هشدار پلیس فتا به کاربران صرافی‌های خارجی درباره روش‌های جدید کلاهبرداری

پلیس فتا از دستگیری یک مجرم سایبری حوزه رمزارز خبر داد. این فرد با وعده احراز هویت ارزهای دیجیتال در صرافی خارجی از مراجعانش کلاهبرداری می‌کرد.

در روزهای گذشته خبری مبنی‌‌بر دستگیری یکی از کلاهبرداران حوزه ارزهای دیجیتال منتشر شد. سرهنگ داوود معظمی رییس پلیس فتا با بیان جزییاتی از دستگیری این فرد به کاربران حوزه رمزارزها هشدار داد که با هوشیاری بیشتری عمل کنند و به‌راحتی به افراد اعتماد نکنند.

دستگیری این کلاهبردار از آن‌جایی در دستور پیگیری قرار گرفت که فردی برای ثبت شکایت از یک مشاور ارز دیجیتال مجازی به پلیس مراجعه کرد. او در اظهارات خود گفته بود که در یکی از صرافی‌های خارجی معادل سه میلیارد ریال داشت و به‌دلیل وجود مشکل در دسترسی به این حساب، تصمیم به مشورت با افراد متخصص گرفته بود. این کاربر در نهایت بعد از جستجو، سایت کلاهبردار مذکور را باعنوان مشاور ارزهای دیجیتال پیدا کرده و برای حل مشکل با او ارتباط برقرار کرده بود.

شاکی پرونده با پرداخت حق‌الزحمه مشاوره و ارائه مدارک هویتی خود به مشاور جعلی، به امیدهای دروغین مشاور اعتماد کرد. تا اینکه بعد از چند روز متوجه شد که حساب او دچار مشکل شده و همه دارایی‌های دیجیتال توسط مشاور جعلی به سرقت رفته است.

در نهایت با پیگیری‌های صورت گرفته، فرد کلاهبردار شناسایی و دستگیر شد. او در ادامه گفت:

 با پی‌جویی سرنخ‌های دیجیتال مجرمانه و استفاده از روش‌های نوین کشف جرایم سایبری و علیرغم استفاده از روش‌های پنهان‌ساز هویتی، ضمن احراز هویت واقعی متهم و شیوه و شگرد مجرمانه وی تیم عملیاتی این پلیس پس از تشریفات قضائی مجرم را در محل اختفای خود در یکی از محله‌های شمالی تهران بزرگ دستگیر و به همراه تجهیزات هوشمند به پلیس فتا منتقل کردند.

براساس گزارش منتشر شده از این نهاد، تاکنون بیش از ۵۰ نفر مالباخته در این پرونده شناسایی شده و پلیس فتا در حال بررسی زوایا مختلف این کلاهبرداری است.

سرهنگ معظمی درباره اهمیت مراقبت از دارایی‌های دیجیتال گفت:

اکثر مشکلات کاربران تنها به‌دلیل ناآشنا بودن افراد با این موضوع و در نتیجه عدم رعایت نکات امنیتی مربوط به آن است. در صورت بی‌توجهی به تنظیمات امنیتی کیف پول‌ها و عدم نگهداری درست رمزهای خصوصی و عمومی خود و … افراد با خطرات امنیتی جدی مواجه می‌شوند و احتمال اینکه سرمایه‌های خود را از دست بدهند، وجود دارد.

باتوجه به مشکلات سرمایه‌گذاری در صرافی‌های خارجی و وجود افراد فرصت‌طلب و سودجو در این حوزه، بهترین راه برای حفظ سرمایه، اعتنماد به صرافی‌های داخلی  سرمایه‌گذاری در آن‌ها است.

منبع: پلیس فتا
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.