هدف از بازنشر خبرهای قدیمی درباره ارزهای دیجیتال در چین چیست؟

انتشار چندین باره خبرهایی درباره سخت‌گیری دولت چین روی حوزه ارزهای دیجیتال روی بازار تاثیرگذار بود.

خبر سخت‌گیری دولت چین روی حوزه ارزهای دیجیتال ابتدای هفته برای چندمین بار بازنشر شد. این خبر روی بازار تاثیرگذار بود. خرید بیت کوین در چنین بازاری برای معامله‌گران با ریسک ضرر همراه شده است.

خبر منتشر شده در حقیقت به یادداشتی از بانک مرکزی چین مربوط می‌شود که مفاد آن در ۱۵ سپتامبر منتشر شده بود و در نهایت، امروز به‌صوت آنلاین در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های خبری بازنشر شد. این یادداشت می‌گوید که عملاً همه فعالیت‌های ارزهای دیجیتال به‌جز مالکیت آن‌ها غیر قانونی و جرم محسوب می‌شود. ممنوعیت و مقررات جدید چین منجر به ترس، شک و تردید نسبت به آینده بازار می‌شود و همین امر سبب شد تا بیت کوین تنها در یک ساعت بیش از دو هزار دلار از ارزش خود را ازدست بدهد.

گروهی از کارشناسان انتشار این اخبار را در راستای سیاست «خرید در کف» گروهی از نهنگ‌ها می‌داند.انتشار این اخبار تا قبل از منقضی شدن قراردادهای اختیار در روز جمعه (ساعت ۱۲:۳۰) می‌توانست به شرکت‌هایی که قصد داشتند از نوسان منفی قیمت سود ببرند، کمک شایانی کند. به طور مثال، قراردادهای اختیار فروش در قیمت ۴۲ هزار دلار بی ارزش شد چرا که قیمت منقضی شدن در صرافی دریبیت ۴۴،۸۳۷ دلار بود. دارنده حق فروش بیت کوین این امکان را در اختیار داشت تا بیت کوین را در قیمت ۴۲ هزار دلار بفروشد اما زمانی که در تاریخ انقضا قرارداد، قیمت بیت کوین بالاتر از این سطح قرار داشته باشد، این قرارداد سودی نخواهد داشت.

این در حالی است که منقضی شدن قراردادهای آتی بیت کوین در بورس کالای شیکاگو (CME) با استفاده از میانگین قیمت BTC بین ساعات ۱۶:۳۰ تا ۱۷:۳۰ محاسبه می‌شود. در نتیجه قراردادهای تسویه نشده به حجم ۳۴۰ میلیون دلار در نزدیک قیمت ۴۲،۱۵۰ دلار تسویه شده‌اند. در بازارهای آتی (Futures)، خریداران و فروشندگان بلند مدت همیشه در تطابق با یکدیگر هستند، بنابراین نمی‌توان حدس زد که کدام طرف قدرت بیشتری دارند.

در چنین شرایطی معامله‌گران حرفه‌ای فعالیت خود را در بازار کم کرده‌اند. کارشناسان می‌گویند روند اصلاحی قیمت در آینده نزدیک به پایان خواهد رسید. مهم‌ترین نشانه این امیدواری بی‌تحرکی نهنگ‌های بازار است. این نهنگ‌ها انتظار دارند قیمت در ماه‌های آینده از سقف‌های گذشته هم بالاتر باشد. تعدادی از آلت کوین‌ها در چنین شرایطی همچنان روند صعودی دارند. داده‌های شبکه‌ای می‌گویند تعدادی از معامله‌گران خرد درحال انتقال سرمایه خود به بازار این ارزها هستند. در چنین شرایطی معامله‌گران آتی تمایلی به باز کردن موقعیت‌های خرید استقراضی با اهرم بالا ندارند؛ در حالی‌که در بازاراهای Options برای قراردادهای اختیار فروش یک پریمیوم قرار دارد.

منبع: cointelegraph cointelegraph
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.