بررسی‌های بلومبرگ نشان می‌دهد بیت کوین بهترین راه برای فرار از تورم است

بررسی کارشناسان نشان می‌دهد بیت کوین تنها داریی مهم جهان است که تورم منفی چشم‌گیری دارد.

کارشناسان مرکز تحقیقاتی بلومبرگ می‌گویند تورم بیت کوین در یک دهه اخیر نزدیک صددرصد بوده است. این کارشناسان تورم پادشاه ارزهای دیجیتال را منفی ۹۹.۹۶ درصد محاسبه کرده‌اند. این مرکز می‌گوید بیت کوین بهترین دارایی ممکن برای فرار از تورم در سراسر جهان است.

قیمت یک بیت کوین در سال ۲۰۱۱ معادل چهار هزارم درصد ارزش امروز این ارز بود. این درحالی است که شاخص دلاری هزینه‌های مصرف‌کننده (CPI) در آمریکا، از آن زمان تاکنون ۲۸ درصد رشد داشته است. هزینه‌های مصرف‌کننده، مجموع مبلغ مصرف شده هر خانواده است که افراد و خانوارها برای استفاده از کالا و خدمات می‌پردازند.

بیت کوین درست چند روز قبل و پس از انتشار گزارش آمار تورم آمریکا در ماه اکتبر (مهر) به رکورد تاریخی جدیدی دست یافت. از سال گذشته تاکنون هزینه‌های مصرف‌کننده در آمریکا ۶.۲ درصد رشد داشته که این مقدار سریع‌ترین رشد این شاخص از سال ۱۹۹۰ است. علاوه بر این، زمانی که از معیارهای دهه ۱۹۸۰ برای اندازه‌گیری شاخص هزینه‌های مصرف‌کننده استفاده می‌کنیم، تورم نزدیک به ۱۵ درصد افزایش یافته است.

کارشناسان اقتصادی بلومبرگ تخمین می‌زنند که تقریباً نیمی از افزایش قیمت اخیر بیت کوین به‌دلیل ترس از تورم است. نیم دیگری از این افزایش هم به‌دلیل معاملات مبتنی بر حرکات صعودی قیمت یا همان معاملات مومنتوم (Momentum Trading) است.

بیورن وَن روی و تام اورلیک اقتصاددان‌های بلومبرگ در گزارش خود نوشته‌اند:

مدل ما نشان می‌دهد که برای بیت کوین اهمیت تورم و مقابله با بی‌اعتمادی در طول زمان به محرک‌های مهم‌تری تبدیل می‌شود. ۵۰ درصد حرکات قیمتی در چرخه صعودی اخیر [مربوط به این معیارها بوده است که] در مقایسه با ۲۰ درصد سال ۲۰۱۷ [رشد قابل‌توجهی داشته است].

معرفی بیت کوین به‌عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری برای مقابله با تورم از سوی عموم مردم در حال افزایش است. ماه گذشته، پال تودور جونز میلیاردر مشهور و مدیر صندوق‌های پوشش ریسک، گفت بیت کوین در مقایسه با طلا در پوشش ریسک‌های سرمایه‌گذاری عملکرد بهتری دارد. جی‌پی مورگان هم به همین دلیل بیت کوین را ارزشمند می‌داند.

این اتفاق‌‌نظر تعجب‌آور نیست. در حالی که عرضه پول «M2» در آمریکا تنها در دو سال گذشته تقریبا ۴۰ درصد افزایش داشته، سیاست پولی بیت کوین همواره ثابت بود و سرعت عرضه آن در حال کاهش است. منظور از پول M۲ تمام پول‌های نقد موجود در بازار، پس‌اندازها و سپرده‌های بانکی است. هرگز بیش از ۲۱ میلیون بیت کوین وجود نخواهد داشت و این امر به بیت کوین ویژگی کمیاب‌بودن و اطمینان‌بخشی را می‌دهد.

منبع: cryptopotato
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.