خوش‌شانس‌ترین ماینر تاریخ بیت‌کوین؛ غلبه بر ۱.۳ میلیون احتمال مخالف!

یک ماینر بیت کوین موفق شد با ریگ خانگی یک بلاک کامل استخراج کند.

یک استخراج کننده انفرادی بیت کوین با قدرت محاسباتی فقط ۱۲۶ تراهش در ثانیه (TH/s)، برنده رقابت استخراج بیت کوین شد. این ماینر خوش شانس با استخراج موفق بلاک شماره ۷۱۸۱۲۴، تمام پاداش استخراج یک بلاک را که در حال حاضر ۶.۲۵ بیت کوین است ببرد. قیمت خرید بیت کوین در زمان استخراج این بلاک حدود ۴۲ هزار دلار بود.

این استخراج کننده فقط ۰.۰۰۰۰۷۳ درصد از کل هش‌ریت بیت کوین را در اختیار داشت. ۱ EH/s برابر با ۱ میلیون TH/s است.به‌بیان دیگر شانس موفقیت این ماینر یک در ۱.۳۶ میلیون بود.

قدرت محاسباتی همه استخرهای مهم استخراج بیت کوین در محدوده EH/s است. مثلاً AntPool و Poolin، (در زمان نگارش مقاله) به ترتیب ۲۶.۳۰ EH/s و ۲۲.۱۹ EH/s را کنترل می‌کنند. مشخص نیست که این ماینر چه مدت در شبکه بوده است، اما اگر امروز وارد شبکه می‌شد، بر اساس هش‌ریت و میزان سختی فعلی، بیش از ۹۵۰۰ روز (حدود ۲۶ سال) طول می‌کشید تا با تنها ۱۲۶ TH/s، از نظر آماری برنده یک بلاک باشد.

این ماینر، بخشی از یک استخر استخراج انفرادی (solo mining pool) است که توسط ckpool اداره می‌شود. به این معنی که ۲ درصد از پاداش (۰.۱۲۵ BTC یا ۵۲۰۰ دلار) به خزانه پلتفرم می‌رود. بر اساس داده‌های BTC.com، ماینر کارمزد تراکنش‌ها را نیز از این بلاک دریافت می‌کند که حدود ۰.۱ BTC گزارش شده است.

استخر استخراج انفرادی به ماینرها اجازه می‌دهد از تجهیزات خود برای استخراج بلاک‌های جدید استفاده کنند و تنها بعضی خدمات را به آن‌ها ارائه می‌دهد. مثلاً بلاکچین بیت کوین را از طرف آنها اجرا می‌کند. از این رو تمام پاداش‌ منهای کارمزد ۲ درصدی را به ماینر می‌دهد. برخلاف استخرهای اشتراکی که پاداش‌ها را به طور متناسب بین تمام ماینرها تقسیم می‌کنند.

آخرین باری که یک ماینر در ckpool موفق به حل کردن یک بلاک شد به ۲ دسامبر ۲۰۲۱ (۱۱ آذر ۱۴۰۰) و بلاک شماره ۷۱۲۲۱۷ برمی‌گردد. بر اساس داده‌های BTC.com، استخر ckpool در رده‌بندی استخرهای استخراج بیت‌کوین بر اساس سهم از هش‌ریت، با مجموع قدرت محاسباتی ۰.۴۱ اگزاهش در ثانیه (یا به صورت دقیق‌تر، ۴۱۰.۹۶ PH/s) در رتبه پانزدهم قرار دارد.

دکتر کان کولیواس، یکی از مدیران ckpool در توییتی نوشت:

چنین اتفاقی برای این ماینر شاید یک بار در تمام عمرش رخ دهد. با وجود این، تنها یک سال قبل، ماینری به همین کوچکی یک بلاک را در استخر من حل کرد. معمولاً از نظر آماری، ماینرهای بزرگتر هستند که بلاک‌ها را حل می‌کنند، اما دلیلی وجود ندارد که حتی کوچکترین ماینر نتواند حل‌کننده یک بلاک باشد.

منبع: theblockcrypto
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.