان با بحران فنی پلتفرم فیسبوک این شرکت بزرگ بخش زیادی از ارزش خود را از دست داد. از دسترس خارج شدن شبکه‌های اجتماعی فیسبوک، اینستاگرام و واتس اپ باعث شده است تا ارزش سهام فیسبوک، شرکت مادر این سه برنامه در چند ساعت اخیر بیش از پنج درصد کاهش یابد. از طرف دیگر افزایش قیمت بیت کوین به محدوده ۴۹،۳۵۰ دلار، ارزش بازار این رمز ارز را به بیش از ۹۲۹ میلیارد دلار رسانده است.

بیت کوین روز گذشته برای ساعاتی در محدوده ۵۰ هزار دلار معامله شد. این اولین بار در بیش از یک ماه اخیر است که بیت کوین وارد این کانال قیمت می‌شود. ماه گذشته یکی از سرخ‌ترین ماه‌ها برای بازار بیت کوین بود. بسیاری کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند وضعیت بازار در شش ماهه دوم سال جاری میلادی بهتر باشد. تحلیل‌گران مطرحی چون «پلن بی» افزایش دو برابری ارزش بیت کوین را پیش‌بینی کرده‌اند.

سرویس‌های فیسبوک پس از بیش از ۶ ساعت قطعی به وضعیت عادی برگشتند. فیسبوک دلیل از دسترس خارج شدن سرویس‌های خود را مشکلی در پیکربندی شبکه عنوان کرد و گفت باور دارد که این مشکل بصورت غیرعمدی ایجاد شده است.

گزارش‌های اولین نشان می‌دهند که از کار افتادن سرویس‌های فیسبوک باعث کاهش جدی ارزش کل بازار این شرکت شده است. به‌دنبال از کار افتاده ۶ ساعته سرویس‌های این شرکت، ارزش کل بازار فیسبوک تا ۵۰ بیلیون دلار کاهش یافت. البته طی ساعت‌های گذشته بخشی از افت بازیابی شد ولی همچنان حدود ۴۷ بیلیون دلار از ارزش بازار این کمپانی از دست رفته است.

هرچند هنوز دلیل اصلی اختلال در سرویس‌های فیسبوک مشخص نشده است، قائم‌مقام مدیرعامل کلادفلر اعلام کرده که مشکل از دسترس خارج‌شدن اینستاگرام و دیگر سرویس‌های فیسبوک مربوط به DNS است.

قطع شدن سرویس‌های این شرکت بزرگ درحالی رخ داد که بیش از سه هزار روز از آخرین باری که شبکه بیت کوین در دسترس کاربران نبود می‌گذرد. این قطعی سراسری باعث مطرح شدن انتقادهای جدی به فیسبوک شد. گفته می‌شود در جریان این قطعی اطلاعات بیش از یک و نیم میلیارد کاربر شبکه‌های اجتماعی تحت مالکیت فیسبوک سرقت شده است. فیسبوک این مسئله را تکذیب کرده است. در صورت صحت سرقت این حجم از اطلاعات فیسبوک با بحران حقوقی بسیار جدی روبرو خواهد شد. گروهی از سیاستمداران مهم آمریکا به‌دنبال کاهش قدرت این شبکه اجتماعی هستند.

منبع: assetdash
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.