ادوارد اسنودن: فعالیت‌های دولت چین باعث تقویت بیت کوین می‌شود

ادوارد اسنودن ژورنالیست برجسته آمریکایی معقتد است ممنوع شدن بیت کوین توسط چین باعث تقویت آن خواهد شد.

اسنودن همزمان با افزایش قیمت و خرید بیت کوین اعلام کرد این ارز در آینده تقویت می‌شود. او سخت‌گیری‌های دولتی را عامل این تقویت اعلام کرد. اسنودن یکی از مهم‌ترین پشتیبان‌های ارزهای دیجیتال به‌شمار می‌رود. او در توییتی به اظهاراتش در ۱۳ مارس ۲۰۲۰ (۲۴ اسفند ۱۳۹۸) در مورد بیت کوین اشاره کرد. پنجشنبه سیاهی که بازار رمزارزها و سهام در پی شیوع ویروس کرونا دچار بحران شد.

اسنودن در روز پنجشنبه سیاه از سقوط ۵۰ درصدی ارزش بیت کوین شوکه نشد و حتی آن را بهترین فرصت برای خرید بیت کوین معرفی کرد. موسس پلتفرم افشاگری ویکی‌لیکس روز یکشنبه ۳ اکتبر ۲۰۲۱ (۱۱ مهر ۱۴۰۰) در توییتی نوشت:

با وجود تلاش‌های جهانی دولت‌ها برای تضعیف پذیرش عمومی و حمایت از رمزارزها، قیمت بیت کوین از آن سقوط تاریخی تا امروز ۱۰ برابر افزایش یافته است.

در جریان سقوط بیت کوین در پنجشنبه سیاه، ارزش این رمزارز به ۳۸۰۰ دلار رسید؛ اما از آن تاریخ تا زمان نگارش این مقاله (۱۷ مهر ۱۴۰۰) ارزش بیت کوین به بالاترین سطح خود و حدود ۶۴,۸۰۰ دلار رسیده است. سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰) سال سرکوب گسترده بیت کوین و ارزهای دیجیتال، به‌خصوص در چین به شمار می‌رود.

مقامات چین در این سال سیاست‌های جدیدی برای ممنوعیت استفاده از رمزارزها در پیش گرفتند. بعد از اعمال این ممنوعیت‌ها، ماینرهای بیت کوین به خارج از چین مهاجرت کردند و تجهیزات سخت‌افزاری خود را نیز به خارج از این کشور انتقال دادند. تعطیلی استخراج رمزارزها در چین، حتی به‌طور موقت، باعث کاهش شدید نرخ هش بیت کوین شد.

هم‌زمان با سرکوب رمزارزها، پذیرش بیت کوین همچنان در حال رشد است و برخی دولت‌ها نیز با این جنبش همراه شده‌اند. برای مثال، دولت السالوادور به‌عنوان اولین کشور به‌تازگی بیت کوین را وجه قانونی این کشور معرفی کرده است. این اقدام و اقداماتی از این دست می‌تواند پیامدهای قابل توجهی در سراسر آمریکای مرکزی و جنوبی داشته باشد.

اسنودن پیش‌تر از قانونی شدن بیت کوین در السالوادور حمایت و کشورهای دیگر را به پذیرش بیت کوین به‌عنوان دارایی ذخیره‌شده تشویق کرده بود.

همزمان با اظهارات اسنودن سناتور سینتیا لومیس اعلام کرد اقدام به خرید بیت کوین کرده است. این سناتور جمهوری‌خواه یکی از طرفداران مشهور ارزهای دیجیتال در آمریکا است. اعلام این خبر ممکن است تاثیر مثبتی روی بازار داشته باشد.

لومیس خرداد امسال در مصاحبه‌ای درباره ارزهای دیجیتال گفت:

دوست دارم ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین به بخشی از سبد سرمایه‌ای مردم تبدیل شوند. این ارزها باید به بخشی از آینده مالی ما تبدیل شوند.

منبع: cointelegraph
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.