بهترین صرافی های ارز دیجیتال چه ویژگی‌هایی دارند؟

صرافی‌ های معتبر ارز دیجیتال مشخصاتی دارند که می‌توانیم با بررسی‌ها آن‌ها با خیال راحت به یک صرافی‌ اعتماد و به آن مراجعه کنیم. صرافی یکی از بخش‌های بسیار حیاتی در حوزه‌ی رمز ارزها به شمار می‌رود بنابراین باید در انتخاب صرافی دقیق باشیم.

صرافی‌ های معتبر ارز دیجیتال همراه شما در سرمایه‌گذاری یا هر فعالیت دیگر حوزه رمز ارزها به شمار می‌روند. صرافی کارگزار شما در انجام یک تراکنش است و سرویس‌های متنوعی به شمار ارائه می‌کند. انتخاب یک صرافی امن و مطمئن مانند انتخاب کیف پول ارز دیجیتال بسیار مهم است چراکه شما دارایی‌های خود را از طریق این مراکز مدیریت می‌کنید.

امروزه صرافی‌های بزرگی در سطح بین‌المللی سرویس‌های ارز دیجیتال ارائه می‌کنند. همین‌طور در ایران هم صرافی ارز دیجیتال به بخش مهمی از شبکه اقتصادی کشور تبدیل شده است. گسترش این مراکز در ایران و سطح‌ بین‌المللی باعث شده انتخاب صرافی مطمئن نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد. در این راهنما بهترین صرافی های ارز دیجیتال را بررسی خواهیم کرد.

 

انواع صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال

صرافی‌های رمز ارز هم مانند خود رمز ارزها انواع مختلف دارند. این صرافی‌ها از نظر روش کاری به چهار گروه کلی تقسیم می‌شوند:

  • صرافی‌های کارگزار

صرافی‌های کارگزار، رمز ارز را با پول‌های غیر رمز گذاری شده (پول فیات) معاوضه می‌کنند. این فرآیند مستقیم انجام می‌شود و واسطه‌ای ندارد. روش کار این صرافی‌ها مانند صرافی‌های معمولی است و قیمت رمز ارز موجود روی تابلوی صرافی، توسط خود این مرجع تعیین می‌شود.

  • صرافی‌های واسطه

صرافی‌های واسطه دو طرف یک معامله را مرتبط می‌کنند. خریدار و فروشنده از طریق پلتفرم این صرافی‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. این صرافی‌ها که به آن‌ها بازار معاملاتی هم گفته می‌شود، بستر انجام یک تراکنش را فراهم می‌کنند و در مقابل از دو طرف کارمزد دریافت می‌کنند.

صرافی‌های رمز ارز همچنین براساس نوع مالکیت کیف پول کاربران به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • صرافی‌های متمرکز

این صرافی‌ها برای تضمین معامله‌هایی که انجام می‌دهند، کلید خصوصی کیف پول‌های حاضر در تراکنش را از کاربران می‌گیرند.

  • صرافی‌های غیرمتمرکز

این صرافی‌ها کلید خصوصی کیف پول کاربران را در اختیار ندارند. امنیت معامله‌های انجام شده در این صرافی‌ها را ناظر بررسی می‌کند.

کاربران می‌توانند در صرافی‌های رمز ارز بدون توجه به شیوه کار آن‌ها خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را انجام دهند. همچنین می‌توانند دارایی‌های خود را ذخیره کنند تا بفروشند.

مشخصات بهترین صرافی های ارز دیجیتال

انتخاب صرافی برای انجام معامله باید با وسواس زیادی انجام شود. بررسی‌ دائمی وضعیت صرافی که با آن کار می‌کنیم هم لازم است. این کار باعث می‌شود از امنیت معامله‌هایی که انجام می‌دهیم، مطمئن باشیم.

صرافی رمز ارز با داشتن این مشخصات، مطمئن است:

شهرت و سابقه

برای انتخاب صرافی، پیش از هرکاری نام آن را گوگل کنید. یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های یک صرافی معتبر، شهرت آن در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی است. صرافی‌های گم‌نام و ناشناخته را از فهرست خود حذف کنید. این صرافی‌ها ممکن است تازه فعالیت خود را آغاز کرده باشند و گم‌نام بودن آن‌ها به این دلیل باشد اما توجه داشته باشید که کار کردن با چنین صرافی‌های ریسک بالایی دارد.

روش احراز هویت

روش احراز هویت صرافی نکته بسیار مهمی به شمار می‌رود. اگر صرافی از کاربران خود مدارک هویتی معتبر نمی‌گیرد، باید از فهرست بررسی شما خارج شود. بهترین صرافی های ارز دیجیتال از کاربران خود مدارک شناسایی معتبر مانند پاسپورت و کارت ملی دریافت می‌کنند. دریافت این مدارک، پیگیری معامله‌ها را ممکن می‌کند.

صرافی ارز دیجیتال

احراز هویت کاربران در صرافی‌هایی که رمز ارز را به سایر ارزها تبدیل می‌کنند اهمیت بیشتری هم دارد. این صرافی‌ها برای انجام پول‌شویی گزینه‌های بهتری هستند. احراز هویت کاربران در این صرافی‌ها امکان وقوع چنین اتفاق‌هایی را کم می‌کند.

حجم معامله‌ها و شکاف قیمت

صرافی‌ای که حجم معامله‌های انجام شده در آن بالا باشد مطمئن‌تر است. حجم بالای معامله‌ها نشان می‌دهد آن صرافی نظر سایر کاربران را جلب کرده و از نظر فنی می‌تواند حجم مطلوبی از تراکنش را مدیریت کند. در صورتی که حجم معاملات یک بازار یا صرافی پایین باشد، زمان مورد نیاز برای تبدیل دارایی بیشتر خواهد شد.

اختلاف میان بهترین سفارش خرید و فروش در یک بازار «شکاف قیمت» نامیده می‌شود. این پارامتر برای افرادی که در بازار سرمایه‌گذاری کرده‌اند بسیار مهم است. اگر شکاف قیمتی زیاد باشد، کاربر بعد از خرید رمز ارز اگر به هر دلیل تصمیم به فروش سریع بگیرد به اندازه این شکاف قیمت ضرر می‌کند.

پشتیبانی

پشتیبانی همیشگی، آنلاین و موثر را می‌توان مهم‌ترین خصوصیت یک صرافی معتبر و مناسب دانست. کاربران با تجربه برای داشتن امکان استفاده از چنین پشتیبانی حاضر به پرداخت کارمزد بالاتر نسبت به سایر صرافی‌ها هستند. ممکن است برای مدت‌ها از پشتیبانی یک صرافی استفاده نکنید اما آرامش روانی وجود آن به شما در انجام معامله‌ کمک می‌کند.

سایت و شبکه‌های اجتماعی

قبل از اینکه با صرافی کار کنید، سایت و شبکه‌های اجتماعی آن را ببینید. نظرات کاربران در شبکه‌های اجتماعی، دید مناسبی درباره آن صرافی می‌دهد. سایت صرافی ویترین مناسبی از فعالیت این کسب و کار در مقابل شما قرار می‌دهد. هرچقدر سایت صرافی سریع‌تر و کاربرپسندتر باشد، آن صرافی اعتبار بیشتری دریافت می‌کند.

طراحی مناسب سایت صرافی امکان خطای انسانی توسط کاربر را به حداقل ممکن می‌رساند و این مسئله در امنیت تراکنش‌ها بسیار مهم است.

قوانین بین‌المللی

اگر می‌خواهید با صرافی غیرایرانی کار کنید، پیش از هر چیزی قوانین بین‌المللی را مطالعه کنید. صرافی‌های معتبر این قوانین را به راحتی در اختیار شما قرار می‌دهند و می‌توانید در این زمینه هر سوالی دارید از آن‌ها بپرسید.

صرافی‌هایی که کاربران ایرانی را تحریم کرده‌اند حتی با وجود امکان دور زدن این تحریم‌ها از نظر امنیتی مطمئن نیستند. این صرافی‌ها ممکن است بدون اطلاع قبلی دارایی شما را بلوکه کنند. سابقه‌ی چنین اقدام‌هایی توسط صرافی‌های معتبر بین‌المللی هم وجود دارد.

معتبرترین صرافی‌های رمز ارز دیجیتال غیرایرانی

صرافی‌های رمز ارز بین‌المللی گزینه‌های خوبی برای کاربران ایرانی نیستند. قوانین تحریمی علیه ایران ممکن است باعث مسدود شدن کیف پول کاربران ایرانی شود به همین دلیل استفاده از خدمات آن‌ها توصیه نمی‌شود. نکته‌ی بسیار مهم این‌که ممکن است کاربران ایرانی مشکلی برای ثبت نام در این صرافی‌ها نداشته باشند اما در جریان انجام معامله به مشکل بخورند.

معرفی صرافی‌های بین‌المللی برای آشنایی کاربران ایران با مشخصات آن‌ها انجام می‌شود.

بایننس

این صرافی مشهورترین صرافی رمز ارز دنیا به شمار می‌رود. بایننس امکان معامله با بیشتر از ۱۰۰ رمز ارز برای کاربران خود فراهم کرده است. کارمزد انجام تراکنش در این صرافی نسبت به بسیاری از صرافی‌های بزرگ، پایین است.

صرافی بایننس

صرافی بایننس به عنوان یکی صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال رمز ارز اختصاصی خود را با نام بایننس کوین دارد که یکی از کوین‌های محبوب بازار است. این کوین در حال حاضر یکی از ده رمز ارز بزرگ دنیا است. coinmarketcap یکی از معتبرترین مراجع قیمت‌ گذاری رمز ارز هم توسط بایننس تاسیس شده و اداره می‌شود.

کوین بیس

کوین بیس صرافی معتبر و یک کیف پول محبوب است. کوین بیس در ۲۳ کشور فعالیت دارد و تخمین زده می‌شود بیش از ۳۰ میلیون کاربر داشته باشد. کوین بیس نمونه یک پلتفرم با ظاهر ساده اما هسته‌ای امن و قدرتمند است.

بیترکس

بیترکس مشهورترین صرافی تبادل رمز ارز با رمز ارز دنیا است. این صرافی هم ظاهری کاملا ساده و کاربرپسند دارد. بیترکس امکان معامله با ۲۵۰ رمز ارز را برای کاربران خود فراهم کرده است.

بسیاری از کاربران حرفه‌ای می‌گویند بیترکس امن‌ترین صرافی ارز دیجیتال دنیا است.

پولونیکس

پولونیکس یکی از بهترین صرافی‌های دنیا از نظر سیستم انجام معامله است. پولونیکس از یک سیستم بسیار پویا برای انجام تراکنش‌های مختلف با مشخصات مختلف استفاده می‌کنند. کاربران پولونیکس می‌توانند تراکنش‌های بزرگ خود را بدون مشکل در این صرافی انجام دهند.

مقایسه بهترین صرافی‌ های ارز دیجیتال ایرانی و خارجی

صرافی‌های بین‌المللی امنیت دارایی شما را تامین می‌کنند اما برای کاربران ایرانی ریسک دارند. این صرافی‌ها سابقه بلوکه کردن حساب کاربران ایرانی را هم دارند. صرافی‌های داخلی رمز ارز مثل فینیکس زیرنظر پلیس فتا فعالیت می‌کنند. این مراکز کاربران خود را احراز هویت می‌کنند و به آن‌ها سرویس‌هایی در سطح بهترین صرافی‌های دنیا ارائه می‌کنند. امکان مسدود کردن یا دستکاری دارایی کاربران برای صرافی‌های ایرانی وجود ندارد.

بایننس در آغاز پاییز ۱۴۰۰ کاربران خود را ملزم به انجام احراز هویت کرد. این الزام به‌معنی پایان کار کاربران ایرانی در این صرافی است. این صرافی طبق قوانین تحریمی آمریکا اجازه ارائه خدمات به کاربران ایرانی را ندارد و کاربران ایرانی با قانون احراز هویت امکان بی‌اثر کردن این قوانین را ندارند.

صرافی‌های ایرانی همچنین برای کاربران تازه‌کار نقش مراکز آموزشی را هم ایفا می‌کنند. این صرافی‌ها با پشتیبانی همیشگی کاربران خود را کمک می‌کنند تا بهترین تصمیم‌ها را بگیرند و از دارایی خود محافظت کنند.

تجربه به شما چه می‌گوید؟

شما به‌عنوان کاربر ارزهای دیجیتال چه تجربه‌ای از کار با صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال ایرانی دارید؟ آیا سابقه آسیب دیدن از قوانین تحریمی صرافی‌های بین‌المللی را دارید؟ به کاربرانی که درحال تحقیق برای انتخاب صرافی ارز دیجیتال هستند چه توصیه‌ای دارید؟

منبع: blockgeeks
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.