نتایج یک تحقیق هیجان‌انگیز؛ آیا هنری فورد اولین بار ایده ارز دیجیتال را داد؟

هنری فورد افسانه خودروسازی و بنیان‌گذار شرکت عظیم فورد ایده‌هایی داشته که ممکن است ایده‌ اصلی ارزهای دیجیتال را ساخته باشند.

هنری فورد بنیان‌گذار خودروسازی فورد در سال ۱۹۲۱ یعنی دقیقا ۱۰۰ سال پیش ایده «ارز مبتنی بر انرژی» را مطرح کرد. این ایده ممکن است ایده اولیه رمز ارزها باشد.

این سیستم پولی شباهت‌های قابل توجهی با سیستم نقدینگی الکترونیکی همتا به همتایی دارد که ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۷) در وایت‌پیپر بیت کوین معرفی کرد.

فورد در آن زمان گفته بود به موجب این طرح، معیار جدید این‌گونه است که مقدار انرژی مصرفی در یک ساعت، معادل یک دلار در نظر گرفته شود. وی هدف از این اقدام را یافتن جایگزین برای طلا، کنار زدن بانک‌ها و پایان دادن به جنگ‌ها عنوان کرده بود. البته فورد نتوانست ایده خود را اجرا کند؛ اما عرضه بیت کوین نشان داد ایجاد ارز مبتنی بر انرژی قابل اجرا بوده است.

در تاریخ ۴ دسامبر ۱۹۲۱ (۱۳ آذر ۱۳۰۰) مقاله‌ای در نیویورک تریبیون منتشر شد که دیدگاه فورد در مورد ایجاد ارزی مبتنی بر انرژی را به‌عنوان جایگزینی برای طلا مطرح می‌کرد.

هنری فورد

ایجاد چنین ارزی می‌توانست تسلط سیستم بانکی بر ثروت جهانی را از بین ببرد و به جنگ قدرت‌ها پایان بدهد. فورد قصد داشت با ساختن بزرگ‌ترین نیروگاه جهان، سیاست پولی جدیدی بر مبنای ثروت‌های طبیعی کشورها (مانند رودخانه‌ها و …) ایجاد کند.

هنری فورد به نشریه نیویورک تریبیون گفته بود:

در سیستم ارزی وابسته به انرژی، مقدار مشخصی انرژی مصرفی در مدت یک ساعت، معادل یک دلار در نظر گرفته می‌شود. محاسبات و تفکر در این سیستم با رویکرد دیکته‌شده بانکداری‌های بین‌المللی متفاوت است. ما به حدی به این ساختار بانکداری عادت کرده‌ایم که فکر می‌کنیم استاندارد مطلوب دیگری وجود ندارد؛ ارزش پول در ساختار بانکداری تنها زمانی که کنگره اراده کند مشخص می‌شود.

فورد هرگز نتوانست دیدگاه خود را درباره ارزی با پشتوانه‌ انرژی پیش ببرد؛ اما ویژگی‌های ایده‌ پیشنهادی او را اکنون و پس از گذشت صد سال می‌توان در بیت کوین مشاهده کرد.

بیشتر بخوانید: تاریخچه ارز دیجیتال؛ مصریان باستان چطور به خلق بیت کوین کمک کردند؟

از سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) تا به امروز بیش از ۱۸٫۸ میلیون بیت کوین با استفاده از انرژی برق و حل مسائل پیچیده ریاضی توسط کامپیوترها استخراج شده است. بسیاری معتقدند روشی که برای استخراج بیت کوین (مکانیسم گواه بر کار) به کار می‌رود، تأثیرات مخرب زیست‌محیطی زیادی به دنبال دارد؛ این افراد استفاده از این ارز دیجیتال را در ایجاد نوآوری‌ در حوزه‌ انرژی پاک نادیده می‌گیرند.

فورد دیدگاه خود درباره رابطه بین طلا و جنگ را این‌گونه توضیح داده است:

رابطه‌ شیطانی طلا با جنگ واقعیتی قابل کنترل است؛ کنترل آن را به دست بگیرید و جنگ متوقف خواهد شد.

برخی از حامیان سرسخت بیت کوین بر این باورند که اصول صحیح مالی ارزهای دیجیتال می‌تواند وسیله‌ای برای پایان دادن به جنگ‌ قدرت‌ باشد.

در استاندارد طلا (سیستم پولی بر پایه طلا)، دولت‌ها با استفاده از تعارض منافع و تورم، بودجه مورد نیاز خود را تأمین می‌کردند؛ وام‌های زیادی در زمان وقوع جنگ ارائه می‌شدند و به همین دلیل جنگ برای دولت‌های بسیاری سودآور بود.

ریچارد نیکسون، رئیس جمهور ایالات متحده از ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۴، با توقف موقتی تبدیل دلار به طلا و برعکس در سال ۱۹۷۱ (۱۳۵۰)‌، آثار به‌جامانده از استاندارد طلا را از بین برد.

استاندارد شبه طلا تا سال ۱۹۷۳ (۱۳۵۲) دوام آورد؛ بعد از آن تا سال ۱۹۷۶ (۱۳۵۵) تمام تعاریفی که به نحوی دلار را به طلا متصل می‌کردند نیز حذف شدند؛ دولت بریتانیا اولین دولتی بود که در سال ۱۹۳۱ (۱۳۱۰) سیستم پولی بر پایه طلا را منسوخ اعلام کرد و این جنبش دو سال بعد از آن در ایالات متحده آغاز شد.

ساتوشی ناکاموتو در پست‌های فروم بیت کوین از هنری فورد نامی نبرده است؛ اما برخی گمان می‌کنند که خالق بیت کوین تحت تأثیر ایده فورد این ارز دیجیتال را ایجاد کرده است.

منبع: cointelegraph
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال نمایید

دیدگاه‌های غیرمرتبط با موضوع منتشر نخواهند شد. لطفا دیدگاه خود را فقط به زبان فارسی بنویسید.