اعلام نرخ بیکاری در آمریکا باعث اصلاح چند درصدی قیمت بیت کوین شد

قیمت بیت کوین در آغاز روز کاری چهار دسامبر (۱۳ آذر) با اصلاح ۲۲ درصدی همراه بود. کاهش ۱۰ هزار دلاری ارزش بیت کوین باعث کاهش چندین درصدی سایر ارزها نیز شد.

بازار بیت کوین ماه آخر میلادی سال ۲۰۲۱ را قرمز آغاز کرد. اصلاح قیمت تا محدوده ۴۲ هزار دلار باعث کاهش چشمگیر خرید بیت کوین در بازار شده است. این قیمت البته بعد از این اصلاح افزایش پیدا کرد اما به کانال ۵۰ هزار دلاری نرسید. درحالی که خرید اتریوم و سایر ارزها در هفته‌های گذشته افزایش پیدا کرده بود بازار آلت کوین‌ها هم اصلاح شد.

روند نزولی بازار ارزهای دیجیتال پس از آن آغاز شد که اداره کار آمریکا اعلام کرد نرخ بیکاری در این کشور از ۴.۶ درصد ماه گذشته به ۴.۲ درصد در ماه نوامبر (آبان) رسیده است. این رقم پایین‌ترین نرخ بیکاری در آمریکا از فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۹۸) است.

عده‌ای از کارشناسان معتقدند کاهش بیکاری در آمریکا و بازگشت این نرخ به سطوح قبل از همه‌گیری کرونا در سراسر جهان، می‌تواند به بانک مرکزی این کشور کمک کند تا سریع‌تر سیاست‌های پولی خود را به حالت عادی بازگرداند و سرعت چاپ دلار را کمتر از قبل کند؛ اتفاقی که می‌تواند در نهایت باعث افزایش قیمت دلار در بازارهای جهانی و به‌دنبال آن کاهش قیمت بیت کوین و آلت‌کوین‌ها شود.

با وجود ریزش ارزش دلاری بیت کوین و ترسی که بازار را فراگرفته، طبق معمول عده‌ای از معامله‌گران از این اصلاح به‌عنوان فرصتی برای خرید در کف‌های قیمتی استفاده می‌کنند. نجیب بوکلیه (Nayib Bukele) رئیس‌جمهور السالوادور که چند ماه پیش بیت کوین را به‌عنوان ارز قانونی این کشور معرفی کرده بود، دقایقی پیش در توییتر اعلام کرد که ۱۵۰ بیت کوین دیگر با قیمتی حدود ۴۸,۷۰۰ دلار خریده است.

کارشناسان می‌گویند روند اصلاحی قیمت ممکن است برای چند روز ادامه داشته باشد. انتظار می‌رود بازار در روزهای آینده روند نوسانی داشته باشد. در صورت بازگشت بیت کوین به کانال‌های بالای ۵۰ هزار دلاری وضعیت بازار مشابه ماه قبل میلادی تثبیت خواهد شد. تحلیل‌گران می‌گویند شکست بیت کوین در بازگشت به کانال‌های بالای ۵۰ هزار دلاری ممکن است باعث تثبیت قیمت در همین محدوده بالای ۴۵ هزار دلار شود.

براساس داده‌های شبکه اصلاح قیمت اخیر باعث لیکویید شدن یک میلیارد و ۷۸۰ میلیون دارایی کاربران در قراردادهای آتی شد. این بالاترین لیکوییدیتی در شش ماه اخیر به‌شمار می‌رود. کارشناسان توصیه می‌کنند کاربران به‌جا تصمیم‌گیری احساسی منتظر تثبیت وضعیت بازار باشند. این کارشناسان می‌گویند خرید و فروش یا باز کردن پوزیشن‌های احساسی خطر از دست رفتن سرمایه کاربران را به شکل چشم‌گیری افزایش می‌دهد.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.