ماینرهای بیت کوین سراغ استفاده از انرژی هسته‌ای رفته‌اند

ماینرها برای استخراج بیت کوین به انرژی هسته‌ای رو آورده‌اند. پیش از این استفاده از انرژی‌های فسیلی انتقادهای زیادی متوجه صنعت استخراج کرد.

استخراج بیت کوین در نیروگاه‌های هسته‌ای، ممکن است آینده این صنعت را تغییر دهد. استفاده از سوخت‌های فسیلی و برق انتقادهای زیادی را متوجه ماینرها کرده بود. این انتقادها به تغییر سیاست این حوزه منجر شده است.

تیر امسال (جولای ۲۰۲۱)، شرکت استخراج Compass Mining با همکاری شرکت Oklo، استارتاپ فعال در زمینه‌ی انرژی هسته‌ای از انرژی هسته‌ای برای تولید بیت کوین استفاده کرد. Oklo با استفاده از «مایکرو راکتورها» به چالش ساخت راکتورهایی با مقیاس کامل پاسخ داده است.

شرکت انرژی آمریکایی Talen Energy نیز با شرکت استخراج TeraWulf همکاری می‌کند. تالن برای این منظور در حال ساخت تأسیساتی به‌اندازه چهار زمین فوتبال آمریکایی در پنسیلوانیا است. به‌گفته الکس هرناندز رئیس شرکت تالن، این تأسیسات استخراج که «ناتیلوس کریپتوماین» نام دارد، رمزارزهای بدون کربن استخراج خواهند کرد.

هرناندز دراین‌باره می‌گوید:

تأسیسات استخراج خود را در مجاورت نیروگاه هسته‌ای تأسیس می‌کنیم. با این کار، این نیروگاه درکنار تأمین برق شبکه، به درآمدی مضاعف دست پیدا می‌کند. برای همه این نکته روشن است که بیت کوین، پادشاه ارزهای دیجیتال، باید به‌سرعت به راهکاری برای تأمین انرژی پاک و مطمئن دست پیدا کند.

تأثیر بیت کوین روی محیط‌زیست امروزه به‌خوبی شناخته شده و مستند است. براساس تحقیقات دانشگاه کمبریج، شبکه بیت کوین سالانه چیزی کمتر از صد تراوات‌ساعت (TWh) انرژی مصرف می‌کند که این امر بیت کوین را در رقابت با بزرگ‌ترین کشورهای مصرف‌کننده‌ انرژی در دنیا قرار می‌دهد. سال گذشته، شبکه بیت کوین تا ۱۴۱ TWh انرژی مصرف کرد؛ یعنی جزو سی کشور برتر در مصرف انرژی. در ایران نیز قطعی برق در ابتدای سال ۱۴۰۰ باعث ممنوع شدن استخراج بیت کوین در تابستان شد.

اینکه چقدر از این مصرف انرژی در ردپای کربن بیت کوین نقش دارد، وابسته با این است که چقدر از این انرژی از منابع تجدیدناپذیر یا با تولید کربن زیاد نشئت گرفته است.

طبق داده‌های دانشگاه کمبریج، تنها ۳۹ درصد از شبکه بیت کوین براساس انرژی تجدیدپذیر است. از زمان مطالعه این دانشگاه در سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریور ۱۳۹۹)، ماینرهای بیت کوین برای اولین‌بار سعی کرده‌اند مطالعاتشان را انجام دهند؛ هرچند با این مطالعات با شک‌وتردید رفتار می‌شود.

از این نظر که دستگاه‌های استخراج بیت کوین تک‌منظوره و با عمر کم هستند، تلفات زیست‌محیطی آن‌ها زیاد است. بنابر مطالعه الکس د وریس، مؤسس سایت دیجی کونومیست، بیت کوین به‌اندازه هلند زباله زیستی تولید می‌کند. سایت مذکور اثرهای ناخواسته ترندهای دیجیتال را بررسی می‌کند. با داشتن چنین داده‌هایی، جای تعجب نیست که استخراج‌کنندگان بیت کوین به‌دنبال انرژی هسته‌ای برای تأمین انرژی خود باشند.

منبع: decrypt.co
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.